• AK PARTİ’YE HAYIRLI OLSUN

  AK PARTİ’YE HAYIRLI OLSUN
  Süleyman AYDIN

  AK PARTİ’YE HAYIRLI OLSUN

   

     Ülkemiz için, hayati öneme sahip 24 Haziran seçimleri oldu. Hayırlı olsun. Bazı anketlerde de yazıldığı gibi, Cumhuriyet İttifakı yani, Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi'nin ortaklığından müteşekkil birliktelik oyların % 53'e yakın bir oran alarak hem başkanlık seçimini aldı, hem de daha az oy alsa da meclisin çoğunluğunu elde etti.

   

     İyice araştırılma yapılması, enine boyuna irdeleme yapılması gereken bir seçim. Zira bu gün Abdurrahman Dilipak'ın da yazdığı yazısında dikkat çektiği konu hepimizin aklından geçiyor. Özellikle HDP'nin % 50'nin üstünde oy aldığı iller iyice araştırılmalıdır. Listeleri kim hazırladı, hangi akil adam, bakan ve cemiyet, sivil toplum örgütü, vakıf hazırladı; masaya yatırmak ve sorumlu kişilerle yolları ayıracak kadar bedel ödettirilmedir bana göre. Zira bu denli zarara uğratma ancak bu kadar olur.

   

     Diğer illeri yerel bir gazetede ele almanın alemi yok. Dolayısı ile Diyarbakır'ı masaya yatıracak olursak bir kaç kelam etmeye hakkımız vardır. Tenkit etmeyen gazeteciler ve Ak Parti dostlarının dava dediğimiz partinin geleceğine ne kadar zarar verdiklerini umarım görüyorsunuz. Seçimlerde kapı kapı dolaşanların eleştirilmesi, yeri gelir kovulması ve sandıkların açılması ile birlikte hüsran ve bir türlü artırılmayan oyların bir kaç sebebi vardır. Sebeplerinden biri teşkilat mensuplarının ısmarlama ziyaretlere gitmesi, gelen vekil bakan veya üst düzey partilinin etrafını sürekli sarmaları ve vatandaşı uzak tutmalarıdır. Bir diğer sebep ise, canla başla çalışan partilinin seçimden sonra unutulması ve ahde vefanın olmamasıdır. Bu defaatle olmuştur.

   

      Şevket Koyuncu. Bu ismin karşılığı kocaman bir yürek, sadakat ve partisinin bir oy bile daha fazla kazanması için kapı kapı dolaşmasıdır. Tehditlere ve hedefe  konulmasına rağmen sokak sokak oy toplamaktan kaçınmayan çok az partiliden biridir. Afrin harekatı başlar başlamaz % 45 engelli olmasına bakmaksızın hemen gönüllü olarak gitmek için müracaat etmiştir. Cebinde çocuklarına ekmek ve süt parası yokken, zor bela bulduğu bir kaç kuruşu da oylarını almak için ikna etmeye çalıştıklarına çay ısmarladığını gören hali vakti yerinde sanır.

   

      Ailesini geçindirmek için çalışmak zorunda kaldığı günlerde bile, partisinin broşürlerini bina bina, kapı kapı dağıtmakla meşgul olur. Azarlanması, tehdit edilmesi, hakarete uğramasını da gördükten sonra eve götüremediği ekmek için mi, rencide olduğu için mi, yada seçim bittikten sonra unutulacağı için mi, üzüleyim muallakta kaldım.

   

     Gururundan evine ekmek götürmeye mecbur olduğunu ama, bir türlü iş sahibi olamadığını söyleyemez. İşkur kapsamında yan gelip yatan torpilliler yüzünden iş sahibi olmayışı da ayrı bir dert tabii ki. Görüşmek istediği İşkur müdürünün keyfi tutumuna maruz kalınca, seçim dönemlerinde rakip partililerin kovmasına benzer. Ancak, yine gururundan taviz vermez.

   

     Şevket Koyuncu sadakat ve partisi için çalışa dursun, bir oy için bir kapı dahi çalmayan ama, vekilin en yakınında durma şansını imtiyaza çeviren jönlere bakınca artık ne demeli bilmiyorum. Seçim bitti, meclisin yolunu tutanlara eşlik edecekler her gün kuaförden çıkmayann, güneş görmeyen, saçını cilayanlardan oluşursa çok üzüleceğim. Yabancısı da değiliz hani. Güzel kıyafetleri ve cakaları ile boy göstermekten başka işe yaramayanların sözü ve etkisi oldu ama, bir sonraki seçim de kimse, keyfi gıcır ama, vekilin nazarında sözü ve isteği yerde kalmayanları unutmuyor. Seçimlerde adayla birlikte büroda ve mecliste de aynı hadise. Şevket Bey gibiler de her zaman oldukları gibi, sokaklarda kalırsa, vebali de mahşerde olacaktır.

   

     Görüşmek üzere...

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen