• DİYALOG VE ÇALIŞMA BAŞLAMALI

  DİYALOG VE ÇALIŞMA BAŞLAMALI
  Süleyman AYDIN

  DİYALOG VE ÇALIŞMA BAŞLAMALI

   

     Irak Kürt Federal Bölgesi Yönetimi ile en başta Pkk'nın da karşı çıktığı bağımsızlık referandumu ile birlikte, ülkemizin gösterdiği tepkiden bu yana limoni bir hal vardı.  Keza ülkemizde de 7 Haziran 2015 seçimlerine dek, benim sağlıklı bir sonuç çıkmayacak dediğim, çözüm süreci devam etti ancak, seçimden hemen sonra bitti.

      Ben, neden çözüm süreci başarılı olmayacak derken, ciddi bir araştırma neticesinde bu kanıya varmıştım ve takdir edersiniz ki, haklı çıktım. Çok küçük iki örnek vereceğim.

  1.Örnek: Muhatap olarak sadece Pkk'nın kabul edilmesi, örgütün adeta ali kıran baş kesen olması ve haliyle sağlıklı düşünme, mantıklı hareket etme yetileri körelmişti. Seçimden hemen sonra Türk halkının teveccühünü bile almışken,  birlik ve bütünlük ahlakıyla hareket etmeleri beklenirken, Sayın Bülent Arınç'ı tehdit ve koalisyon ortağı olmayı reddederek diyalog yolunu tamamen kapatmıştılar.

  2.Örnek: Barzani ailesinin bölgedeki etkisi, ılıman ve en zor zamanlarda merkezi hükümete rest çekerek Türkiye'nin yanında olmasına ve çözüm noktasında en fazla katkılarına rağmen, Pkk'nın isteği üzere süreç dışında bırakılmıştılar.

     Geldiğimiz aşamada artık örgütün silahlı eylem alanının hemen hemen bitmek üzere olduğu söyleyebiliriz ancak, Kürtlerin ileride tekrar hortlayacak başkaldırı veya yanlış fraksiyonlarda kullanılabilme ihtimali güçlüdür. Hala ticari ve istihdam potansiyeli ile yanı başımızda duran Irak Kürd Federal Bölgesi vatandaşları ile zaten bir bütün olduğumuz unutulmamalıdır. Kaldı ki, Kürtlerin demokrasi sorununu şimdi uyku halinde olsa da, ileride istismar şeklinde kaşıntıyla tekrar ortaya çıkarılacaktır. Olabileceklerin önüne geçmek ve demokratik haklarla bir bütünlük oluşturmak mümkün olacaktır.  Ve bütünlüğü sağlamanın yolu da tekrar diyolog ile sağlanabilir. Muhatap konusuna gelince Barzani ailesi masanın en başında yer almalıdır. Hiç kimsenin güdümüne girmeyen, ahlaki anlayışa sahip, gelenekçi, komşuluk ilişkilerine son derece önem veren ve demokrasi konusunda samimi olduklarından şüphe yoktur.  Böyle olunca başarı, kardeşlik, bütünlük ve demokrasi kazanımı kaçınılmaz olacaktır.

      Irak Kürt Federal Bölgesi Yönetimi cephesine düşen sorumluluğuna gelince, çözüm çok basit olacaktır.  Ülkemiz yönetim ve halklarına olan dostlukları alenidir. Bölgedeki Kürtlere etki edebilecek ve önderlikleri ile de ülkemizdeki terör eylemlerinin önüne geçilecektir. Irak Kürt Federal Bölgesi Yönetimi sivil toplum örgütü temsilcileri ve basın mensuplarını sürekli olarak davet ederek aslında bütünlüğü pekiştirirler.  Halkın tabandan hükümete baskısı da milliyetçi tepkiyi bitirecektir. Bir de naçizane bir öneri; ilimizde kendilerini temsil edecek ve danışmanlık yapacak, isminin karşılığı olan biri diyalogu çok sağlam zemine oturtacaktır.

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen