• YORUM SİZİN

  YORUM SİZİN
  Süleyman AYDIN

  YORUM SİZİN

   

     Ülkemizde bazı kurumlar var ki, vatandaş ile para mevzuları vardır. Kimi verdiği hizmetler karşılığında, kimi kurumlar ülkemizin ayakta kalması konusunda kimi kurumlarda geleceğimizi güvence altında tutabilmek için kazancımızın bir kısmını alırlar. Zaman zaman biriken borçlarımız ile ilgili kolaylıklar göstererek borç indirimi veya affa girerler.

   

     Doğal gaz, Dedaş, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı olarak tükettiğimiz suyun bedelini alarak taa evimizin içine su getirme hizmeti sunan, Diski, SGK, Maliye gibi kurumlar bildiğiniz üzere gerektiği için ödeme yapmakla hemhal olduğumuz yerlerdir. Allah razı olsun, hizmetler karşılığında ödeme yükümlülüğünde bile sosyal devlet yöneticiliğini görmekteyiz.

   

     Bahsi geçen konularda direkt olarak devleti temsil edenlerden de söz etmek isterim ve bir kısmı özel şirketlerin sermayesi olanlardan da...Özel şirket kategorisinde olan  elektrik  ve doğal gaz dağıtımlarında sorumlu olan Dedaş ve her ilde farklı bir ismi olan doğal gaz şirketleri başta olmak üzere adı geçen kurumları masaya yatırma zamanı geldi.

   

      Geçen hafta Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli'nin de dile getirdiği bir hususta, meclise bir önerge verdi biliyorsunuz. Anılan partinin Diyarbakır İl Başkanı Sayın Cihan Kayaalp'in halkımızdan gelen şikayetler üzerine yaptığı çalışmayı genel başkanına sunmuş, bilesiniz. Elektrik faturalarına yansıyan ve kesinlikle kullanmadığınız, başkalarının kullandığı kaçak enerji bedelinin her faturaya yansımaması ve faturasını ödeyemeyenlerin ama, sayaçtan geçen enerji bedeline her ay eklenen mühürü açmış olduğunuzdan dolayı açma kesme cezasının alınmaması konusu önergenin açılımı idi.

   

     Dediğim gibi, Diski, Maliye, SGK, Doğal Gaz ve Dedaş'a aldığınız hizmet karşılığında para ödüyorsunuz. Mesela Doğal Gaz ve Diski'de Dedaş gibi kayıp ve kaçak olayı omasına rağmen sadece sizden zorla diğer kayıp enerjinin bedelini Dedaş alıyor. Tuhaflık bu kadar değil. Dedaş'ın öyle bir sistemi var ki, ben akıllara ziyan diyeyim ama, sorduğum her kişi şöyle dedi: Keyfi uygulamanın ötesinde, zulüm. Bahsi geçen diğer kurumlara da borçlanıyorsunuz, icralık oluyorsunuz ama, kapınıza gelen tebligatı görünce hemen elinizi kolunuzu sallaya sallaya kuruma gidip taksitle veya uygun bir şekilde ödemenizi yapıp evinize dönüyorsunuz.

   

     Faraza Dedaş'a gidişiniz bu kadar kolay olmuyor. Üç faturanız birikmiş diyelim. Ve elinize para geçince ödeme yapmak için vezneye gidince cinnet hali başlıyor. Çünkü, her ay en az bir açma kesme ve faizini de kabul etmenize rağmen vezne sizi kurumda odası, birden çok fazla yardımcısı ve masası olan avukata gönderiyor. Veznenin hemen yanında bulunan avukat yardımcılarının sayısı neredeyse kurum personeli ile aynı sayıdadır zira, o kadar çok işleri var ki, şaşırıyorsunuz. Üç ay bitti ilk icra ve ikinci üç ayda yeni bir dosya açılıyor. Yeni bir dosya demek aynı kişiye ve aynı aboneye ikinci bir avukat ücreti, dosya masrafı demektir. Gecikme faizi ve açma kesme sürekli çalışıyorken abonelerin darphanesi varmışcasına faturaya boyuna rakam yükleme rahatlığı diyelim.

   

     Ve yine diğer kurumlardan örnek verirsek; doğal gaz ve Diski'de de aynı durum olunca rahatlıktan söz ettik ya. Dedaş bu şekilde sistemin Diyarbakır'da on binleri bulan insana cinnet geçirdiğinin sanırım farkındadır. İlimizde terör tehdidi hiç bitmeyen Valiliğimiz, Belediye Başkanlığımız ve Dedaş'a emsal kurumlarda kesinlikle olmayan bir güvenlik tedbiri de tezimi doğruluyor. Bahçe kapısından girişte bir X- Ray ve oluşturulan güvenlik koridorunun yanında çantanız için de aynı cihaz, bir kaç güvenlik görevlisi, hem de silahlı.Binaya girişte de aynı cihaz ve güvenlik tedbirinin yanında kimlik bilgileriniz alınıyor. Sonra ilave olarak kartlı geçiş turnike sistemi. Her katta şifreli kartlı giriş ve güvenlik görevlileri. Merdiven çıkınca asla bir odaya giremiyorsunuz. Güvenliğe derdinizi anlatıyorsunuz, güvenlik gidip danışıyor, izin varsa girebiliyorsunuz yoksa ne derdiniz olursa olsun giremezsiniz. Üzerinizde tırnak makası dahi yokken derdinizi anlatmaya veya sorun çözmeye gitmeyin , sizin sorunuza kafalarını asla ağırtmamak adına sizi içeriye almazlar.   

   

     Derdinizi Valimize anlatmak için eğer Valiliğe gitti iseniz bir bukle kıyaslamanızı öneririm. Her ay düzenli olarak basından arkadaşlarımızı yemek veya kahvaltıya davet ederek böbürlene böbürlene çok iyi hizmetlerde bulunduğunu ileten müdüre şöyle bir soru sorulmaz; anlamıyorum. '' Terör tehdinin olacağı bir kurum değil, güya çok iyi hizmetlerde bulunuyorsunuz ama, alınan güvenlik tedbirleri Birleşmiş Milletler binası ile neredeyse eşdeğerdir. Hem de her adım silahlı, kartlı, korumalı tedbir.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen