• DİYARBAKIR TURİZMDE ATAĞA KALKTI

  DİYARBAKIR TURİZMDE ATAĞA KALKTI
  Süleyman AYDIN

  DİYARBAKIR TURİZMDE ATAĞA KALKTI

   

      Geçen yaz ayından beri, yolum her Balıkçılar semtine yani, ilçelerimizden Sur ilçesine düştüğünde gözlerime inanamıyorum. Özellikle Kuzey Irak başta olmak üzere gelen misafirlerimizle kentimiz cıvıl cıvıl şenleniyor.

     Konaklama babında otel, mecburi olarak yedikleri yemek ve ayrıca giderken hediye olarak götürdükleri, beğenip aldıkları ile bize iyi de bir kazanç bırakıyorlar. Tabii kalabalığı görünce hiçbir ticari teşekkülümün olmamasına rağmen en çok sevinenlerden biri benim. Niye diyeceksiniz? Vatandaşın ekonomik ve refah durumu iyi olsa, suç işleme oranı biter ve hatta istisnalar dışında hiç kalmaz diye kanaatim vardır.

      Yeme, içme ve konaklama derken birçok hemşehrimizden duyduklarım da hoşuma gitmiyor tabii ki. Gelenlere karşı biraz kabalık ve fiyat abartısından bahsediliyor. Bir kanıt da ben ortaya koyayım: Hediyelik eşya satan bir dükkanda gelen misafirlerimizden birinin bir kaç ürünün fiyatını sorduktan sonra almadan dükkandan çıkmasına içerleyen esnafımızın arkasından ''boş boş gelip diyorlar'' diye arkasından bağırmasına şahit olan eşimin hadiseyi bana anlatmasına çok üzüldüm. Keza o bölgede hırsızlık olaylarının hala olmasına ve çok çok daha fazla hassasiyet gösterilmemesi de ayrıca derttir.

      Ölseydim de bu günleri görmeseydim, diye bir deyim var ya bizde. Aynı yerinme hasıl oldu. Çocukluğumda, giyim konusunda her ihtiyacımı karşıladığım yer olan Balıkçılarbaşı yani çarşiya şevitideki esnafları çok iyi bilirim. Nezaket, hoşgörü, fakir fukara dostu bir çarşı idi. O çarşının esnaflarının bıraktığı ize dünyanın hiçbir yerinde rastlayamazdınız. O bölgede yeni jenerasyon eliyle yapılanları görüp, duyduğum zaman elbette çok üzülürüm ama, nihayetinden küsüp gidecek turistten dolayı işi bozulacak yine kendileridir. Ve yine şu lazım gelir: Emniyet, emniyet, emniyet!

     Bunlar işin nahoş yönü ve biz ileriye bakacağız. Turizm konusunda işin bu seviyeye gelmesinde hakkın ve takdirin tamamını ben şahsen kendisine atfettiğim, bayram, gece, pazar demeden kendini paralarcasına en iyisini yapmaya gayret eden güler yüzlü, insancıl Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Sayın Cemil Alp'in yaptıklarını unutmak ve alkışlamamak vefasızlık olur. Fedakârca ve ailesini dahi ihmal edercesine yaptığı çalışmalar esnasında, güleçliği ve samimiyeti ile getirmeyi başardığı turistlerin geldiği yerde, asık suratla karşılayan veya yüksek fiyatla satmaya çalışan esnafları da bu huylarından vazgeçirecektir, eminim. Sonuçta kentimiz atağa geçiyor ve İnşaAllah ekonomimiz en iyi seviyeye gelecektir.

     Kah İran'da, kah başka ülkede, kah ülkemizin diğer illerinde kurulan stantların bizzat başında durarak her oda ve her personelden daha fazla sadakatle çaba gösteren İl Kültür ve Turizm Müdürümüzün makamında kalması bizim için kazanç, düşüncesi bile beni üzecek gitme durumu dahi büyük kayıp olacaktır.

     Dört elle sarılacağımız Sayın Cemil Alp gibi bir diğer Diyarbakır aşığı Mehmet Hanefi Anşin Ağabeyi de anmamak ve yazmamak vefasızlık olacaktı. Özellikle tanıtma konusunda vitrin anlamında olan yöne katkısı göz ardı edilemeyecek Rahmetli Celal Güzelses ve diğer değerlerine en fazla sahip çıkan Mehmet Hanefi Anşin Ağabey'in bir benzeri yoktur, emin olun.

     Gazete gazete dolaşan, haber yapmak ve diğer çabalarında harcanabilecek her gideri emekli maaşından karşılamak suretiyle boğazından kısan Anşin Ağabey'in yaptıklarını anlatmam bile eksik kalıyor. Gece gündüz, bıkmadan usanmadan, boğazından eden, ailelerini ihmal eden iki insanın olması Diyarbakır şanslıdır anlamına gelmektedir.

      Gelen her heyete klavuzluk yapan Cemil Alp ve yeterince ilgi gösterilmeyince kahırlanan Mehmet Hanefi Anşin Ağabeyin Celal Güzelses müzesinin yapılması hususunda sarf ettikleri efor ve hala neticenin çıkmayışını ben şahsen onlara büyük bir haksızlık olarak görüyorum. Umarım bizler o iki değerin kıymetini ilelebet biliriz.  

  Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen