• BASIN VE KAMUOYU

  BASIN VE KAMUOYU
  Süleyman AYDIN

     Basın,  yalan haberlere, fitneye tevessül ediyorsa çok kötü. Cenneti Mekan Sultan Abdülhamit Han'ın yalan ve fitne amaçlı haber yapanlara şu uyarıda bulunması benim örnek aldığım ikazdır: '' Biz size hakikatleri yazmayın demiyoruz ama, size yalan haber yapmayın diyoruz!'' Tarafsız ve gerçek haberler yazıldığı sürece, bilgilenmenin sonrasında gereğinin yapılması, garibandan haberdar olunması olarak da ele alınabilir.

   

     Haber yapma husunda gazete sahiplerinin daha az giderle ve zahmetle işlerini yaptıkları zamandayız. Avantaj tarafından hiç bahsetmeyeceğim zira doğru bulmuyorum. Mesela; her kurum devletin hazinesinden ödediği maaşla kadrosuna aldığı memurdan kendisi ile ilgili haber yapma konusunda görev verir. Yani, müdürümüz, amirimiz falan yere gitti, Şurada şöyle yatı, alkışlandı gibisinden süslü ve kravatlı cümlelerden ibaret haberi basın kuruluşlarına gönderir. Genelde kurumlarla yüz göz olmayan yerel basın, en üste, başlığın altına bir isim iliştirerek haberi verir. Haberi yapılan amir ne yaptı, nasıl karşılandı, eleştirilecek yanı var mıdır, bihaberdirler. Kendisine düşen görev iletilenleri yazmaktır. Bu rahatlıkla hareket edildiği sürece tenkit edilmeyen amir kendi basın müdürünü takdir eder. ''Bakın bu kadar haberimiz çıkmış'' diyen memura teşekkür bile eder. Yerelde malum ilişkiler çerçevesinde habercilik yapan patron da durumdan memnundur. Diyelim ki haber için sabahtan akşama dek Vali Bey'in haber takibinde görevlendirdiği eleman, Belediye Başkanı için görevlendirdiği eleman ve diğer kurumları da düşündüğünüzde fazladan eleman demektir. Fazladan eleman, fazladan maaş, fazladan gider kimsenin hesabına gelmez.

   

     Bu yöntemi tercih eden kurumların keyfine diyecek yok galiba. Eleştiri yok, gerçekleri yansıtma yok, moral bozukluğu olmayacak; yani has ekmek, kör memleket, sözü tıpa tıp bu satırlar için yerindedir. Alan memnun satan memnun. Rahatlık ve memnuniyet ziyadesi iledir. Bir avantaj bu; başka bir avantajı değerlendirmekten vakit kaybetmeyenler de vardır. Ülkemizin genelinde çok büyük etkisi olan bir haber ajansı vardır. Çalışma sistemi şöyledir. Aylık cüzzi bir ücrete tabii abonelik yapmaktadırlar. Abonelikten kastım kişiler değil. Resmi kurumlar bir yolunu veya yasal açıklığı bulup, o haber ajansına aylık ödeme yapıyorlar. Aldıkları abone ücretine karşılık gelen kalaylı, yalan doğru olduğunu bilmedikleri haberi, bu defa bir diğer abonelerine servis ediyorlar. Yani Diyarbakır Bismil' de kendilerine her ay düzenli bir abonelik ücreti veren Belediye Başkanlığı( Kayyum)' nın her haberini hiç araştırma veya teyit etme gereği duymadan, bilakis daha da parlatarak ,abonesi olan gazetelere servis ediyorlar. Yani Bismil Belediye Başkanı adım mı attı; bu vesile ile Ankara duymuş oluyor. Arka sokakların  pisliği, bozuk kaldırımları, rezaleti hiç yansımaz. Belediye çalışanları ne kadar aşağılanmış, baskı görmüş, sokağa çıkıp feryat figan edip;'' Seçim olunca bunlara oy vermeyin, anamızı ağlattılar''ı bilen yazan yok.

   

     Çok şanslı bir kategoride değerlendiriyoruz bunları. Düşünün bir kere. Bu ülkenin Başkomutanı, Cumhurbaşkanı, en tepedeki kişinin himayesinde attığı her adımı, kendi cephesinden yazıp göndermesine rağmen, programına dahil ettiği veya dahil olan gazeteci ordusu vardır. Programda haber yaptıktan sonra istediği şekilde yazdıklarını, eleştirdiklerini ve bazen de, bir sonraki programda gözlerinin içine bakacaklarını bilmelerine karşın, iftira atmaktadırlar. En tepedeki için haberciliği bu neviden kullanabiliyorken, Diyarbakır veya Bismil'de bu ihtimal yok. Öyle bir hal almış ki, abone ücreti veya, muhabire gerek duyulmadan, haberini yaparak gönderme karşılığında gelen metine bakılmaksızın, noktası virgülüne dokunulmaksızın yayınlanıyor. Yani müdür puntosuna göre yerleştirmiş, muhabirin ismini kullanmış ama, muhabirin haberi de olmaz.

   

     Şansa bakın diye yorumlamak lazımdır. Sayın Cumhurbaşkanımızı eleştirmek mümkün ama,  maalesef Diyarbakır cihetinden eleştirmek imkansız. Ülkemizin geleceğine yansıyan bölümünde ise dezavantaj göz önünde bulundurulmalıdır. Avantaj ne diyecek olursanız açıklayayım: Burada ısmarlama ve kalaylanmış haberler üzerinde bir yaklaşım olmuyordur, isterim. Eğer gazete haberleri üzerinden daha iyi bir yere atanma yapılıyorsa yazık olacak.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen