• Yetkililere çok önemli mesaj .. “Devletçi olduğunu söyleyip vatandaşa sıkıntı verenler var”

  Yetkililere çok önemli mesaj .. “Devletçi olduğunu söyleyip vatandaşa sıkıntı verenler var”
  Yetkililere çok önemli mesaj .. “Devletçi olduğunu söyleyip vatandaşa sıkıntı verenler var”
  18.09.2018 Salı

   

  Sur İlçesine bağlı Arpaderesi köyünün ileri gelenlerinden Hacı Mehmet Peker;

   

   

   

  Fatih SURUÇ- ÖZEL RÖPORTAJ

  DİYARBAKIR- Özgür Haber Gazetesi olarak yazarlarımızda Eyüphan Kaya’nın koordinatörlüğünde yeni bir çalışma başlattık. Haftanın belli günlerinde bizzat köylere gidilerek vatandaşlarla konuşup, başta valilik ve belediye olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarının tamamında varsa beklentilerini ve tavsiyelerini, sıkıntı ve sorunlarını kamuoyuna taşıyacağız. İlk ziyaretimizi Sur İlçesine bağlı Arpaderesi’ne gerçekleştirdik.

  Burada köyün ileri gelenlerinden Hacı Mehmet Peker ile yaşamın tüm renkleri dair koyu bir sohbet gerçekleştirdik. Bilinen ve şimdiye kadar duyulmamış sorun ve sıkıntının yanında tavsiyelerde de bulunan Peker, “Devletçi olduğunu, vatansever olduğunu söyleyip hava atanlar var. Bazı insanlar, kendini bir vesile ile devlet taraftarı göstererek, ikide bir vatansever olduklarını söyleyerek, dilbazlık yapıp, kendini yasa üstü görerek, devlet güçlerini yanına alarak, devletin nüfuzunu kullanarak şerefli, namuslu, kendi halinde olan vatandaşlara sıkıntı veriyorlar” diyerek derin bir sıkıntıya da temas etti. Köyün büyüklerinden Hacı Yansur Bey ise, köylerinde çöp bidonu, kanalizasyon olmadığını ve belli yerlerine paket taşı döşenmesi hizmetlerini talep etti. Yine Miğdad Bey de; “Yukarıda büyüklerimiz iyi olurlarsa aşağıya doğru da iyi olacak. Üstlerimiz iyi olmaya çalışsınlar. Halkın menfaatini düşünsünler, kimsenin hakkı zayi olmasın” dedi. Arpaderesi köylülerinin ortak sorunu ise, sonbahar mevsimine doğru mevsimsel ürünler ve hayvansal atıklar nedeniyle sinek türlerinin fazlalığı nedeniyle köy ve çevresinde ilaçlama yapılması.

  ARPADERESİ KÖYÜ

  İşte ilk ziyaretimizi gerçekleştirdiğimiz Sur İlçesine bağlı Arpaderesi ve köyün ileri gelenlerinden Hacı Mehmet Peker’in söyleşisi;

  Özgür Haber: Vatandaş olarak, devlete söylemek istediğiniz bir şey var mı? Belediye hizmetleri konusunda ne düşünüyorsunuz? Diyanetten memnun musunuz? Köyünüzün kendine özgü bir sorunu var mı?

  “ŞEYH UÇMAZ MÜRİT UÇURUR”

  Hacı Mehmet Peker: “İnancımızı mistik hale getirdiler, abartılı menakıplarla değerden düşürdüler. İnanç açısından tasavvufu abartarak gençlerimizi dinden soğuttular, “Şeyh uçmaz mürit uçurur” misali, biri diyor ki, “Ben Şeyhin bir güvercin olup uçtuğunu gördüm”, bir başkası diyor ki, “Mekke’de biri ölüyor, melekler onu şeyhimizin huzuruna getiriyorlar, diyorlar ki, efendim biz bu mevtanın ifadesini almaya çalıştık, kendisi sizin müridiniz olduğunu söylüyor, doğru mudur? Acaba”, Şeyh demiş ki, “ben hatırlamıyorum, ama öyle diyorsa öyle olsun” demiş ve melekler ona azap vermekten vazgeçmişler.

  “EL İNSAF, EL İNSAF!”

  El insaf, el insaf! İnsan böyle inanılmaz ifadelerle dine leke getirilir mi? Günümüz gençlerinde yüksek bir idrak var, tabi bunu kabul etmiyorlar ve İslam’dan soğuyor, uzaklaşıyorlar. Halbuki İslam, ibadet ve muamelat konusunda bize yol gösteriyor, hak ve adalet konusunda bizi uyarıyor, hayatımızı kolaylaştırıyor.

  “TARİHTEN DERS ALMAK LAZIM”

  Tarihten ders almak lazım Yavuz Sultan Selim ile İdris-i Bitlisi zamanında imzalan mukavele ile 300 yıldan fazla Ekrat beylerinin yönetiminde olan bölgelerde bir sıkıntı çıkmadı. Ne yazık ki Sultan 2.Mahmut zamanında 1834 yılında bu mukavele fesholup merkeziyetçi bir yönetim tarzı getirilince o gün bu gündür Kürtlerin yaşadığı bölgede sıkıntı var maalesef. Tarihten ders almak lazımdır diye düşünüyorum.

  “DEVLETÇİ OLDUĞUNU, VATANSEVER OLDUĞUNU SÖYLEYİP HAVA ATANLAR VAR”

  Bazı insanlar, kendini bir vesile ile devlet taraftarı göstererek, ikide bir vatansever olduklarını söyleyerek, dilbazlık yapıp, kendini yasa üstü görerek, devlet güçlerini yanına alarak, devletin nüfuzunu kullanarak şerefli, namuslu, kendi halinde olan vatandaşlara sıkıntı veriyorlar. Yani devletçi olduğunu, vatansever olduğunu söyleyip hava atanlar var. Bunlar günün adamlarıdır, devleti de sevmiyorlar, ama devletin yanında yer almasını da beceriyorlar. Devlet bunları bir ara tanımadı, onlara yüz vermiyordu, bu tür sıkıntılar azalmıştı ama son yıllarda yine bu tür kimseler türedi. Bunlar yargıyı takmıyorlar, Ankara’da gücüm var diyor..vs. Bu konuda uyanık olmak lazım, devletin vatandaşına güvenmesi lazım, hepimiz vatanımızı seviyoruz, birileri ikide bir ve sık sık “ben vatan severim” diyorsa ondan uzak durmak lazımdır diye düşünüyorum. Vatansever kimse işine gücüne bakıp, üreten, alın teri ile çalışan kimsedir bence. Devlet bu konuda uyanık olmalıdır.

  “HEM OKUTTUM, HEM OKUMAYA TEŞVİK ETTİM”

  Her ne kadar bazı eski ağalar, marabasının çocuklarını fazla okumaya yönlendirmese de ben hem çocuklarımı okuttum hem de daima köyümüzde yaşayan çevremizde yaşayan insanlara okumayı tavsiye ettim. Diyordum ki, ‘Okumasanız yarın öbür gün burada yapacağınız yeteri derecede işler olmaz dedikoduyla vakit geçirir, ceviz kabuğunu doldurmayacak sebeplerden dolayı kavga gürültü çıkaracaksınız’ bugün de aynı şeyi tavsiye ediyorum. Gençlerimiz hem okusunlar hem de okuduğunu anlasınlar. Meslek erbabı olsunlar, hayata katkı verip kazanıp kazandırsınlar, üretip üretime yardımcı olsunlar.

  “BAŞIBOŞ KÖPEKLER KÖYÜMÜZDE DOLAŞIYOR”

  Köyümüzde başı boş köpekler var, belediyeye müracaat ettik, gelip iki tane götürdüler, diğerleri kaldı. Vatandaş da ehli vicdan olmuş onları yok etmiyor, ama belediye bu köpekleri buradan götürmelidir. Bahusus çocuklarımız gece vakti dışarıya çıkmaya cesaret etmiyorlar, ayrıca caminin avlusuna kadar gelip pisliyorlar. Bir de vatandaş samanını çadırla örtmüş ve fare çadırın altına kaçıyor, köpekler de çadırı yırtıyorlar ve vatandaş bundan zarar görüyor.

  “KURU BİR ÇAYIMIZ VAR, KIŞIN MECRASINI DEĞİŞTİRİP ARAZİLERİMİZE ZARAR VERİYOR”

  Köyümüzün sınırını oluşturan Çaytepe köyü tarafından gelen kuru bir çayımız var, kışın seller akınca mecrası değişiyor, toprağı alıp götürüyor, belediyemizin imkanı varsa bir kepçe ile derenin yatağını düzeltsin, taleplerimiz budur.”

   

   

  “BELEDİYE’DEN HİZMET BEKLİYORUZ”

  Hacı Yansur Bey: Köyümüzde çöp bidonu yok, istiyoruz ki uygun bir yere çöp bidonu bırakılsın, biz de çöplerimizi oraya dökelim, belli gönlerde belediye çöplerimizi toplasın, biz de vatandaşız. Köyümüzün kanalizasyonu yok, bazı köylerde olduğu gibi bizde de kanalizasyon yapılmasını istiyoruz. Köyümüzde paket taşı düşendi, ama yüzde 80’inde yapılmadı, onun da tamamlamasını istiyoruz. Dolayısıyla belediyemizden hizmet talep ediyor ve bekliyoruz”

  “KİMSENİN HAKKI ZAYİ OLMASIN”

  Heci Miğdad Beg; Yukarıda büyüklerimiz iyi olurlarsa aşağıya doğru da iyi olacak. Üstlerimiz iyi olmaya çalışsınlar. Halkın menfaatini düşünsünler, kimsenin hakkı zayi olmasın, ben bu karını söyleyeyim, zaten hepimize vekâleten Hacı Mehmet Bey konuştu.

  Diyanetten de memnunuz, imamımız da iyi bir insandır. Bir eksiğimiz var köyümüz küçüktür, fazla çocukları camiye derse gönderemiyorum, o da bizim kusurumuzdur. Bir de şunu ifade etmek istiyorum. Şimdiye kadar kimse gelip bizim sorun sıkıntımızı, hatta hal hatırımızı bile soran olmamıştı. Açıkçası ben sizin Özgür Haber Gazetesi’nin ziyaretinden oldukça memnun oldum. Gazetenizin böyle bir çalışmayı başlatmasını takdir ettim. Bu büyük ve önemli bir çalışmadır, tekrardan teşekkür ediyorum”

  “İLAÇLAMA YAPILSIN”

  Arpaderesi köyünden bir başka vatandaş da, köyün özellikle sonbahar mevsimine doğru mevsimsel ürünler ve hayvansal atıklar nedeniyle sinek türlerinin fazlalığından yakındı ve köy ve çevresinde ilaçlama yapılmasını istedi.

   

  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen