• AMERİKA SİMİDİ

  AMERİKA SİMİDİ
  Süleyman AYDIN

  AMERİKA SİMİDİ

   

     Bazı fırsatçılar var ki; Neuzübillah. Yani, Allah esirgesin, muhafaza etsin. Ülkemizde fitne çıkarmak ve bölmek üzere İzmir'de papaz cübbesi ile her türlü ajanlık ve karıştırma faaliyetinde bulunan Andrew Craig Brunson tahliye edilmeyince deccal kırması Amerika'nın psikopat Başkanı Donald Trump, dolar manipülasyonu ve ülkemizden ihraç edilen ürünlere gümrük vergi artışında bulundu. Çelik başta olmak üzere ihraç ettiğimiz ürünlerin gümrük vergisi artınca pahalı gelecek ve Amerikalılar almaktan vazgeçecek. İhtiyaç olan kalemler için, başka ülkelerden temin edilerek çözüleceği düşünülünce, biz de ecnebi pazarını kaybedeceğiz. Kendi ülkesinde sevilmeyen ve Avrupa ülkelerine de aynı yaklaşımda bulununca bizde geri duramazdık elbette.

   

     Mübalağasız ve samimi olarak söylemeliyim ki, Reis'in karşılık vermesi ve eyvallah etmemesi gönlüme su serpti. Karşılık verilmesi de ayrı bir esinti oldu.  Ürkek kuşlar gibi, tüneme pozisyonu alınsa idi, devamı gelecek ve müslüman coğrafyası gibi, bizim de ezik yaşamamızın idamesi olacaktı. El hasıl zaruri olan bir çıkış ve cesaret ömür boyu korkak yaşamaktansa Arslan olmak ve biraz maddi sıkıntı daha yeğdi.

   

     Bizden alınan bir kaç maddeden müteşekkil ürünlerin boykot veya yüksek gümrük vergisine maruz kalmasına karşı atak farzdı ve öyle de oldu. Feraset sahibi Reis halkın gönlünden geçenleri okudu. Nice dolar yükselmesi olmuş bu da sıradan gelecek bizim açımızdan lakin, dünyada belkide ilk defa bir uyanış ve başkaldırı başladı. Cenabı Allah şaşırtınca işler bizim lehimize döndü desem kanaat getirin. Avrupa ülkelerine karşı da yapılanların aynını bize uygulama sevdası bir kaç cephenin açılmasına vesile oldu ve aynı yerde buluştuk. Avrupa muzdaribiyetten doğan kenetlenme oldukça işimize yarayacaktır. Ayrıca dolar ile ticaret yapanlar ve kendini bağımlı hale getirenlerin bir kısmı uyandı ve bir kısmına bizzat Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak uyandırdı. Bu gün bize yapılanların akıbetine uğrayacaksınız neviden uyarısı da yer tuttu.

   

     Amerika'ya karşı gardımızı aldık da kendi içimizdeki leş kargalarına karşı hükumetin politikası vardır diye televizyonlarda gördük. Denetimler, kontroller, döviz ve altın bozdurma babında milliyetçi ruhla yapılan duyarlılıklar, Merkez Bankası'nın çalışmaları, düşük kredili teşvikler, çoğu sektördeki vergi indirimlerine aşina olduk. Amaaa öyle hadiseler vuku buldu ki, aklım durdu. Bir kaç gün önce Ankara'da idim. Ulus'ta mütevazı bir kahvehanede yorgunluk çayı içerken, adeta gelenek ve sembol olmuş bir simitçi geldi. Hemen yan tarafımızda oturan üç kişi simit almak için işmar ettiler. Simitçi satacağı sevinci ile vatandaşlara yöneldi. Beyefendice her biri, birer simit alıp, biri ne kadar, diye sordu. 1.5 TL cevabını veren simitçiye tepki gösteren beye karşılık veren pişkin simitçinin dedikleri beni de rahatsız etti. “Abi Tayyip bizi mahvetti” deyince tabii tepkinin okkalısından aldı.

   

      Ve bir kaç sonra Diyarbakır'da idim. Oğlumla Sanat Sokağı'ndaydım. Akşam üstü garibana destek olmak ve çocuğun eline tutuşturup, meşguliyet amaçlı simitçiye yöneldim. Tepsiden aldığım simit için, parasını ödemek için fiyatını sorunca irkildim. Bir liraya satılan simit 1.5 liraya çıkmıştı. Eve gelince doğruca detaylı bir araştırma yaptım. Amerika'dan gelenler ve gümrük vergisi artırılanlar arasında buğday yok, un yok, susam yok ve yumurta yok. Eee simit de bunlardan yapıldığına göre demek ki, simit fırınları diğer leş kargaları tüccarlar gibi, zamı gerilerinden çıkarıyorlar.

   

     Hangi kalemlere zam geldi, biliyorsunuz ama gazetelerde okuduklarınızı bir de köşemde hatırlatıp takdiri size bırakayım. “ABD’nin bu tavrına aynı oranda misilleme kararı alan Türkiye bu sabah itibariyle aralarında, alkollü içecekler, otomobiller, kağıt, makyaj malzemeleri,  PVC, taşkömürü, tütün ürünleri, pirinç ve bazı meyvelerin bulunduğu ABD ürünlerinin vergisini iki katına çıkardı.”

   

      Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen