• NEOCONLARIN PLANI

  NEOCONLARIN PLANI
  Süleyman AYDIN

   

     Temelde küçük bir devletçik olan İsrail'i güven altında tutmak için milyonları bulan müslüman kanının akmasında, hiç vicdan sızlaması yaşamayan neoconlar yani, Amerika, İngiltere hükumetleri var güçleri ile sahadadırlar. Planlarına harfiyen riayet etmeyi yeğleyen Suudi Arabistan, BAE başta olmak üzere bir çok arap ülkesi de elindeki kanla mahşerde Yüce Allah'a hesap verecektir ve bundan kuşkumuz yoktur.

   

      Parçalama ve bölme planlarını bilmelerine rağmen, emirlerine amade ve yalakalıktan vazgeçmeyen ülkeler sanıyorlar ki, kendilerini güvene almışlar. 1997 yılında start verilen proje İsrail'i 50 yıl güvene almaktan öte bir şey değildir. Kaynak olarak bizatihi neocon fikir babası Bernard Lewis'in kendisidir. Bu kadar aleni savaşıma şahit olduktan sonra, hala aynı hali devam eden ülkeler ereğe ulaşmakta önlerine çıkacak her kişiyi devirme esnasından paylarını düşeni alacaklardır.

   

     Aynı dinden olan kardeşlerimizin krallıkla yönetilen ülkelerin yöneticilerini neredeyse demokrasinin abidesi sayacaklar ama, demokrasinin en örnek ülkesi olan Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı ve hükumeti diktatörlükle suçlayanların suratına tükürülecek günler gelecektir. Suriye, İran, Irak ve ülkemizi bölmeyi amaçlayan Bernard Lewis 20 Mayıs itibari ile geberdi Allah'a hamd olsun. Geberdi diyorum zira Filistin'nde şehit edilen kadın, çocuk, yaşlı genç insanların kanında boğulasıca; fikir babası da kendisi idi.

   

     ''Bugün ölen Neocon'un fikir babası Bernard Lewis’in etnik ve mezhep ayrılıklarını esas alan İslam Dünyasını bölme projesi 1997 yılında ortaya çıkmıştı. Lewis'in haritası ve planı, ABD'nin şu anki Ortadoğu'da uyguladığı politikalar ile benzerlik gösteriyor.'' Gazete haberinde alıntıladığım satırlarda ''benzerlik gösteriyor'' cümleleri sizi yanıltmasın zira, 1997 yılında yapılan planın günümüze gelen bölümünü şu an görmekteyiz. Bu konuda aslında kahırlanmamıza sebep olan hadise de dehlizlerden gelen amade oluştur. Lewis'in bölme planını kendilerine devlet kurma olarak algılayanlar, daha sonra sürekli çatıştırılmanın zemininin de oluşturulacağı bölümü okumak istememektedirler.

   

     '' Bernard Lewis’in sunduğu proje kısaca şöyledir:

  1. Pakistan’daki Belucistan bölgesini İran’ın komşu Belucistan bölgelerine katmak suretiyle “Belucistan” devletinin kurulması

   

  2. Pakistan’ın kuzeybatısındaki bölgenin Afganistan’daki Peştun bölgesine eklenerek “Peştunistan” devletinin kurulması                    3. İran, Irak ve Türkiye’deki Kürt bölgelerinin birbirine katılmasıyla “Kürdistan” devletinin kurulması                                   4. İran’dan Kürt ve Beluci bölgelerin koparılması suretiyle aşağıdaki etnisitenin ışığında İran’ın iç taksimatı gerçekleştirilecektir. Böylelikle aşağıdaki devletçiklerin kurulması sağlanacaktır.             ...                                                                                                          8. Suudi Arabistan, krallığın 1933 yılındaki kuruluşundan önceki haline, kabile mozağine, dönüştürülecektir. Böylelikle bu devletlerin Kuveyt ve Bahreyn, Katar ve diğer emirliklerden fazla ağırlığının olmaması sağlanacaktır. ''           

   

      ''Bu proje sayesinde 1916 tarihli Sykes-Picot tekrar gözden geçirilerek din, ırk ve mezhep esaslarına dayalı 30 küsur devlet daha ortaya çıkartılmış olacaktır.  '' Yukarıdaki paragrafta ve bu paragrafın tırnak içerisinde yazılan bölümler, kendine ait olan, Lewis'in fikirlerinin yaklaşık 13 maddesi vardır ve bu maddeler içerisinde çoğu uygulanmıştır. Irak, Suriye'nin parçalanması ve iç savaşı gibi... Başarlı olmadıkları İran ve ülkemiz ile ilgili konuda her gün yeni fitneler ve karışıklıklarla karşı karşıya kalıyoruz. Öyle ki; '' Erdoğan değil de bizi İsrail'in yönetmesine razıyız'' diyen bir çok Hdp üyesi ile karşılaştım. Dikte ettirilen cümle ve beklentilere kaptıran da aynı odaktır ama, gözünü açıp, anlamak istemeyenlerin olduğunu da üzülerek belirtmeliyim.

     Ve son vuruşları da kendi fikirlerini döktükleri satırların noktası virgülüne karışmadan buraya almak isterim:'' Böyle bir yapılanma neticesinde hiçbir zaman bu ülkeler bir daha bir araya gelemeyecektir. Aksine bunlar arasında sınır çatışmaları, yol çatışmaları, su ve petrol ile ilgili anlaşmazlıklar, birleşmeler, yönetim mirasçılığı vb. hususlarla ilgili ardı arkası kesilmeyecek mücadeleler baş gösterecektir. Böyle bir yapı neticesinde bunların hepsi İsrail’den daha güçsüz devletler olarak ortaya çıkacağı için İsrail en az yarım asırlık bir süre kendi güvenliğini teminat altına almış olacaktır.”

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen