• DOMATES

  DOMATES
  Süleyman AYDIN

  DOMATES

   

      Geçen yıl, bu zamanlar domates almış başını gidiyordu. Allah'a şükür bu sene BİM'deki manav reyonundaki domates fiyatlarını saymıyorum ama pazarda evde salata ve yemekte tüketebileceğinizin fiyatı perakende 1 liradır. BİM'de reyonda gözüme çarpan etiket fiyatı 3,5 lira idi ve geçen yıl pazarda en eziği bu fiyata idi.

     Ofis semtinde, Cumartesi günü kurulan pazarda, domates almak üzere poşet isterken, pazar esnafı bolca almam için, geçen yıl en eziğini 3,5 liradan veriyorduk Allah'a şükür en kaliteli Ahlat domatesini 1 liraya veriyoruz. Allah hakkını koymasın derken zannedersem kast ettiği Başkanımız Erdoğan’dı. Demek istediği şu idi: Canını dişine takıp spekülatörlerle mücadele etti, fırsatçılara meydanı bırakmadı ancak, hak ettiği kadar oy alamadı.

     Ben de o kanıdayım. Allah hakkını bırakmasın! Neden mi? Fırsatçı ve spekülatörlerin belini kırmak ve vatandaşına ucuz ürün yedirebilmek için, halk pazarı kurdu, başarılı oldu ancak, Ekrem gelir gelmez sırf, yeniden ürünler pahallı olup, hükümete mal olsun diye kurulan pazarları kaldırttı.

      Ve Allah ikinci defa hakkını bırakmasın diyorum. Bismilli Tarım Bakanı, ilçesini ve bir bahanesi de Dicle Nehrinden en fazla faydalanan ilçe olduğu için tarım konusunda verdiği teşviklerin haddi hesabı yok. Allah Sayın Başkan Recep Tayyip Erdoğan'dan razı olsun. Çiftçiye destek olmak, sebze ve meyve yetiştiriciliğini artırmak, dışarıya ithal etmek, bölgeye istihdam ve ekonomiyi düzeltmek için, hibe, kredi ve teşvik çeşmesini açtıkça açtı. Verimli arazi, başvuran kalifiye çiftçi derken Bismil en iyi şekilde nasiplendi.

     Sizler de çok iyi bilirsiniz ki, daha bir kaç ay öncesine kadar pazarda domates 2 lira ise Bismil malı diye belirttikleri yaftada fiyat 2,5 katı yazıyordu. Neden pahallı diye sorduğunuzda böbürlene böbürlene Bismil malı diye cevap veriyorlardı. Bir de organik demezler mi?!! Sera malının ne organiği olur, diye soran çıkmıyor ve onlarda sorana enayi ve alana da enayi oğlu enayi demiyorlardı İnşaAllah.

     Ve bu gün itibarı ile gelinen noktada bir kez daha Bismil'i işlemek elzemdir.

  Alınan onca hibeler, teşvikler ve krediler nereye gitti?

  Neden Ahlat yerine Bismil domates, biber ve patlıcanlarını göremiyoruz?

  Neden ekonomik gelir ve istihdama katkı olmuyor?

  Ve neden Ahlat veya başka ilin domatesi buraya gelmeden Bismil domatesi 2,5 katına satılıyordu?

     Şimdi yeni yeni anlıyoruz ki, en büyük fırsatçılık o zamanda bizim burada yapılıyordu. Düşünün Ahlat taa nerede ve yakılan yakıtı, işçiliği, nakliyat masrafına rağmen ve Bismil'den yayan yürümekle kent merkezine mümkünken fiyat daha fazla idi. Toprak bildiğimiz toprak, domates bildiğimiz domates. Kaldı ki, Ahlat domatesinin lezzeti de damaklarda kalıyor. El cevap: Mersinden, başka yerden domates gelmezse Allah muhafaza belki de çeyrek altınla alırdık bu hibe, teşvik, kredi ve bakanın imtiyazlı çiftçilerinden.

     Daha önce yazmıştım ve bir kez daha yazmakta beis görmüyorum. Kentimiz sakinlerinin pahallı ve el üstünde tutarak aldıkları sebzeleri üreten ve hibe almalarına rağmen burada bize yetecek kadar üretime geçememelerinin ve üretimi durdurarak, tefecilere tezgahı devretmek zorunda kalmalarının yegane sebebi, kendilerine projeyi geçirenlere büyük oranda pay vermeleridir. Aklıma başka bir ihtimal gelmiyor ve konuşulan iddialarda bunlardan ibarettir. Yoksa tıkır tıkır işleyen bir tezgah neden devrilsin?

     Bir kaç önce de drone ile havadan tespit edilen, seraya çekilen kaçak elektrik hattı da göz önünde bulundurularak, özellikle Bismil ve tarımı gözen geçirilmeli, ihmal, fırsatçılığın hesabı sorulmalıdır. Denetlemeye gelenler de buradan olursa vay hükümetin haline! Eski kamburun üstüne devletin bütçesinden yeni hibeler de çıkartılmak suretiyle oradan ayrılırlar. Bir de gelen ekip, hiç kimseye uğramadan incelemeli ki, en derinini ve bulanık suyu görebilsin.

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen