• Hamd sancağı ve havuzu

  Hamd sancağı ve havuzu
  Seyyid Hüseyin ZERRAKİ

  Hamd sancağı ve havuzu

   

  Sevgili, değerli Özgür Haber okurları sizler için zaman zaman köşemde Resulullah (SAV) efendimizin temiz ve pak olan zürriyetiyle ilgili senetli Hadisi şerifler nakletmeye çalışacağım.

  Bu Hadisi Şeriflerde, Resulullah (SAV) ve Ehlibeyti’ne ve temiz ve tahir olan zürriyetine dostluk veya düşmanlık besleyenlerin halleri nice olur? Net biçimde anlaşılacaktır.

  Senetli olarak İbn. Abbas'tan Resulullah (SAV) şöyle buyurduğu nakledilmiştir:

  Ben şanı yüce Rabbime miraç gecesinde yükseltildiğimde, bana şöyle nida geldi:"Ey Muhammed! “Bende “Lebbeyk ey azametli Rab, lebeyk emrine amadeyim. Diye cevap verdim. Allah'u Teâlâ, bana şöyle vahyetti: “Ey Muhammed, Mele-i A'lâ'da meleklerin bulunduğu âlemde nasıl bir tartışma yaşandığını biliyor musun?”

  Ben ‘Ey Mabudum, bir bilgim yoktur’ dedim. Buyurdu ki: Ey Muhammed, insanlar içinde kendinden sonrası için bir vezir, kardeş ve vasi seçmedin mi ?” İlâhi, kimi seçeyim? Sen benim için seç ey mabudum’ dedim.

  Bunun üzerine Allah bana şöyle vahdetti: “Ey Muhammed, ben insanlar içinden, Ali bin. Ebu Tâlib'i senin için seçtim” “İlâhi, amcamın oğlumu? Dediğimde, şöyle vahyetti:

  Ey Muhammed, hiç kuşkusuz Ali senin ve senden sonra ilmin varisidir; kıyamet gününde senin, Hamd 'isimli sancağının ve havuzunun sahibi olacaktır; ümmetinin müminlerinden olarak havuzun başına gelenleri onun suyuna doyuracaktır”

  Sonra Allah (azze ve celle) şöyle vahyetti bana: Ey Muhammed, kendime hak olarak yemin ettik ki, sana, Ehlibeyti'ne ve temiz ve tahir olan zürriyetine düşmanlık besleyen kimse o havuzdan içemeyecektir.?”

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen