• Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi

  Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  Süleyman AYDIN

     Tekmil Diyarbakırlılar bilir; Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi yapılmak üzere arazinin belirlenmesinden beri, yerdeki taşlar, kırmızı toprak, kurumuş otlar inledi. Temel yeri kazıldı, harç karıldı, taşlar kondu üstüne, perde beton döküldü o cansız elementlerin feryadı göklere yükseldi, Şiirsel ifadeler dikkatinizi dağıtmasın; aynı öğelerin hali günümüze geldi.

   

     Duvarlar çatladı, zemin kaydı, inşaat hali görülmeksizin hastalar ameliyat oldu, vesaire... Ne deseniz yerli yerinde. Diyarbakır ne günah işlemiş acaba, diye sorası geliyor insanın. Sanki, yetimlere ödenmesi gereken aylık; onları aç bırakmışcasına hastaneye kullanılmış gibi, bir türlü düzelmedi. İnşaatı mamur gibi oldu ki, başka bir yeri döküldü. Kaba hali tamamdır derken, kış kıyamet klimalar bozuldu. Derken asansör arızası takip etti. 184 nolu telefon numarasını arayan arayana... Bakanlık da çözüm bulmadı. Hastaneler Birliği diye bir mefhum ile kurulan birimin başı olan Fetö'cü zevatın, hastaneyi enkaza çevirmeyi kendinden saymadan Sayın Cumhurbaşkanımıza suç isnat etmesini de yine biliriz.

   

     Neyse Fetö'cü zirzop gitti ama, hastanenin acınası vaziyeti adam olmadı. Bina ile ilgili duymadığımız kalmadı. Sağlıktan, işlevden gayrı her nane ve halt mütemadiyen gündemde oldu. İyi bir ameliyat, hastalıklara iyi tedavi, tedavülden kalkan para misali o devasa betonarmeye hiç sadık olmadı. Fetöcüler hastaneye ayrılan paraları köpük partisinde mi yediler, komplo teorisi de akıllara gelebilir. Bu minvale neden tevessül ettim acaba, diye düşünürken aklıma bu kurumların en tepesindeki zırtapozun bir dönem görevi ifasından kaynaklandı.

   

     Ha babam, de babam çevre düzenlemesini görünce bir şeylerin yoluna gireceğine kananlar oldu. Bu arada Hastaneler Birliği fiyaskosunu fark eden hükumet de eski sisteme döndü. Sağlık Müdürlüğü'ne bağlanan hastanenin önü ve acil giriş bölümüne çeki düzen geldi. Diş Hastanesi ilave de edilince biraz daha gönül rahatlığı oluştu. Tabii ben topu yuvarlayıp Fetö'ye gönderdi isem; boşta kalan her manayı renklendirmem olarak alınmasın sakın. Bilinçli olarak taşı gediğine koymamamın da becerisi reeldir.

   

      Hastanede hiç olmayan deprem şiddeti aksedilmişcesine artçıların sarsıntılarında payı olan salya sümük avanesine karşı tek başına duran ve mücadele eden Muhammed Beybur'un basın açıklamaları ve duruşu geçer akçe oldu. Şebekenin gücü daha tam törpülenmemişken açıklamalarda bulunuşu ve eyvallah etmemesinin sonucu olarak oyuna getirileceğini   düşünürken, Allah'a şükür bir şey olmayınca Beybur adına sevindim. Reis'in kısa zamanda dişlerini çekmesiyle her namuslu vatandaş gibi, eminim hastane yetkilisi de rahat nefes almıştır.

   

      Faraza, su aktı yolunu buldu derken, falso olarak addedilmesin. İşler rayına giriyor görüntüsü belirir gibi oldu ama, esip gürleyen şimşekten sonra gelmeyen yağmur olarak sayın. Yani, yağmuru bekleyen çiftçinin umudu kırılır ya; aynen öyle. Fetö'ye karşı tek başına duran, Suriçi'nde kazılan hendeklere karşı her nevi proje hazırlayan, sivil toplum örgütlerine açıklamalar yaptıran Muhammed Beybur ansızın istifa etti. Nasıl oldu, neden oldu, yarasını kaşımanın da gereği yoktur. Dünyanın he tarafını tatlı dilleri ve ağularıyla sokan çetenin zulmünün önüne geçen kişi eğer istifa etmişse manidardır.

   

     Başka bir istifada başhekimlikten gelince mevzu derinleşti. Usulsüzlükten çıkan koku Diyarbakır'ı sarmış durumda. Bekleyin bir kaç güne kadar hangi alameti farikanın ürünü olduğunu öğreneceğiniz gerçekler size de ulaşacak ve asıl zelzele o zaman kendini gösterecek.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen