• Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi düzelmeyecek

  Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi düzelmeyecek
  Süleyman AYDIN

  Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi düzelmeyecek

   

     İnşaatının temeli atıldığından bu güne kadar, işlevi ile ilgili asla gündeme gelmeyen hastanenin sicili bir hayli bozuktur. Fiziki yetersizlik, bir dönem Fetö'cü yöneticisi, bozuk asansör, çalışmayan klimalar, ısıtmayan kalorifer derken liste bir hayli uzayacak.

   

     Hastane gibi bir yerde çalışmayan havalandırma sistemi, koah hastalarının da tedavi olduğu yerde bizzat hastane binasının içinde, hafta içi mesai saatleri içerisinde tozun duman haline geldiği günleri de gören yer, benzer aksiliklerle yeniden gündem olmaya devam ediyor.

   

     Hasta yakınları, hastaların yanısıra liyakatten uzak atanan yöneticilerin yürümeyen yönetimi, personele de gına getirtti. Adını vermek istemeyen birçok personelin şu sözleri doğrulanmış durumdadır: “Hemen hemen üç ayda değişen alt yönetim biriminde hata bulan üst yönetim, kendi liyakatsizliğini perdeliyor”

   

     Yaklaşık dört ay önce de patlayan rögarın lağım suyunun bastığı yemekhane olayı daha unutulmadan, yeni bir vaka daha vücut buldu. Yemekhaneye dolan lağım suyunu boşaltmak, temizlemek bayağı zor oldu. Enfeksiyon uzmanının " Bir daha burada yemek yapılması asla uygun değil" uyarısını da dikkate alanın olmadığını yine çalışanlardan duyduk. Aksayan yemek işinden dolayı personelin dışarıdan yemek zorunda kalması ve Doğum Hastanesi mutfağından gelecek yemeğin zamanında olmayışı da envantere yazılan ayrı bir aksiliktir.

   

     Ve gelelim yeni gündeme... Aynı rögar ve ve lağım sularının yine aynı hastanenin bir başka bölgesini basmasının kokusu sanırım herkesin burnuna gelmiştir. Ya da gelmemiştir; öyle yorumlayayım. Maalesef alt yönetimi kendi arkadaşlarından seçen üst yönetim, doldurdukları makama getirdiklerin, hiç de ehil olmadıklarını umursamıyorlar.

   

     Dama taşı gibi değişen yöneticilerin olduğu hastaneye bir gelen,  bir dahaki gelişinde aynı kişiyi göremiyor. Değiştir babam değiştir; nereye kadar. Lâkin bir gün insanların aklına şu gelmez mi? Yapboz tahtasına dönen hastane alt yönetimine getirilenlerin, aslında üst yönetimin işgüzarlığı olduğunu bilmek lazımdır.

   

     Keyfine göre liyakatsiz vasıfsız insanları atayanların, bir de bu keyfiyetlerinin yol açtığı zarar ve zaman kaybının önüne geçmek için asıl yönetimin değişmesi farzdır. Sağlık sektörü gibi hayati öneme sahip bir kuruma sağlıklı bir atama yapılmıyor. Öyle ki; bu yüzden sırf bu durumdan ötürü yönetimin her türlü ‘lojik’ desteğe ihtiyacı var, diyesi geliyor insanın.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen