• BİSMİL’DE GÖNÜL ADAMI

  BİSMİL’DE GÖNÜL ADAMI
  Süleyman AYDIN

  BİSMİL’DE GÖNÜL ADAMI

   

  Ak Parti'nin yerel seçimler için kullandığı sloganı bana göre yer tuttu. ''Gönül Belediyeciliği'' cümlelerinin okşadığı gönüller de olacak, kemik oy sahiplerinin hoşuna da gidecektir. Anılan sloganla birlikte, aday da eğer gönüllere nakşonulan ise yapılan çalışma 10 numara isabet şeklinde olacaktır.

  Ülkemizin bir çok yerinde, yazdığıma yaraşır adaylar ve çalışmalara renk getiren durum olacaktır hiç kuşkusuz ancak, Diyarbakır'ın ve benim tabirimle metropol ilçe Bismil'de tam da söylemlerime isabet etmiş bir çalışma vuku buldu. Hem de öyle bir cuk diye oturma hali vasıl oldu ki, yazdıklarımı okuduktan sonra beni takdir edenlerin saysı azımsanmayacak çoğunlukta olacaktır; eminim!

  Seçim startı verildikten sona, her gazeteci gibi, benim de takdir edersiniz ki, saha çalışmam başlar. Bana tevdi edilen bir ayrıcalıktan söz açmam gerekirse de, Genel Yayın Yönetmenim Engin Öztürk'ün verdiği fırsatlardan dolayı, sahada analiz yapmam, diğer gazetecilere göre iki kat daha fazladır. Bu meyanda diğer ilçelere göre daha fazla yoğunluğu, nüfusuyla bağlantılı Bismil ilçesi ajandamın ilk sayfasında bulunmaktadır.

  Bismil denilince insanların aklına, tefecilik faiz rayiçinin belirlendiği ilçe gelir, maalesef. Devamında, Dicle Nehri'nden en fazla yararlanma şansına sahip olması hasebiyle pamuk, seracılık ve tarımdaki hareketlilik gelir. Bunlara mukabil, eski Bakanlarımızdan Mehmet Mehdi Eker Bey'in de söz konusu ilçeden çıkması da kaydedilen bilgi olabilir. 25 Haziran genel seçiminde hüsranla sonuçlanmasına rağmen üç adayın salt bu ilçeden çıkması da belleğimizdeki yerini koruyor.

  Yukarıdaki bilgilerden sonra bir de şu an; hâlihazırda yağmurun yağdığı günlerde çamur, çukurlaşmış ve bir kaç gün evvel Ak Parti Bismil adayının dirayetli çabasıyla dökülmeye başlanan asfalt da hala çok az bir bölgede temizliğe fırsat olmuş. Daha önce de yazdığım yazılarımda belirttiğim gibi, hiç zahmete girmeden belediye otobüsüyle Diyarbakır'dan ilçeye yolculuk edince manzarayı daha net göreceksiniz. Otobüsün geçtiği güzergâhta köstebek yuvası halini almış yol, çamur içinde yürüyen çocuklar, tozdan burun direğinizin ağırması, kaldırımların olmayışı, delikler oluşu ve temizlikten mahrumluğu reva görenlere ne demeli bilmiyorum.  Oysa vitrin sayılan ve bütçesinin yeterliliğinden emin olduğumuz ilçenin, ayrıca Bakan Bey'in doğduğu yer olması ve üstüne, bütçesi dağa gitmeyen kayyum olunca beklentiler bir hayli fazladır.

  İlçede çalışma yaparken ve yazdıklarım daha yerli yerinde iken, adaylarla ilgili araştırma ve sorduğum sorular beni bayağı şaşırttı tabii. Hükümetin atadığı kayyum koltukta, tüm imkânlar ilçe yönetiminin elinde iken ve alt yapıdan tutun, temizliğe, gelişmeden tutun, yeşil alana dek sorumlu olarak konu olacak kişi, Ak Parti'nin adayına eleştiri bekliyordum ama Halk ilçe başkanı, kayyumu eleştirirken, (Hacı) Mustafa Kemal Arslan için, söylenenler böyle bir vaziyete tanık olabilecek her kişi gibi, beni de ters köşe yaptı.

  Halkın içinden geçenleri dinledik ve gördükçe aklıma ancak, köşe yazımın başında kullandığım başlık gelirdi elbette. Partinin sloganına binaen, kendisi de tam bir gönül insanı olmuş Mustafa Kemal Arslan'ın, tozun içinden geçtiği için, burnunu kapatarak konuşmak zorunda olan ilçe halkının ''O tam bir gönül adamı'' betimlemesine de tanık oldum. Haliyle, adaylık başvurusu yap, aday ol ve daha hizmet edebilme fırsatı olmadan bu kadar teveccühün nedenini öğrenmek için, köküne inmek kaçınılmazdır. Ailesi yıllarca belediye başkanlığı ve milletvekilliği yapmış, ilçesini kalkındırmak için kendini ispatlamış. Hani şöyle bir deyim var ya, kumaşı çok sağlam; Arslan ailesi için aynen böyle bir yaklaşım söz olur. Keza aile yaptığı yardımlarla ilçe halkının takdirini ve duasını kazanmış, yatırımları ile istihdama ilçe ölçeğinde çok fazla katkıda bulunduğu için, milletvekillikleri döneminde toplumun her kesiminden insanı iş sahibi etmiş, evine ekmek götürenlerin duasına mazhar olmuşlar. Eğitim için bağışladıkları arsalarında yapılan okullarda okuyanların topluma faydasını siz aklınızdan çıkarmayın da ben şöyle diyeyim; insanları karanlıktan çıkarıp aydınlığa kavuşturmada üzerine düşeni fazlası ile yerine getiren yine aynı ailedir.

  Mehmetçik İlkokulu,

  Cumhuriyet İlkokulu,

  Muzaffer Arslan İlkokulu,

  Darlı İlkokulu,

  Mecit Çelik İmam Hatip Lisesi'nin yapılması için, arsa bağışlamakla kalmamış, ilçe daha modern bir binada yönetilsin, rahat çalışma alanı olsun diye Hükümet Konağı'nın yapıldığı arsayı da kendileri bedelsiz bağışlamış. Bu kadar değil daha. İlçenin ekonomisi çok iyi bir yere gelsin diye, Ziraat Bankası'nın inşa edildiği yerin arsası da bağışlanmış. Yine kendi hemşerilerinin sağlığına verdikleri önemden olsa gerek, eski hastanenin olduğu yerin arsası da aynı ailenin idi. Bismillilerin ebedi istirahatgahlarının olduğu mezarlıkların da arsası aynı ailenin bağış ve hayratıdır. Örf, adet, inanç ve ahlaki anlayışları da takdir edilmeleri de yersiz değil. Abdülaziz ve Şehmus Arslan Camiilerinin yapımı da kendilerine edilecek duaların huzmesi olarak da eklenmelidir.

  Ailenin yaptıklarını ölçü alan sakinler, Mustafa Kemal Arslan'ın kazanması ile birlikte bir başka Bismil'e tekrar kavuşacaklarını biliyorlar. Şimdiye dek, babasından dedesinden aldığı bayrağı, onurluca elinden tutan adayın, acısına ortak olmadığı yas, mutluluklarına eşlik etmediği düğün, icabet etmediği sünnet ve araya girerek barıştırmadığı kan davası kalmamış. Hoşgörü, misafirperverliklerinden asla taviz vermemekle birlikte, baba ve dede dostlarını da ihmal etmeden orijinalliklerini bu güne getirmişler. Rastgele konuştuğum esnaf, ahali, memur ve işçileri de siz ekleyin; konuşulanlar böyle idi. 

  Geçmişlerini, yaptıklarını bilenlerin kış kıyamet girdiği çamurda, kirlenen ayakkabılarına rağmen, Sayın Arslan'ı takdir etmelerini ben, iki konuda değerlendirme yapıyorum.

  1. Seçtikleri takdirde kapıları herkese açık olacak,

  2.Belediyenin asli görevlerinin en iyi şekilde yerine getirdikleri gibi, istihdam, yenileşme ve adeta il olabilecek kadar geliştirdikleri bir Bismil görecekler.

  Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrif ettikleri miting için, ilçeden en az 700, çoğunluğu minibüs, araçla gelen vatandaşları ilçe çıkışında ilgisiz bırakmaması, kendisine gösterilen ilgi, emin olun siyasetle izah edilemez. Yani ez cümle 24 Haziran seçimlerinde kaybedilen havayı tekrar yakalamışlar, cümlelerime ciddiyetle kanaat getirin.  Ve aynı ilçeden olan eski Bakan Sayın Eker'in ilçe halkına yönelik yaptığı he konuşmada gururla söylediği şu söz kayıtlardadır: İşte size, sizin çok sevdiğiniz, sizden biri, istediğiniz Mustafa Kemal Arslan aday olarak belirledik''

  Yani, hasılı kelam; Bismil'e Ak Parti'nin yapısına uygun ve gönül belediyecilik işini bir asırdır üstlenmiş bir aile ve işin ehli geldi. Yoksa toz, duman, çamur, köstebek yuvası yollar, bozuk kaldırımlar ve maalesef kalkınmaktan uzak bir ilçede aday gösterilen bir başkası olsaydı, isyanların ardı arkası gelmezdi ve Ak Parti' ye bir kez daha hezimet yaşatılacaktı. Hem ilçe başkanı, hem de kayyum eleştirilirken, adaya bırakın tepkiyi, teveccühün başka da izahı olamaz.

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen