• YENİ ATAMALAR

  YENİ ATAMALAR
  Süleyman AYDIN

      Diyarbakır'da oy potansiyelinin düşmesi üzerine bayağı tartışma oldu. Kimi kurumlara, kimi de direkt olarak siyasilere fatura etti. Aslında siyasilere mal edenlerin tepkileri ve isnatları yerindedir. Niye diyecek olursanız; cevabı çok basittir. Kurum müdürlerinin ataması bizzat il milletvekillerinin tercih ve onayından geçer. Bu sebepledir ki, her tepki yolu, teşkilat ve vekillere çıkar.

     Dadaş, Milli Eğitim Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü tepkileri paratoner gibi hak eden kurumların başında, ön sıradadır. En önemli ve işlevleri devletin milletine bakışı ve hizmetin özünü yansıtmaları bakımından ehemmiyet arz ederler. Tersi durumunda, kokarca misali iktidardan uzaklaştırması göz önünde olmalıdır.

     İmdiii... Bir kaç kurum müdürünün değiştiği ve değişimin devam edeceğini biliyor veya duydunuz. Nasıl değişti, hangi kriterlere göre oldu, değişimde kimlerin onayı var; bir açıklama hepimizin beklediği cevaptır. Aksine!.. Daha evvel tercih ve onayları ile gelenlerin, şimdiye dek, depo oyların erimesi ve vatandaşın hiç memnun olmadıklarına sebep oldukları için, bu imkan bir daha kendilerine verilmemelidir.

      Hususen Başkanımızın isabetli bir komisyonca, belirlenecek liyakat sahibi , dava adamı ve insanlığı , takdire şayan müdürlerin atanması evlâ olacaktır. Defaatle yazdım, her yerde söyledim, bir kez daha yazmayı gerekli görüyorum. Kurum müdürleri, müşterisini büyük marketlere kaptırmamak için, siparişi, kapısına götürmek çabasına olan, hatta ve hatta  kendi alanına girmeyen müşkilatında da yardımını esirgemeyen mahalle bakkalı , zihniyetinde olmalıdırlar. Sırtını dayadığı vekilin ve yakınlarının gelişine kırmızı halı seren ama, vatandaşa asla odasının kapısını açmayanları o makamda tutmak Reis'in emeklerine yazık olacak.

     Hizmetlerinin iki yılı dolan Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Cumali Atilla ve Bismil Milli Eğitim Müdürü Sayın Aydın Ak'ı , örnek göstereceğim hizmet ve tercih metodu ölçü alınarak yapılacak görevlendirme, siyasilere de yarayacaktır. İki seçim arası süre zarfında,  kurumlarda iyi hizmet ve samimi alaka gören vatandaşlar, seçim esnasında kapısına gelen iktidar partisi adaylarına dört elle sarılacaktır. Haliyle uygun yöneticilerin atanması en çok siyasilere yarayacaktır.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen