• GANDHİ ÇİPRAS GUAİDO

  GANDHİ ÇİPRAS GUAİDO
  Süleyman AYDIN

  GANDHİ ÇİPRAS GUAİDO

   

     Cumhuriyet Halk Partisi'nin kurucusu ve kuruluşu hakkında yazarak konuya giriş yapmayı gereksiz görüyorum. Dolayısı ile vakit ve sütun kaybı olmasın diye şöyle arz edeyim: Kılıçdaroğlu'nun kaset komplosu ile önce kesinlikle ret ettiği, ardından güle oynaya oturduğu makam koltuğuna, kendinden ve partisinden menkul olmayan her kişi ve projeyi sahiplendi. Yani, anlaşıldı ki, anılan partinin kendine özgü bir çözüm, plan ve üretkenliği yoktur. Yani, neden hep kişiler ve başkalarının ürettiklerine dört elle sarılsınlardı?

      Genel Başkanlığı aldığı ilk seçim dönemlerini bir hatırlayınız: Kendisini Mahatma Gandhi'ye benzetenler ve daha sonraki süreçte yaptığı yürüyüşe adalet adını vermeleri bir yana, Gandhi'nin, İngilizlerin zulmüne karşı yaptığı tuz yürüyüşüne atıfta bulundular. Ve yine başkanlığının ilk döneminde kendini Gandhi teorisine o kadar çok kaptırmıştı ki, artık yuvarlak gözlük takmaya başlamıştı ve halen de devam ediyor. Biri çıkıp Kılıçdaroğlu'nu hayal dünyasından neden uyandırmadı, bilemem. Şöyle demeliydi: Örnek ve gözlük modelini aldığınız kişi, kendi ülkesini sömüren bir başka ülkenin zulmüne karşı başkaldırı yapıyordu ve kendi vatanının bağımsızlığı için hayatını adayan biri idi. Ama, Kemal Bey, bırakın bağımsızlığımızı, bağımsızlığımızı sağlayan milli meselelerde, Suriye'de Esad zulmünü, Amerika'nın, sınırlarımızı koruyalım diye alacağımız S 400 füzelerini almamızı istememesine destek veriyor.

      Halkın direnişinin başarılı olduğu Hindistan olayında, dedikleri yerine gelsin diye, yönetime kabile çeperinde bakan Gandhi'nin üç haftalık açlık grevini ne zaman yerine getirecek diye beklerken, ilgili partinin kendine has hiç bir çalışmasının olmadığını kanıtlamaya hazırım. Hindistan'ın 1930 Tuz Yürüyüşü'nden çıkıp ülkemize gelen Kemal Bey, yanı başımızda ekmeğe muhtaç olan Yunanistan halkına, sempatik gelen Aleksis Çipras'ı konuşan partililer, Çipras gibi, partinin iktidar olacağını yeni bir heyecanla kendilerini meydanlarda görme hayali ile yatıp kalkarken, meşum düşleri Çipras'ı iflah ettirmedi. Kriz, erken seçim, hükümet ortaklarının anlaşamaması halen devam ediyor.

      Ve derken dost ülke Venezuela'da, kendi ülkesini Amerika deccaline peşkeş çekmeye hazırlanan Guaido varsıllaştı. Kendi ülkesini yok etmeye yönelik çabası, kendi ülkesinin milli duruşunu darmadağın etmeye yönelik eylemleri kapsamında, iç meselelerini, yalan dolan senaryolarla batılı ülkelere jurnalleyen Guaido ile İstanbul CHP Belediye Başkan adayı sempatik İmamoğlu'nun çıkışı aynı zamana denk geldi. Guaido Ekrem sesleri yükselince, Venezuela Hükümet Başkanı ülke sevdalısı vatandaşları ile onurlu bir duruş sergileyip, Guaido ve yularını tutan ülkelere hüsran yaşattılar.

       Tarihler 23 Haziran'a varışı gösterirken anlaşıldı ki, Cumhuriyet Halk Partisi'nin milli bir politika ve planı yoktur. Şunu yazarken taraflı diyerek, yazdıklarımı hafife almayın zira, tarihi bir tecrübenin ürünüdür, kanısındayım. Ben Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarını şimdiye dek, bırakın saman alevi göreceli ve geçici bir başarı aktörlerine özenmelerini, kendi özünden ve atalarından başka kimseye özenmediler. Ürettikleri projeleri hayal gibi görüp dalga geçenler, gerçekleşince şok oldular. İstanbul Havaalanı Almanya gibi bir ülkenin ekonomisinden koca kaya kopartırken, Gezinin hain, kalleş zekalıları, başkalarının amaçlarına hizmet ederek, projenin ve projelerin iptal edilmesini istiyorlardı.

     Kuran tilaveti ile halkın oylarını alıp, haksız mazbatayı aldığı gün, kadeh tokuşturan Ekrem'in burnu havucu da geçti. Ak Parti Adayı Sayın Binali Yıldırım ile katılacağı televizyon programı için, güya soruları istediğini iddiası yalanı yüzünün ortasına çarptı ama pişkinlikle güya savuşturuyor. Tüm oyların sayılmasına karşı çıkmadıkları yalanı da daha yenidir. İstiklal Madalyası alan dede yalanından tutun, solculuğu öğrendiği dayısının kendisini rüsva etmesini de envantere ekleyin lütfen. Ak Parti'nin rehavetinden ve YSK'nın proje hakimlerinin yaptıklarından fırsatla, sempatikliğinden başka hiçbir marifeti olmayan Ekrem'in, çalınan oylarla mazbatayı bir süre elinde tutması aslında çok hayırlı oldu.

      Gerçek yüzünü gösteren İmamoğlu için sempatiklikten başka marifeti yok diyenlerin gördükleri ve konuştukları da artık alenidir. Palyaço’nun uzayan burnuna gülerken meğerse Kuddüs elden gidecekti. Neden Kuddüs diyorum, biliyorsunuz. Amaç Guaido gibi ülkesini güçten düşürmek, erken seçime götürerek, sittin sene iflah ettirmemek ve çığlıkları Arşı Ala'ya ulaşan Müslümanların yok olmasına fırsat vermektir. Koskoca dünyada kendi ülkesi gibi, ümmetin derdine dermen olmaya yeltenen bir tek Türkiye olduğunu biliyor ve her türlü kalleşliği yaparak içimizdeki ihanetçileri de kullanmayı çok iyi biliyorlar.

       Kalibresi yetmeyen bir anlayışın olduğunu söylemeliyim. Ben yaştakilerin dedelerinden kalan tek lüle Kırıkkale tüfeklerini hatırlayanlar bilirler. Ak Parti hükümetinin lazer güdümlü silahları üretmesine karşı çıkan zihniyetin çapı o kadardır. S 400'lerin sınırlarımızı korumamıza karşı çıkanların, başka ülkelerin sömürgesi ve emri altına girmemizi onaylamalarıdır. Yine, hükümetin yaptığı muhteşem eserler gibi, millet bahçelerine karşın kendi belediyelerinin yaptırdıkları küçük parkların her tarafındaki boş içki şişesi ve kokan kesif idrar kokusundan geçilmiyor. Dedim ya, çap bu kadardır. Bir partili olarak bu satırları yazdığımı asla düşünmeyin. Afgan, Iraklı, Suriyeli mültecilere sahip çıkan çok değerli Diyarbakırlı hemşehrilerim; telefonlarınıza sarılma vaktidir. Arkadaş, dost akrabalarla görüşüp, İslam dünyasına sahip çıkabilecek zamandır. Kırılma noktası olabilecek İstanbul seçiminde ehil, kendi ülkesini seven ve rüştünü ispatlamış adaya oy verilmelidir. Zira, seçimden sonra ortalığı karıştırıp, erken seçim ve koalisyon hükümeti ile, Bakü Ceyhan boru hattı, İslam ülkelerini sahipsiz bırakma, Akdeniz'den çekilme ve CHP belediyelerinin idrar ve içki kokulu park seviyesine indirme planları hazırdır.

  Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen