• SURİÇİ'NE YAKIŞAN BAŞKAN

  SURİÇİ'NE YAKIŞAN BAŞKAN
  Süleyman AYDIN

   

     Hendek olayları ile özdeşleşen, bir de baki tarih gözüyle baktığımız tarihi değerlerimizin bitmesine tanık olduğumuz ilçeye atanan başkan için, kullandığım kelime tam anlamıyla isabetli olmuştur; eminim. Siyasi dejenerasyonun, yıkım amaçlı bahanelerin sahnelendiği yere; dış güçlerce oynanan oyunlar konusunda uzman birinin gelmesi her açıdan önemlidir.

   

     İlçede ikamet edenlerin psikolojisini bire bir bilme yeteneğine sahip, Hakkari ve  Suruç'ta görev yapmasından kaynaklı tecrübesini de burada sergileyeceği yönetim anlayışında etkili olacaktır. Batman Gercüş'lü olması da bölge halkının hassasiyetlerini bilme ve ona göre davranma noktasında yerinde bir mantıktır.

   

     Güler yüzlülüğü ve vatandaşa yakınlığı ön plandadır. Yapacağı hizmet ve adım atma konusunda terazinin dengesi gibi, davranması da ayrı bir takdir nişanesidir. Enkaz olan bir ilçe ile birlikte kaybolan hayatlar, biten umutlar, başlarına yıkılan evlerde yaşayanların kırık olan gönülleri onarma vazifesini en iyi yerine getirebilecek Sayın Abdullah çiftçi için, Suriçi'ne yakışan Başkan cümlemin içini dolduracak bir çok done vardır.

   

     Bir münasebetle ziyaretine gittiğimizde, dost canlısı olduğunu simgeleyen karakterini, gözlerinin içinin parlamasından anlamamak için ön yargılı olmak gerekmektedir. Konuşmasının başında da ortaya koymuş olduğu sezgisi ve yerine getirmek için çabalayacağı işleri de, insana şapka çıkaracak türdendir. '' Yol, kaldırım, park, alt yapı, çarşı yapmak başlıca görevlerimizdendir. Bunları yaptığımızda Allah razı olsun diyecekler ama, önemli olan gönülleri almaktır''  Cümleleri Sayın Başkan'ın ağzından çıkınca benim anladığım şu idi: Hem Suriçi hem de gönülleri onaracaktır.

   

     Her zaman suistimal edilen ve belediyelere alınan personellerle ilgili şaibelerin bir türlü bitmediği sistemi kesinlikle noktaladığını da ima etmesi, her açıdan ayrı bir takdirlik harekettir. İstismara açık il ve ilçede bu denli adil düşünmek çok fazla yarar getirecektir. Ziyaretten hemen sonra köşe yazısı yazmak yerine biraz araştırma ve değerlendirme yapmak maksadıyla ilçe halkıyla konuşma ve düşüncelerini sorma işini ifa ettim.

   

     5. Haremi Şerif Ulu Cami civarındaki kahvehanelerde oturan ve çoğunluğu yaşlı olanlara bir çok soru sordum. Geçmişi ve şimdiyi kıyaslamalarını rica ettim. Yıkılan evlerinden, bozulan komşuluklarından ve asırlardır asla ötekileşmenin girmediği  tarihi sokakları alabora edenlerden dolayı buruk konuşanlar Abdullah Çiftçi isminin karşılığı olarak bizden biri, samimi ve güler yüzlü cümleleri kullandılar.

   

     Kendisini ziyarete gittiğimizde aklımda olan ama, hatırlayamadığım mevzu Suriçi sakinlerinden de gelince daha önce defalarca yazdığım konuda haklı olduğumu anladım. Hendeklerin kazıldığı ve ülkemizin değerli evlatlarının şehadet şerbeti içtiği günlerde de olmak üzere, daha sonrasında akil adam, kanaat önderleri olarak listelenen kişilerin isabetsiz olduğu da dillerden düşmedi. Olaylar daha sıcakken köşemde şöyle bir çağrıda bulunmuştum. Eğer isabetli liste yapılmışsa doğrular yansımaktadır ama, benimde gözlemlediğim kadarıyla varını yoğunu Suriçi halkı için seferber eden devletimize karşı hala tepki var. Verdik, yaptık diyen devlet erkanı daha bölgeden ayrılmadan vatandaşların o konuda yardım görmedikleri konuşuluyordu. Ez cümle; güya listedeki zatlar eksiklikleri ve ihtiyaçları sunuyordu ama, aksi sesler çıkıyordu. İçişleri Bakan Yardımcımızın programına davet edilenler sözde durumu anlatıp çözümün gelmesini beklerken, birinin çıkıp 17 dakika şiir okuması ne anlama gelir; varın siz değerlendirin.

   

      Listenin tamamına yakını da kendi reklamını yaptıkları da Suriçi meselelerinde hala çözümün olmayışı ile manalandırılabilir. Liste değişsin, gerçekten iyi analiz ve yönlendirme yapabilenler eklensin ve herkesin umduğu gibi, Sayın Abdullah Çiftçi en iyisini yapacaktır.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen