• DAHA DÜN BİR, BU GÜN İKİ...

  DAHA DÜN BİR, BU GÜN İKİ...
  Süleyman AYDIN

  DAHA DÜN BİR, BU GÜN İKİ...

   

      Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nin özellikle ulaşım ile ilgili çalışmalarını defaatle köşeme taşımış ve bayağı övmüştüm. Kırsal kesimden, varoşlardan, Yaz mevsiminde sıcaktan, Kış mevsiminde soğuktan etkilenmeden istediği yere rahatlıkla ulaşmanın takdire şayan ve memnuniyetini belirten vatandaşlarımızın bizzat ağzından yazmıştım.

     Yaşlılarımızın bu sayede daha fazla yaren ve akranlarını görme fırsatı doğuyor ve yalnız kalma sendromuna yer kalmıyor, kanaatini taşıyorum. Torunlarını görmek için evden çıkınca, hem gidiş ve dönüşlerindeki konforlu yolculuk, hem de ücretsiz gidebilmesinden dolayı, emekli yada yaşlılık maaşından azalmayacağından , rahatları yerinde idi. Tıka basa dolan halk otobüslerinin her adım başı yolcu almak için, durmasından bıkma da, belediyenin her yere otobüs seferi tahsis etmesinden  önce idi.Ve yine balık istifi gibi yolcu alan ve insana kalp krizi geçirten tutum ve merhametinden de kurtuluş oluyordu.

      En son envantere kazandırılan Turkuaz renkli otobüslerin püfür püfür çalışan klimalarının yolculara yaşattığı rahatlık da cabasıydı. Yukarıda zikrettiğim rahatlık, yeni gelen yönetim döneminde devam eder mi, bilemem. Neden bilemem noktasında yazacaklarıma binaen bana hak vereceksiniz, eminim. Anılan ulaşım hizmetleri için gerekli olan ve daha önce 10 tl karşılığında elde edilen ve Sayın Cumali Atilla'nın gelmesi ile ücretsiz verilen ve daha kaliteli olan kartlar maalesef yeniden 10 tl karşılığında sunulmaya başlandı.

      Tabii eski hizmetleri, kayyum dönemi ve yeni gelen yönetimin hizmetlerini araştırdıkça ve gördükçe kıyaslama ve yazmaya devam edeceğim. Diyarbakırlıların dikkatini döşenen odaya çekerek, hizmetlerde yaşanan aksaklıkları ve hizmetin ücrete dönüşmesi kendilerini temize çıkarmayacak ve alkışlatmayacaktır. Kart için sembolik alınan ücreti önemsemeyenler veya hafife alanlar olabilir ama ben aynı fikirde olmayacağım zira, devamında gelecekleri tahmin edebiliyorum. Umarım yanılırım.

      Yine Kış mevsiminin soğuğunda, yağmurdan, kardan etkilenmemek ve Yaz mevsiminin kavurucu sıcağında baygınlık geçirmemek için, yine Kayyum'un takdir edilen hizmetlerinden sayılan klimalı durakların maalesef işlev dışı bırakıldığını görüyorum. Otomatik olarak açılan ve vatandaşı, otobüs gelene kadar, rahatlıkla beklediği durağın otomatik kapısı açık, klima çalışmaz haldedir. Durağın içinin temizliği ve kesif kokusu da yazılacak eksiklikler kalemindedir.

     Devamı gelecek düşünceleri de ağır basıyor.  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın her ay düzenli olarak sırf şehit, engelli, yaşlılarımızı ücretsiz taşısın diye, ödediği nakde rağmen, anılan vatandaşlarımızı almayan, araçtan indiren, rencide eden halk otobüs sahiplerine ceza kesen belediye yetkilileri yeni yönetimde de görevlerini yapacak mı?

       Keza kayyum gelmeden önce, neredeyse tüm kaldırım kenarlarını ücretli otopark yapma kararı da aynı kartlarda olduğu gibi, yeniden olacak mı, mevzusunu düşünmeden edemiyorum.  Küçük ve göze çarpan uygulamalar diye geçiştirmek istemiyorum ancak, emeklinin gıdım maşından bir kerteye tenezzül eden bir anlayış, daha fazlasına doğru yol alacaktır.

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen