• YÖK’ten Dicle Üniversitesi’ne “engelsiz üniversite ödülü”

  YÖK’ten Dicle Üniversitesi’ne “engelsiz üniversite ödülü”
  YÖK’ten Dicle Üniversitesi’ne  “engelsiz üniversite ödülü”
  27.05.2018 Pazar

   

  Süleyman AYDIN

  DİYARBAKIR - Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin özverili çalışmaları ile Dicle Üniversitesi, YÖK tarafından bu yıl ilk kez üniversitelere verilen Engelsiz Üniversite Bayraklarının sahibi ve adayı olarak önemli bir başarıya imza attı.

  Üniversite kampüs sınırları içerisinde engelli bireylerin tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için gerçekleştirilen çalışmaların tespiti ve başarılı bulunanların ödüllendirilmesi ve ayrıca kamuoyunda farkındalık oluşturulması adına Engelsiz Üniversite Bayrakları ile Engelsiz Program Nişanları Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bu yıl ilk kez üniversitelere verildi. Engelsiz Üniversite Bayrakları; Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Bayrak) ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) olmak üzere 3 kategoride verilirken, programlar da “Engelsiz Program Nişanı” ile ödüllendirildi.

  “ENGELSİZ DİCLE” VE “FARKINDAYIZ”

  Ödül Töreni ile ilgili olarak Dicle Üniversitesi Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç Dr. Reyhan Gül Güven, görüşlerini şu şekilde aktardı:

  “Yapılan ödül töreninde Dicle Üniversitesi Kampüsü “Sosyo-Kültürel Faaliyetlerde Erişebilirlik Bayrak Ödülü"nü (Mavi Bayrak), "Eğitimde Erişilebilirlik Bayrak Ödülü"nü ise (Yeşil Bayrak) Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi almaya hak kazandı. Ödül Töreninde ayrıca Dicle Üniversitesi Kampüsü Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi ise Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak) ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) aday ödüllerini almaya hak kazandı. “Engelsiz Dicle” ve “Farkındayız” sloganları ile çalışmalarımıza devam edeceğiz.”

  “SORUMLULUĞUN BİLİNCİ İÇİNDEYİZ”

  Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, görüşlerini şu şekilde aktardı: “Dicle Üniversitesi olarak engelli bireylerin eğitim, sosyal ve erişilebilirlik yaşamlarını önemsiyoruz ve bu konuda üzerimize düşen sorumluluğun bilinci içindeyiz. Engelli bireylerimize yönelik çalışmalarımız önümüzdeki süreçte de kapsamlı şekilde devam edecektir. Üniversitemizin Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç Dr. Reyhan Gül Güven’e Müdür Yardımcısı Doç Dr. Tamer Kutluca’ya ve Emine Fidana’a başarılarından dolayı teşekkür ediyorum”

  Dicle Üniversitesi Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Giray TOPAL ise görüşlerini şu şekilde aktardı: “Yök tarafından “Eğitimde Erişilebilirlik Bayrak Ödülü”nü almak bizim için son derece önemlidir. Ödülü almamızda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen