• HESAP ZAMANI

  HESAP ZAMANI
  Süleyman AYDIN

  HESAP ZAMANI

   

     Seçimlerden önce birçok ağızdan, fazlaca oy alacağım diye, iddialarda bulunanları gördük. Bana veya birkaç kişiye münhasır olmayan söylemleri o esnada hazır bulunanlar ve duyurdukları kişiler biliyor. Onlardan biri de benim. Seçimde ilimizde Ak Parti'ye 300 bin oy kazandıracağını ısrarla vurgulayıp ulu orta konuşan sadece bir başkan değil. İlçesinde oyların % 50'sini alacağını söyleyen bir başkası da var.

   

     Kazasız belasız geçen seçimden sonra defterler açıldı. Yemin hengamesi hayırlısı ile bitsin, Reis'in değerlendirmesine sunulacaktır. Kim ne dedi, çalışmaları nasıldı ve ne oy aldırabildi; alenidir. Yüksek oy alacağını söyleyenleri kısmen eleştiriyorum zira yeni oturdukları başkanlıkta çok az zaman sonra alınan seçim kararına yönelik çalışmalarına başlarken eski yönetimlerin emarını çekmeli ve eski yönetim ile çalışmalıydılar.

   

     Bir örnek vereceğim. Ben,  Diyarbakır'da aday veya il başkanı olsaydım kenti cennetten bir köşe yapan ve Ak Parti, CHP, HDP fark etmez,  milletin gönlüne taht kuran Sayın Cumali Atilla'nın yanından ayrılmaz, çalışmalarımı onunla birlikte yapardım. Her kayyum için demiyorum ama büyükşehir için düşüncem bu. Seçim startı verilene kadar hükümeti temsilen hizmetin en iyisini yapan belediye başkanları, ara sıra kente gelen ve birçoğumuzun göremediği vekillerden daha etkili oluyor.

   

     Tam tersini düşünün: Eksik hizmet, kötü uygulama ve halkla bütünleşmek, onların gönlüne girebilmek yerine, vatandaşı sıkanların da oy kaybettirdiği malumdur. Seçimlerde yapacağı çalışmalara güvenerek,  önceki seçimlerden daha fazla oy alacağını söyleyenlere yanılacağını söylemek istediğim Bismil ilçe teşkilatı da vardı ancak, kısmet olmadı.

   

     Seçim tarihi verilene dek, personel başta olmak üzere, ilçe halkına illallah dedirten tavır, uygulama ve vitrin caddesi dışında hizmetin "h"sini görmeyen vatandaşlarımızın tepkisi sandığa yansıdı. Yani onca çalışma, uğraş, heyecan keyfiyete kurban gitti. Bunun gibi birçok örnek verilebilir ama en barizini yazıyorum.

   

     İlçe teşkilatı ne diyeceğini bilmezken, müsebbibi belediyede kendilerine imtiyaz yüklemiş, giden kaymakamı yanlış yönlendirerek başını yemiş, kaybedilen oyların, teşkilata fatura edilmesini ıslık çalarak kendini sıyıranlar ne hikmetse tam da bu zamanda harekete geçmişler. Abone oldukları, dostane ilişkilerle yaptıkları ısmarlama haberlerle kendilerini cilalamalarına aldanmazlar diye düşünüyorum. Tam da bu zamanda eski haberleri sosyal medyada servis etmeleri, aşikar olan bataklıklarının üstünü örtme psikolojisi olsa gerek. Bismil Belediyesi'nin Bayan Müdire'si, yan ürünleri ve koruyan kollayan bir Özel Bay’ı (Bismilliler çok iyi bilir) yakında gerçekleşecek yerel seçimlere de zarar vermemek adına ilçe başkanına kesilecek olumsuz faturanın, aslında muhattabı olmazlar ise, vahim sonuç kaçınılmazdır.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen