• ULAŞIMDA SORUN VAR

  ULAŞIMDA SORUN VAR
  Süleyman AYDIN

  ULAŞIMDA SORUN VAR

   

     İşim gereği, sosyal olduğum, aktifliğim yada birçok neden  huzmesini biraraya getirerek şunu söyleyebilirim: Biraz fazlaca yolculuk yapıyorum ve toplu taşıma araçlarını kullanıyorum. Adım başı durup yolcu alan, genellikle klimalarını çalıştırmayan, oturarak yolculuk yapma imkanımın daha az olması hasebiyle halk otobüs ve dolmuşlar yerine belediyeye ait otobüsleri tercih ediyorum.

     Şoförlerin kaba davranışlarını, kurallara riayet etmedikleri takdirde şikayet ettiğinizde, kurum olarak belediyenin oluşu, alınacak sonuç açısından daha isabetlidir. Ve hizmetler arasında kayyum döneminde ulaşım ve Ulaştırma Koordinasyon Merkezi Daire Başkanlığı' na düşen sorumluluk alanlarında hakikaten takdire şayan çalışmalar yapıldı.

     Diyarbakır tarihinde, çok kısa süre içerisinde yapılan muazzam hizmetleri, kadayıf ve göreceli lüks döşenen odanın arka tarafına hapsetmeleri ve Diyarbakırlılara unutturulmaya çalışmaları da dikkatimizden kaçmadı.   Makam odası ve kadayıf konuşuldukça konuşuldu. Eee derken devamı gelmedi. Demek ki belediye sırf eskileri konuşsun diye alındı. Tuhaf değil mi(?) Kendi sosyal medyalarında bile hizmetlerine rastlamadık ancak, ne zaman yapılan çalışma ve olabilecek projeleri sorsak, ya kadayıf konuşuluyor yada oda. Gerisi...Yok. Hizmet, proje... Eee odadaki banyo...

     Dediğim gibi; çok gezme durumu bende mevcut olduğu için ve belediyeye ait toplu taşıma araçlarını tercih ettiğim için, haliyle daha iyi değerlendirme yapmaya sahibim. Klimalı durakların halini ve insan yaşamını kolaylaştıracak ışık, çizgi, işaretleri kapsayan muhteşem hizmetlerin nasılda sonlandırıldığını ve gıcır gıcır durakların çürümeye terk etme noktasına geldiğini görüyorsunuz.

      Bunlarla kalsa çok iyi demelisiniz zira, ne hikmetse bilemem ancak, ulaşım konusunda çok ciddi sorun var. Birçok sefer iptal olmuş. Büyükşehir Belediyesi'nin resmi sitesinde yer alan  listede belirtilen saatlerde, belirlenen otobüsün gelmediğini görmek mümkün.  Yani 20 dakikada gelmesi planlanan F2 kodlu Üniversite Toplu Konut seferinin en az 40 dakikada geldiğini bizzat, defalarca kez gördüm. 20: 40 ve 21: 10' da Üniversiteden çıkıp Araştırma Hastanesi' ne giden CE3 kodlu aracında gelmediğine şahit oldum.  Düşunün kendini ona göre ayarlayan hemşehrilerimizin, eğer cebinde taksi parası yoksa ve zaten birçok yere minibüs de gitmiyor; gecenin bir yarısı ancak eve gitmesinden söz edebiliriz. Dağkapı semtinden A5 ile varacağınız mesafe ya da Talaytepe'ye B8 veya CE2 güzergahında bir yere gideceksiniz ve son iki otobüs gelmiyor.

      Birkaç gün, sefer saatlerine ve sayılarına vakıf olmak üzere duraklarda bekledikten sonra ilgililere aktarmak, nedenini sormak üzere arayınca da cevap vermediler. Acaba seçimden hemen sonra Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı'yı ziyarete giden halk otobüsleri ve dolmuş kooperatifi yöneticilerinin daha fazla kazanmak üzere bir talepleri mi oldu da sefer sayıları azaldı? Öyle ya, ücretsiz kartların bir kısmının iptal edilmesi, geriye kalanlara biniş sınırlaması, garaja çekilmek suretiyle seferden alınan araçlarla amaçlanan ne olabilir ki? Şahsen benim aklıma iki seçenek geliyor:

  1: Vatandaşın rahat ulaşımı belediye yetkililerinin hoşuna gitmiyor.

  2: Dediğim gibi, dolmuş ve halk otobüslerinin daha fazla para kazanması amaçlanıyor.

      Ve ulaşım ile alakalı havadan sudan konuştuğum otobüs şoförü ile aramızda manidar bir muhabbet geçti. Yaşlıların bedava otobüse binme şansına sahip olmasından bıktıklarını ve Sayın Cumali Atilla döneminden kalan borçların kendilerini mahvettiklerini söyledi. Allah Allah dedim kendi kendime. Tıkır tıkır maaşları ödeniyordu, Ulaştırma Koordinasyon Merkezi Daire Başkanı ile görüşmemde toplu taşımada kar elde ettiklerinden bahsetmişti, yeni otobüsler alınmıştı. Anladım ki zihniyet hizmeti perdeliyor.

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen