• Ey nefis! Vallahi ölümden kurtuluş yok…

  Ey nefis! Vallahi ölümden kurtuluş yok…
  Recep İDİKUT

  Ey nefis! Vallahi ölümden kurtuluş yok…

   

  Kim ki nefsin soluğunu ve kurtuluşunu istiyorsa onun şerrinden emin oluncaya kadar mücadele etsin. Çünkü nefis, her şeyiyle şer içinde şerdir. Nefisle mücadele edip, itminana erip huzur bulduğu zaman nefis hayır için de hayır olur. İşte O nefis bütün günahları terke kadir olur.

   

  Günümüz insanlığın yaşadıkları mutsuzluk, huzursuzluk ve gafletten kurtulmak için kendimizi muhatap tutarak nefislerimize şu şekilde seslenmemiz gerekir:

   

  "Ey nefis! Ne zamana kadar kendini avutacak; geçici ve fani olan dünyaya yönelip Allah'ı anmayacaksın? Ne zaman Hz. İbrahim (a.s.)'in: "Ben gelip geçenleri sevmem" dediği gibi diyerek (Allah'tan başkalarını) kalbinden söküp atacaksın.

   

  Ey nefis! Her şey ölüp gidiyor. Ölüm senin de peşindedir. Yükünü hafiflet ve tamah edip de dünyaya rağbet etme ki ahretin mamur olsun.

   

  Ey nefis! Vallahi ölümden kurtuluş yok, kendisinden korktuğun ve ondan kaçtığın ölüm mutlaka seni yakalayacaktır.

   

  Ey nefis! Kendine kurtuluş yolu bul ve acele et. Önünde seni bekleyen bir kabir var. Onun seni sıkmasından ve karanlığından kendini koru. Kabir her gün: "Ben karanlıklar eviyim, ben yılan ve haşereler yuvasıyım, ben yalnızlıklar diyarıyım" diye sana sesleniyor. Bunu niçin işitmiyorsun ve kabirde yalnızlığı, karanlığı giderecek amele önem vermiyorsun.

   

  Ey nefis! İbret alınması gereken şeylerden ibret al. Korkunç haber ve olaylardan ders al, nasihatlerden istifade et. Ölümün pençesine düşmek üzeresin. Ne zaman ve nerede öleceğini bilmiyorsun. Toprak seni bağrına basmak üzeredir.

   

  Ey nefis! Ansızın ölüm gelip çatmadan önce, kendini yokla, yaptığın hatalardan ve işlediğin günahlardan tövbe et. Hayatı ganimet bil ve onu değerlendir. Sakın ha! Fırsatı kaçıranlardan olma. Bil ki ölüm anında pişmanlığın hiçbir faydası olmayacaktır.

   

  Ey nefis! Amel etmeden dünya ve ahrete cenneti umanlardan olma. Sloganlarla hiçbir yere varamazsın. Cennete ancak yürümekle gidilir. Cennetin yolunu bilmekle değil. Bil ki, cennetin etrafı senin hoşuna gitmeyen şeylerle çevrilmiş, yoluna ise dikenler döşenmiştir. Cennete gidebilmek için dikenlere ve hoşuna gitmeyen şeylere katlanmalısın. Aksi taktirde cennet adına cehenneme gitmekten kurtulamayız.

   

  Cenabı Allah cümlemizi gafillerden ve uyurgezerlerden olmaktan muhafaza eylesin.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen