• KİTAP FUARLARI ÜZERİNE

  KİTAP FUARLARI ÜZERİNE
  Süleyman AYDIN

   

  Temel manada kitap fuarları denilince akıllara yazar ile okuyucunun buluşması gelir. Yazmayı sevenler, okumaktan mutlu olanlar, amatörler, profesyoneller ve benzeri kalemlerin ve bu yola girmeye çalışanların aklı, fikri fuarlardadır. Başka kentten gelen ve çok sevdiği yazarı görmeye gidenlerin yol boyunca kurduğu hayal bile mutluluğa giden heyecandır.

   

     Yazının icat edildiğinden beri, konuşulan kelam, yazılan cümle bire bir benzeri olmasa da çağrıştırır. Kitap denilince çok iyi paralar kazanan yazarlar olsa da, verilen değer çok, çok daha fazladır. Yaşamı boyunca çok kaliteli eserler vermesine rağmen, kıt kanaat geçinen yazarlar da vardır. Mesela; başucu kitabım Norveçli Yazar Knut Hamsun'un yazdığı '' Açlık'' romanı asla aklımdan çıkmaz. Yaşaya yaşaya yazan yazar, ekmek alabilmek için o zamanki adı ile rehinci ve şimdiki karşılığı olan tefecilere yazdığı kalemi rehin vermek suretiyle para almıştır.

   

      Knut Hamsun, Dostoyevski gibi çok sevdiğim yazarların hiç birinde para emaresi görmedim. Yukarıda adını zikrettiğim yazarları okuyunca, insanların yazar olması geliyor. Öyle eserler vermişler ki, insan yazdıkça mutlu olacak kanısına kapılıyor. Romanın kahramanının yerine kendinizi koyarak aldığınız haz bir kenarda kalsın. Dikkatinizden kaçmadı ise, para ile, pul ile bağdaştırılamayacak esinlerden söz ettik.

   

     Gel gelelim bu güzel eserleri yazanların yapıtlarının sergilendiği fuarlara...Türkiye'de ve dünyada kitap ve diğer ürünlerin sergilendiği ve hem istihdam, hem de yatırım olarak düşünülen  fuarlar vardır. Türkiye ve Diyarbakır bu sergiler için en uygun ildir. Çünkü, kültürlerin başkentidir. Çıkan yazar sayısının haddi hesabı yoktur. Burası için diğer illerden daha fazlası düşünülmelidir. Düşünülürken rantı bir kenara atmak gerekir. Diyarbakır'da kurulan kitap fuarlarına buralı yazarların tamamı hem de çok fazla rica etmelerine gerek bırakılmadan yer verilmelidir. Yer verilme konusunda mevcut fuar firmalarının yardımcı olmayacaklarını da bildiğimden bir aşağıya bir dizi tavsiye yazacağım.

   

     Valilik veya belediyemizin organize ettiği fuar yazarların eserlerini sergilemesi açısından ve ilimizin tanıtımında da çok yaralı olacaktır.

     Kurulan fuarlar vasıtası ile Diyarbakırlıların eserleri gün yüzüne çıkacaktır.

      Valilik veya belediyenin organize ettiği fuarlar sayesinde, yazarlar özel ve rant esaslı şirketlerin merhametine bırakılmayacaktır.

     Kültürel faaliyetlerin en iyisi olacaktır vs...

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen