• Kötü Arkadaş ve Çevreden sakınma:

  Kötü Arkadaş ve Çevreden sakınma:
  Recep İDİKUT

  Kötü Arkadaş ve Çevreden sakınma:

   

  "Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim"

   

  Resulullah (s.a.s.) şöyle buyuruyor: "Aman ha kötü arkadaştan sakın, zira sen onunla tanınırsın."

  Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurur: "İyi arkadaşla arkadaşlık yapan misk (güzel koku) satanla arkadaş olan gibidir ki bu insan ya sana miskinden ikram eder veya sen ondan misk alırsın. Bu da olmazsa en azından güzel kokusu üzerine siner. Kötü arkadaşla arkadaşlık yapan ise körükçüyle arkadaş olan gibidir ki ya (ateş kıvılcımlarından) elbisesi yanar ya da kötü kokusu üzerine siner."

  İyi arkadaş, bir nasihatte bulunmak suretiyle ya da güzel ahlak ve tavırlarıyla bir şeyler verir. Veya sen ihtiyaç duyduğun konularda ona danışmakla, soru sorup, cevap almakla kendisinden güzellikler alırsın. Yahut beraberliğinden dolayı onun güzel ahlakı sana siner.

  Kötü arkadaş ise her yönüyle zarardır. Devletine, Milletine faydası olmayan Örgütçü, Uyuşturucu, İçkici, hırsız birisiyle otururken, gezerken çevren yâda onları tanıyan biri senide onlar gibi bilir. Körükçünün kıvılcımı misali kötü arkadaşın kötü ahlakından bir nebze de sizin üzerinize sıçrar. Birisiyle ortak iş yapmak istediğinizde veya evlenmek için birisine talip olduğunuzda karşı taraf sizi tanımak için mutlaka kimlerle arkadaşlık içinde olduğunuzu soracaktır. İşte böyle bir durumda araştırma yapar ve kötülerle arkadaşlık yaptığınızı öğrenirse mutlaka sizi reddedecektir. İşte böyle bir sonuçla karşılaşmanız da körükçü dükkânının kötü kokusu misali kötü arkadaşınızın kötülüğünün üzerinize sinmesidir.

  "Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim." Demek ki, arkadaşlık deyip geçemeyiz. İyi arkadaş hem dünya, hem ahretimizi huzur ve saadete çevirir. Kötü arkadaş ise dünyamızı rezalet ve sefalete, ahretimizi ise azap ve işkenceye dönüştürür.

  Bir hadiste bu konuda bize çok güzel yol göstermektedir: Bir sahabe Peygamberimiz'e: "Ya Resulallah! Hangi arkadaş hayırlıdır?" diye sordu. O da şöyle buyurdu: Görünümü size Allah'ı hatırlatan, konuşması ilminizi artıran, ameli ahreti hatırlatan kimsedir. "

  Seçeceğimiz arkadaşta aramamız gereken çok önemli üç özellik. Ancak bu özelliklerin seçeceğiniz arkadaşta olması gerektiği gibi sizde de bulunması zorunludur. Zira unutmayın ki siz de arkadaşınızı olumlu veya olumsuz etkilersiniz.

  Ezanı duyduğunuzda şu camide namazımızı kılalım diyen, Duadan, zikirden, tefekkürden, nefis muhasebesinden pay alan, Anne, baba ve akraba hukukuna riayet eden, Doğruluk ve sadakate dikkat edip yalandan sakınan, Büyüklerinize saygılı, küçüklerinize şefkatli davranan, Malayaniden yani, boş söz ve hareketlerden kaçınan, Yoksul ve muhtaçlara gücü yettiğince maddi ve manevi destekte bulunan, Gıybet, su-i zan ve dedikodudan uzak duran, Kibir, uçup (kendini beğenme ve övme), cimrilik, riya gibi hastalıklardan sakınan, Gizli ve açık yerlerde Allah'tan korkan, arkadaşlar edinelim.

  Bunu yaparsak O zaman, görünümünüz Allah'ı hatırlatır, konuşmanız sizi dinleyenlerin ilimlerini artırır, hareket ve tavırlarınız ahreti hatırlatır ve siz arkadaşınıza her yönüyle faydalı olursunuz. Aynı nitelikleri taşıyan arkadaşlarla beraberliğiniz de her yönüyle size fayda verir.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen