• BİR BURHAN HOCA GEÇTİ DİYARBEKİR’DEN

  BİR BURHAN HOCA GEÇTİ DİYARBEKİR’DEN
  Recep İDİKUT

  BİR BURHAN HOCA GEÇTİ DİYARBEKİR’DEN

   

      Diyarbakır’da kaldığı süre içinde dönüşümün hem teorisini yazdı hem de uygulamasını yürüttü.

   

     Diyarbakır Diyarbakır olalı böyle müftü görmedi. Siyasetin en zirvede olduğu illerden biri de kuşkusuz Diyarbakır’dır. Uzun yıllardan beri Diyarbakır il müftülüğünde esen soğuk rüzgârlar yerini tebessümün sevginin kardeşliğin ilginin olduğu yere bıraktı.  Sadece mahiyetindeki personel değil, bütün Diyarbakır ahalisinin derdi olunca ‘’Burhan Hoca’ya danışayım da daha iyi karar veririm’’dediği yer haline dönüştü.

   

     Diyarbakır’ın sıkıntılı bir döneminde il müftüsü HDP partisinden siyaset yapmaya karar verip il müftülüğünden istifa etmesi bölgede, halkta, diyanet camiasında, medrese ve ulemanın çok yoğun olduğu bu ilde çok ciddi bir şaşkınlık ve üzüntüye yol açmıştı. İşte o dönemde Afyon müftüsüyken Diyarbakır’a Haziran 2015 de il müftüsü olarak atandı. Daha önce ki müftülerin sert ve soğuk ilişkileri zaten din görevlilerini ve halkı camiye cemaate yönelik soğutmuştu. Son müftünün, siyasete atılması il müftülüğüne soğuk bakılmasına il müftülüğünün, ilimize hiçbir katkı sağlamayacağı fikri ildeki din görevlileri ve halk içinde hâkimdi. Peygamberlerin medfun bulunduğu, peygamberin vefatından yedi yıl sonra islamla şereflendiği, dört yüz elli sahabeyle beraber İyaz Bin Ğanem komutasındaki İslam Ordusu tarafından fethedilen, yirmi yedi şehit sahabenin bulunduğu, fetih edildikten sonra art arda ilk on valisi sahabe olan Mekke ve Medine’den donra en önemli İslam beldelerinden biri, Anadoluluya islamın kapısını açan şehir bunları hak etmiyordu.

   

      Burhan Hocanın il müftüsü olarak atanması Diyarbakır’a cenabı hakkın bir lütfüydü.

   

     Hocanın göreve başlamasıyla kırgınların barıştırılması, medreselere ve medrese ahalisine ilgi ve alaka göstermesi sorunlarıyla ilgilenmesi, âlimler ve medreseler arasında çok büyük bir ilgi görmesine sebep oldu. Müftülük personeli ise daha önce gerekli olmasa müftülüğe gitmezken, Burhan Hoca gelince herkes O’nu görmek, konuşmak, dertlerini onunla paylaşmak için bahaneler bulup ziyaret etmek istiyordu. Ziyaret edenlere derdinize çözüm üretti mi, çare oldu mu, denilince hiç bir şey yapamasa da bir tebessümü sıcak bir alakası bizim kalbimizde sükûnet oluşturdu deniliyordu.

   

      Tevazuda Ahlak edep timsaliydi…

   

     Burhan Hoca’nın Diyarbakır’da oluşturduğu pozitif sinerji ilde ona kaşı büyük bir saygı ve sevgi oluşturmasına sebep olmuştu.

   

      Diyarbakır’da ilk defa bir müftü İslami camiaları ve sivil toplum kuruluşlarını milli ve dini değerler ekseninde bir araya getirip, ortak payda Diyarbakır sevgisi ve sorunlarına çözüm üretme noktasında çalışmalar başlattı.

   

       Sivil toplum kuruluşlarının daha etkin çalışmaları noktasında tavsiyeler ve yönlendirmeler yapması, bulundukları bu ilin kendilerinin üzerinde hakkı olduğu Diyarbekir’e hizmet için çok çalışılması gerektiğini söylediğine hep şahit olduk. O’nun döneminde özellikle kız kuran kurs sayısı arttı. En önemlisi Dört  yaş altı kuran kursların hızlı bir şekilde sayılarını artırdı. Sivil toplum kuruluşların ülkemize ve ilimize katkısı olacak her çalışmanın içinde aktif görev aldı.

      Diyarbakır deyince elinde molotof, polis panzerinin üzerine fırlatan çocukların görüntüsünün bize gösterilmek istenildiğini ve kentin bu olmadığını der, bu imajın değişmesi gerektiğini söyler, il dışında gittiği her ziyarette, her konuşmasında Diyarbakır’ın böyle bir il olmağını hep işlerdi. Bize gösterilmek istenilenin bu olduğunu söylerdi. 19.02.2018 tarihinde Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı olarak atandı

   

     Şüphesiz onun hakkın da anlatılacak çok şey var. Geride Diyarbakır’da bıraktığı  hizmetler ile ‘’hoş bir sada’’ Allah ömrüne bereket, hizmetini kaim, çalışmalarını daim etsin.

   

  O bir hizmet aşığıydı,

  O bir âlimdi ve âlimleri çok sever, taltif ederdi,

  O bir insanın dert dine çözüme kavuşturmanın hakka hizmet olduğu bilincindeydi,

  O bir hoca efendiydi,

  O bir Diyarbakır aşığıydı,

  O ilimiz için bir babaydı.

     Dileğim bütün mülki, idarecilerin, Kurum amirlerimizin ve müftülerimizin arkalarında ‘‘Hizmetler ile Hoş bir sada ve bir eser bırakması’’  güzel ahlak ile, çalışma şevk ve aşkıyla bulundukları illerde hizmet etmeleridir.

   

      Biz ondan hep iyilik gördük, biz onu hep iyi gördük, biz onu hep iyi biliriz.

   

  Şahidiz! Şahidiz!  Şahidiz!  Yarabbi!

   

  NOT: Burhan hocayı gördüğüm rüya üzerine yazdım.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen