• KURUMLAR KURUMLAR KURUMLAR

  KURUMLAR KURUMLAR KURUMLAR
  Süleyman AYDIN

  KURUMLAR KURUMLAR KURUMLAR

   

     Ak Parti'nin her seçimden önce ve ara ara yaptığı çalışmalar, anketler ve değerlendirmeleri sürekli gazetelerde okuyoruz. Doğru mu yapıyorlar, derseniz; evet derim. Şimdiye dek iktidarda kalmalarını iki şeye bağlıyorum:

  1. Ak Parti iktidarının yaptığı icraatlar, hizmetler ve demokrasiyi güçlendirme hamleleri.

  2. Tüm bunların yapılmasında yönetici ve emeği geçen Recep Tayyip Erdoğan sevgisi. 

   

      Ülke geneli bir değerlendirme isterseniz; yapılan çalışmaları görmek, sahada yansımasını takip etmek elzemdir. Amaaaa iş öznele gelince her şeye rağmen doğrulara temas etmediklerini düşünüyorum. Düşük bir olasılık biliyorlar lakin, önlem almalarına, gereğini yerine getirmelerine rağmen dillendirmiyorlar. Güçlü kanaatim ise burada araştırma yapan, il teşkilatı, denetlemeye gelip ciğer kadayıfın tadı ile kendinden geçenlerin göremediği gerçekleri, görmedikleri, duymadıklarıdır.

   

     Neden güçlü kanaatimin bu minvalde oluştuğunu öğrenmek isterseniz cevabın Hürriyet Gazetesi Yazarı Sayın Abdülkadir Selvi'nin söylemleridir. Buyurun hep birlikte analiz edelim:"Bu seçimlerde iktidar ve muhalefetin adaylarına odaklandık ancak seçim kazanmak için bir gösterge daha ön plana çıkmaya başladı" diyen Selvi, şöyle devam etti:

  "Ekonomiyi kast ediyorum. AK Parti'nin yaptırdığı kamuoyu araştırmalarında ekonomi birinci sırada gelirken, onu eğitim, işsizlik ve terör takip ediyor. Terörde gerileme umut verici ancak ekonominin diğer başlıklara göre açık ara önde olduğunu söylemek mümkün. Bir gösterge daha var. O da kararsızların oranındaki artış. Yerel seçimlere 5 ay kalmasına ve aday isimlerinin konuşulmaya başlanmasına rağmen kararsızların oranı yüzde 20 seviyesini geçmiş durumda. Seçimlere giderken AK Parti bir yandan muhalefetle, diğer taraftan ekonomiyle mücadele etme durumunda."

   

     Ekonomi, kararsızlar, işsizlik, terör sorunu, eğitim gibi konulara odaklanan hükumetin gözden kaçırdığı bir şey var ki, bu Diyarbakır'da yıllardır var ve bir türlü tedbir aldığını görmedim. İşin doğrusu Başkanımız  Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın en son ilimize gelişinde adeta azarlarcasına, artmayan oyların müsebbibi olarak alenen gösterdiği kurumlar ve teşkilatın çaba ve uğraşına tanık olmadım. Yıllardır, kurumlara kendilerine en yakının atanmasını sağlayan siyasilerimiz ve teşkilat üyelerinin, sırf gönderdikleri notun yerine gelmesi ve kendilerine saygıda kusur etmemelerini yeterli gördüler. Vatandaşın sorunlarını iletmelerinde de ilgisiz kalma hali devam etti durdu. ''İkinci sınıf muamelesi görüyoruz'' diye aleyhte propaganda yapanların ekmeğine yağ sürdüler ve bunla kalmadı; her seçim oylar daha da azaldı.

   

     Sırtını dayayacak birini bulduğu için, umursanmayan vatandaş seçim döneminde zorluk çıkardığı ve ilgi görmediği siyasetçinin de umuru olmadı. Seçimden sonra ayağına gelen vatandaşa ilgi göstermeyerek cezalandırma fikri sanki benimseniyormuşcasına aynı vaziyet süregeldi. Sayın Başkan'ın Diyarbakır'da attığı fırçalardan çok kısa bir süre önce bir kuruma alem edip, kullem edip, mevcut amiri istifaya mecbur bırakıp,siyasilerimizce  kendi emrinde olanı getirme hadisesi de iletilmedi.

   

   

   

      Ve kentimizde vuku bulan, çok basit ve haksızlığı açık bir hadiseyi Bakanlığa iletmesine rağmen hiçbir çözümün bulunmayışıyla kurumların ilgisizliğinin ve keyfiyetin önünün kesilmeyeceği anlaşıldı gibi. Kurumları çalıştırmak ve son dönemlerde herhangi bir kademeye alınmaya haklı olarak layık görülmeyen siyasetçilerimizin aynı tabiatı sürdürmeleri Ankara'da görülmedikçe, buralarda oy artışı mümkün olmayacaktır. Bir de hayretle izlemekteyim ki, basına yansıyan o kadar işgüzarlığa karşın, herhangi bir önlemin alınmıyor. Zaman zaman bakanlarımız ve heyetlerin gözleri önünde cereyan eden yanlışlar da kimseyi ırgalamıyor. Konuşulacak tek şey kalıyor geriye: Reis bir başına çabalıyor.

   

  Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen