• Yöresel lezzet resitali başlıyor!

  Yöresel lezzet resitali başlıyor!
  Yöresel lezzet resitali başlıyor!
  13.11.2018 Salı

   

  Ömer TÜRK

  DİYARBAKIR- Yöresel lezzetlerin Diyarbakır buluşması TÜYAP Diyarbakır Gurme 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı bugün sürprizlerle açılıyor. Üretime sağlanacak katkı beraberinde bölgenin gurme turizmine de önemli yararı olacak ve Van’dan, Osmaniye’ye, Mersin’den Sivas’a, Kastamonu’dan Trabzon’a, Hatay’dan Kayseri’ye 28 ilden gelecek olan 112 firmanın katılımıyla ve zengin içeriği ile ilgili sektörlere olumlu katkılar sağlayarak ticari işbirlikleri geliştirilmesine olanak yaratacak ve Anadolu mutfağının lezzetlerinin bir araya geleceği fuarda 5 gün boyunca yöresel lezzet resitali yaşanacak. Yarışmalar ve yemek atölyeleri ile renklenecek fuar kapsamında, 21 metrelik Diyarbakır Örgü Peyniri ile yapılacak açılış töreninde Diyarbakır Kadayıfı, Diyarbakır Örgü Peyniri ve Karacadağ Pirinci Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Teslim Töreni de düzenlenecek. Tören kapsamında ayrıca, 10 metrelik kadayıf, üzerine Diyarbakır motifleri işlenmiş haliyle ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. Fuarda aynı zamanda, Gastronomi Ve Coğrafi İşaretler Paneli ile 1.Diyarbakır Ulusal Aşçılık Ve Pastacılık Yarışması düzenlenecek. Down Sendromlu çocukların yapacağı pizzaların halka ikram edilecek ve “Mehmet Butcher” lakaplı Şef Mehmet Fatih Kalaycıoğlu “Etin Tarihi” ile ilgili bilgilerini ziyaretçilerle paylaşacak.

   

  TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. tarafından Diyarbakır Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Karacadağ Kalkınma Ajansı, KOSGEB ve Diyarbakır Aşçılar ve Pastacılar Derneği’nin değerli destekleri alınarak hazırlanan GURME 2018 Diyarbakır Gıda ve Yöresel Lezzetler Fuarı 14 – 18 Kasım 2018 tarihleri arasında Tüyap Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

  PROFESYONELLERİ AYNI ÇATI ALTINDA TOPLAYACAK

  Zengin lezzet çeşitliliği sunan yöresel ürünlerimizin markalaşma ve coğrafi işaret tescil belgeli ürünlerin bilinirliklerini artırarak yeni pazarlara açılma hamlelerinde önemli bir buluşma noktası olan Fuar, aynı zamanda sektördeki gelişme ve yeniliklerin topluca sergilendiği, yeni bayilik girişimleri ve ihracat imkanlarının yaratıldığı bir ihtisas ortamında katılımcı firmalar ile sektör profesyonellerini aynı çatı altında bir araya getirecek.

  FUARDA 5 GÜN BOYUNCA YÖRESEL LEZZET RESİTALİ YAŞANACAK

  Üretime sağlanacak katkı beraberinde bölgenin gurme turizmine de önemli yararı olacağına inandığımız ve Van’dan, Osmaniye’ye, Mersin’den Sivas’a, Kastamonu’dan Trabzon’a, Hatay’dan Kayseri’ye 28 ilden gelecek olan 112 firmanın katılımıyla ve zengin içeriği ile ilgili sektörlere olumlu katkılar sağlayarak ticari işbirlikleri geliştirilmesine olanak yaratacak ve Anadolu mutfağının lezzetlerinin bir araya geleceği fuarda 5 gün boyunca yöresel lezzet resitali yaşanacak.

  21 METRELİK DİYARBAKIR ÖRGÜ PEYNİR

  Yarışmalar ve yemek atölyeleri ile renklenecek Fuar kapsamında,

  * 14 Kasım Çarşamba günü saat 12:00’de gerçekleştirilecek ve 21 metrelik Diyarbakır Örgü Peyniri ile yapılacak Açılış Töreninde Diyarbakır Kadayıfı, Diyarbakır Örgü Peyniri ve Karacadağ Pirinci Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Teslim Töreni düzenlenecek. Tören kapsamında ayrıca, 10 metrelik kadayıf, üzerine Diyarbakır motifleri işlenmiş haliyle ziyaretçilerimizin beğenisine sunulacak.

  GASTRONOMİ VE COĞRAFİ İŞARETLER PANELİ

  * 15 Kasım Perşembe günü saat 14:00’de DTSO, AB Bilgi Merkezi ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ortaklığında AB-Türkiye: Gastronomi ve Coğrafi İşaretler Paneli düzenlenecek.

  1.DİYARBAKIR ULUSAL AŞÇILIK VE PASTACILIK YARIŞMASI

  * 17 Kasım Cumartesi ve 18 Kasım Pazar günleri ise, Diyarbakır Aşçılar ve Pastacılar Derneği işbirliğinde ve Milliyet Gazetesi Favori Lezzetler Eki desteğinde ve juri üyeliğinde 1.Diyarbakır Ulusal Aşçılık ve Pastacılık yarışması düzenlenecek. Yöresel Yemekler, Et Yemekleri, Tatlı ve Pasta kategorilerinde düzenlenecek yarışma ile usta şefler, ev hanımları, üniversite öğrencileri, lise öğrencileri ve engelliler en leziz yemeği yapmak için yarışacak.

  ULUSAL GURME VE ŞEF EKİBİ

  Organizatörler, “Özellikle Down Sendromlu çocukların yapacağı pizzaların tadına bakmak için tüm halkımızı fuara davet ediyoruz. 16 kişiden oluşan ulusal gurme ve şef ekibi, Fuar beraberinde, 3 gün boyunca Diyarbakır’da yöresel mekanları gezerek, Diyarbakır’ın eşsiz lezzetlerini deneyimleyerek, izleminlerini okuyucuları takipçileri ile paylaşacaklar.

  “ETİN TARİHİ” PAYLAŞACAK

  * 17 Kasım Cumartesi günü düzenlenecek söyleşide “Mehmet Butcher” lakaplı Şef Mehmet Fatih Kalaycıoğlu “Etin Tarihi” ile ilgili bilgilerini ziyaretçilerle paylaşacak.

   

  * 18 Kasım Pazar Günü gurme şefler Haldun Tüzel, Mehmet Kudat, Mehmet Butcer, Osman Keskin ve Cüneyt Ateş tarafından düzenlenecek söyleşide tüm yönleriyle Gastronomi konuşulacak.

   

  * Fuar boyunca, Tüyap Diyarbakır Sahne Mutfak’da tarihten gelen yemek kültürlerin yaşatılmasına katkı sağlamak amacıyla, usta aşçılar tarafından Saç Tava, Kaburga Dolması, Diyarbakır Çöreği, Meftune, Diyarbakır Güveci, İçli Köfte gibi Diyarbakır Yöresel Lezzetleri yapılacak ve bu lezzetlerin püf noktaları ziyaretçiler ile paylaşılacak.

   

  * Fuar boyunca ayrıca, şeker hamuru modelleme, artizan ekmeği, et işleme atölyelerinde usta şefler ziyaretçilere tecrübelerini aktaracak.

   

  KOSGEB tarafından desteklenen ve girişin ücretsiz olduğu Fuar 14-15-16-17 Kasım tarihleri arasında 10:00-19:30, 18 Kasım tarihinde ise 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilecektir.

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen