• TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ

  TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ
  Süleyman AYDIN

  TOK AÇIN HALİNDEN ANLAMAZ

   

     Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın her zaman kullandığı şu söylemini, güçlü liderin kullanacağı yönetim anlayışının asil hali olduğunu kabul ediyorum. “Milletimizin hizmetkârıyız” En tepedeki Yöneticimiz, Reisimiz,  Başkomutanımızın sergilediği tevazu ve yönetim biçimini örnek almamız gerekirken öyle mi yapıyoruz diye biraz araştırma yaptım.

   

     Diyarbakır il merkezi, ilçeler ve köylerine kadar çalışma alanı belirleyen bir çok sivil toplum örgütü belirledim. Dernek, cemiyet, vakıf, buradaki şubeleri ve neredeyse devletin bir kurumu gibi deklare edilen veya öyle algıladığımız bir çok oluşumu kadraja alınca yapılan yöntemlerin doğruya götüreceğine aklım ermedi. Tekmili yardım ve rehabilite amaçlı sivil toplum örgütlerinin işleyişleri ve anlayışlarının neden iyi yekuna götürmeyeceğini masaya yatıralım hep beraber.

   

     Devletin bir kurumu cümlesinden yola çıkarak Kızılay, Türk Hava Kurumu, Diyanet Vakfı gibi bu üç kurum asla aklınızdan geçmesin zira, bütün yardım kurum ve derneklerinin de böyle olmasını isterim. Sabit bir maaşı olan bu benzeri kurumların gelen yardımı kendilerine kanalize etme veya göze girmek için şov amaçlı çalışmaları olmuyor. Devlet memuru gibi işlerini yaparken, insani yanları ağır bastığı için daha çok yardımda bulunuyorlar. Yüksek maaş veya siyaseten bir yer kapma zenginliğinde olmadıkları için, kıt kanaat geçinmenin ne demek olduğunu bilirler ve açın halinden anlarlar. Bir yere gelebilme derdinde olmayan elitler olmadığı için, isabetli çalışmaları olur.

   

      Afrika ülkelerindeki fakirlere götürdükleri erzakların daha azı ve daha ucuzunu sofralarında gördüğüm Hayrat Vakfı'nın çalışmalarına da yakınen tanık olmuşluğum vardır. Makarna veya bulgur pilavından ibaret sofralarında tükettiklerinin maneviyatında yetiştirdikleri yüzlerce öğrenci gelecekte imanlı bir gençlik oluşturacaktır.

   

     Bilumum yardım kuruluşları ve vakıflar böyle midir diye sorarsanız; maalesef. Dedim ya! Başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çok yakınında görünen vakıf, dernek ve bir kaç oluşumlarını biraz araştırdım. Çalışma gayeleri fakir fukaraya yardım etmek, tahsillerinde de yardımcı olmak maksadıyla, gelecekte iyi bir neslin yetişmesine ön ayak olmaktır. Yani kağıt üzerindeki tüzüklerine baktığınızda hizmetkar olacaklarından kuşku yoktur.

   

     Program ve açılışlarında, yardım yaparlarken protokol açısından bir hayli zengin ve renklilik de hasıl oluyor. Gittikleri devlet dairelerinde de bir hayli itibar gören adı geçen kuruluşların, bir çok basın kanalında ve sosyal medyada yardımlarını görmekteyiz. Bir fukaranın gözlerinin içinin parlamasına siz odaklana durun, çoğu karede aldığı yardımın mahcubiyet mağrurluğu da çoğu kez gözden kaçar.

   

     Her makam ve güce erişme şansına sahip olanların belli periyotlarla ve ciddiyetle yaptıkları toplantı ve sohbetlerin konusu keşke daha çok yardım yapabilme olsaydı ama, baktım ki, halkayı pek tutmak ve güçlerini pekiştirmek sonucu çıktı. Resmi kurumlardaki üyelerinin de veya desteklediklerinin de sendelediğini görmedim. Bunlardan Sayın Başkanımızın eminim haberi yoktur zira, haberi olsaydı hani günahlarını almayayım; eminim çok iyileri de vardır ancak, Allah muhafaza dünya nefsi de çıkabilir işin içinde; ileride.

   

     Yönetimin tamamının elitlerden oluştuğu, yada kurum üst düzeylerinden seçildiği dernek vakıf ve oluşumların hedef kitleleri fakirlerden oluşmaktadır. Buraya kadar normal ama, akşam fırından çıkan mis gibi kızarmış eti yiyen, evinde zar zor makarna bulanın mağrurluğunu asla bilemez. Nasrettin Hoca'nın kolu kırılır ve derler ki; ''Hocam seni doktora götürelim.'' Hoca itiraz eder ve şöyle der:'' Beni kolu kırılana götürün!'' Manası şudur: Doktor iyileştirir ama o acıyı bilmediği için kemiği yerine koymak için adeta hastanın canını çıkarır. Aynı acıyı yaşayan daha fazla dikkat eder. İncitmez.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen