• ÇETİN MÜCADELE

  ÇETİN MÜCADELE
  Süleyman AYDIN

      Kültür, medeniyet, şair ve yazarların kenti Diyarbakır'da konu ile ilgili iki dernek vardır:

  Diyarbakır Yazarlar Birliği,

  Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği. Kuruluşlarının üstünden bir kaç yıl geçti. Profillerine göz atmadan önce aklınızdan şu geçer; eminim: Cahit Sıtkı gibi duygusal, Ziya Gökalp gibi filozofça ve Ali Emiri misali kitap deryası  ama, maalesef.

   

     Diyarbakır Yazarlar Birliği' nin 2014 yılında dillere destan "Karacadağ Şiir Akşamları" etkinliği ve DİYŞAD'ın kendi çabalarıyla bir çok etkinliği ve kütüphanelere kazandırdıkları ,Hevsel  Dergisi. İki dernek ve kediye yüklenecek sermaye ile koskoca yürekleri ile yapabildikleri bu. İki derneğe de sorarsanız dağlar kadar duygusallıkla çaba sarf etmekten, Ahmed Arif,  Yahya Kemal' in günümüze ötelediği cümlelerin savrulmasına fırsat vermeyeceklerini dillendirecekler.

   

     Daha amiyane bir tabir ile eti ne ki, butu ne olsun, okkasındaki iki derneğin  çalışmasına bırakın destek vermeyi, hal hatır sorup bir aile ve şehrimizin büyüğü edasında başlarını okşama inceliğinde bile bulunmazlar. Şimdi biri çıkıp diyecek ki, kimin mecburiyeti var!  Evet yok doğrusunu isterseniz lakin, vergilerimizle alınan maaşla bu kentte hizmet etmek üzere bulunuyorlar. Yeri geldiğinde vitrin maksatlı Ziya Gökalp ve Cahit Sıtkı Tarancı'yı kullananlar, yaşayan İbrahim Evirgen, Mevlüt Mergen, Hasan Nadiroğlu ve Hüseyin Acar'ı davet etme lütfunda bulunmaz.

   

     Bu kadarla kalsa iyi. Siyaseten sosyal medya profillerine Diyarbakır'ı nakşetmeye yeltenen amirler ne kadar çok seviyorsunuz sorusuna iki kollarını açıp reaksiyon gösterirler. Kanmayın! Sözden, nümayişten öteye gitmez sevgileri. Fuar ve kültürel etkinliklerle basına yansırlar ama, protokolü bıraktık, arka sıralarda bir  değerimizle karşılaşamazsınız. Dedim ya, rahmetli bir sanatçımız adına bir müze yada kültür evi açmakla övünenler yine işgüzarlıkla hemhal oluverirler.Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu atasözü aklımızdan, bu durumlarda geçer.

   

     Valilik, Belediye, Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Akil Adamlar, Kanaat Önderleri, Yaşlılar topyekûn sanata sahip çıkmada yarışılan kent maalesef Diyarbakır değil. Viran olmuş evlere sahip çıkıldığı kadar, o evi çizen mimara sahip çıkılmayan garibanlığımız tarih sayfalarına yazılmış bile. Israrla feryat etmemize karşın kuşun cıvıldaması desibelinde duyuramadığımız meram aslında Diyarbakır'ın sanatı, edebiyata katkısı ve bu konuda verilen eserlerin kıymeti harbiyesidir. Diyarbakır Yazarlar Birliği ve Diyarbakır Yazarlar ve Şairler Derneği en usta siyasetçileri yetiştirenlere yön verenleri yetiştiren eserleri ile varlığını sürdürecektir. Fikir Adamı, Filozof, Öğretmen, Hukukçu ve eğitmenleri yetiştirenlerin de kitaplardan yararlandığını hatırlatmama gerek var mı(?)

   

     Memleketimizi bir proje mesabesinde kıymete bindirmeyenlerin duyarsızlığı da devam etmekte iken, kendi yağıyla kavrulana, maaş almak suretiyle yapmakla yükümlü olduğu işlerde bile başarı göstermeyenlerin sanata ve yazarlarımıza söz hakkı yoktur sanırım. DİYŞAD Başkanı Sevgili İhsan İpek Cankurt'un çabasını kutlamak ve memleket adına teşekkür etmek vazifemizdir. Hiç olmayan bütçesi ve bir kuruş geliri olmayan haliyle yayınladığı dergisi de ayrı bir takdir vesilesidir.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen