• ‘İşimiz gücümüz Diyarbakır’ diyen Büyük Bir Başkan

  ‘İşimiz gücümüz Diyarbakır’ diyen Büyük Bir Başkan
  Recep İDİKUT

  ‘İşimiz gücümüz Diyarbakır’ diyen Büyük Bir Başkan

   

    Puslu bir atmosfer, yıllarca ihmal edilmiş, siyasi bir belediyecilikle çalışılmış, sokakların çöpten geçilemez olduğu bir dönemde, kentte güvensizliğin hakim olduğu bir vakitte, her zaman gülen, sempatik, Diyarbakırlılarla gönül bağı kuran bizden biri, hatta Diyarbakırlılardan daha fazla Diyarbakırlı bir başkan. Kadim şehrimize geldiğinden beri, Diyarbakır’da, halkımızın refah ve huzur içinde yaşamasını sağlamak için oluşturulan stratejik planda,  “İşimiz Gücümüz Diyarbakır” diyerek hizmet sunmaya başladı. Şehrimizde önemli hizmetlere imza attı.

      Kültürel, sportif ve sosyal hizmetleriyle sosyal belediyeciliği; ulaşım, altyapı ve üst yapı alanlarında da önemli yatırımlar gerçekleştirerek çalışmalar başlattı.

  Kısa zaman içerisinde vizyon projeler, cadde, bulvar düzenlemeleri, park çalışmaları, mahalle yolları, standartlarının artırılması, ulaşım konforunun yükseltilmesinin yanısıra sosyal belediyecilik anlamında kadın, çocuk, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza yönelik önemli çalışmaları hayata geçirdi.

    Birçok hizmetle halkımıza ilkleri yaşattı. Hoş Geldin Bebek, Klimalı Durak, Bilgi Evi, Huzur Sokağı, Hasta ve Hasta Yakınları Misafirhanesi, İlçe Otogarları ve Koordinasyon Merkezleri, bunlardan sadece birkaçını oluşturmaktadır. Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde başarılar elde edildi. Yaptığı projelerin birkaç tanesi şöyledir:

  1:Doğu ve Güneydoğu'nun sağlık merkezi konumundaki Diyarbakır'a, çevredeki yerleşim yerlerinden gelen ve haftalarca kentte kalan, gelir düzeyi düşük hasta yakınlarına misafirhane imkanı sağlandı. İmkânları bulunmadığı için hastane koridorları veya bahçelerinde sabahlayan hasta yakınlarının konforlu ortamda konaklamaları amacıyla 400 kişilik kapasitesi olan misafirhane hizmet vermeye başladı. Yenişehir ilçesi Yıldız Sokak’ta daha önce öğrenci yurdu olarak kullanılan ve kamu kaynaklarıyla yapılan misafirhanede, hasta yakınları hastanelerden aldıkları refakatçi belgeleri ile gelip ücretsiz konaklıya biliyor.

  2:Çevreye zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarının artırılması amacıyla çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Şehirlerarası Terminal İşletmeleri’nin (DİŞTİ) açık otoparkında inşa edeceği Güneş Enerji Santrali (GES) Projesi tamamlandı. Projenin tamamlanmasıyla DİŞTİ’nin enerji ihtiyacı GES’ten karşılanacak.Yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılmasına yönelik başlattığı çalışmalar devam ediyor.

  3:DİŞTİ açık otopark alanlarına solar otopark sistemiyle kurulacak GES Projesi, toplam her biri 310 watlık 2 bin 160 güneş panelinden oluşuyor. GES’in tamamlanmasıyla DİŞTİ’nin elektrik ihtiyacı karşılanacak. DİŞTİ GES’te üretilecek fazla enerji, şehir şebeke hatlarına aktarılıp Dicle EDAŞ’a satılacak.

  4:DİŞTİ GES Projesi’nin tamamlanmasıyla birlikte misafir araçlar için kullanılan açık otopark alanı da kapalı otopark görünümüne kavuşturuldu.

  5:Hoş Geldin Bebek Projesi ile yeni doğan bebeklere ‘’Diyarbakır'a Hoş geldin’’ diyerek ailenin mutluluğuna ortak olundu.

  6:Önemli projelerden biri olan, toplam 67 bin metrekare alan üzerine inşa edilen içinde çocuk oyun grupları, fitnes aletleri, yürüyüş bantları, yeşil alanlar ve farklı türlerde bin 746 ağaç çeşidinin yer aldığı Kent Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı. Kentte yeşil alanları artırmak amacıyla çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesi, Selahattini Eyyubi Caddesi üzerinde toplam 67 bin metrekare üzerine inşa ettiği Kent Meydanı’nda çalışmalar tamamlandı. Sosyal ve kültürel faaliyetlere ev sahipliği yapacak olan Kent Meydanı’nın 35 bin 500 metrekaresi yeşil alandan oluşacak. 31 bin 500 metrekarelik alanın sert zeminden oluşacağı meydan projesinde ekipler ilk etapta, (kazı, yapı, su, kanalizasyon, elektrik ve internet vb) altyapı çalışmalarını tamamladı. Üstyapı inşasında toprak takviyesinin ardından alana kent mobilya donatıları, çeşmeler yerleştirildi.

  7:Daha yeşil bir kent için çalışmalarını sürdüren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Kayapınar ilçesi Nazım Hikmet ile Sipan Caddelerinin kesiştiği noktada 34 bin metrekarelik alanda inşa edeceği Temapark’ta çalışmaları başladı. Aromatik bahçeler, müzik eşliğinde ışık ve su oyunları, çocuklar için macera adaları, kitap cefa, spor alanlarının yer alacağı toplam bin 383 ağaç ile binlerce çiçek ve bitki dikileceği Tema Park’ta çalışmalar başlatıldı.

  8:Çocuklarda trafik kültürünü ve bilincini aşılamak amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, bölgenin en büyük Trafik Eğitim Merkezi’ni inşa etti. Bağlar ilçesi Bağcılarda 10 bin metrekare alan üzerine kurulan Trafik Eğitim Merkezi’nde çalışmalar başladı. Trafik parkında çocuklara yaya ve araç trafiği hakkında uzman eğitmenler tarafından eğitimler veriliyor.

  9:Ulaşım ana planı kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, kentte14 kilometreuzunluğundaki raylı sistemi hayata geçiriyor. Raylı sistemle Diyarbakır'ın trafiğinde önemli bir rahatlama olması hedefleniyor. 18 duraktan oluşacak raylı sistem Sur ilçesi Dağkapı'dan başlayıp, Kayapınar ilçesinde bulunan Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde son bulacak. Aynı anda 30 vagonun çalışacağı raylı sistemde, 3 vagon ise acil durumlar için hazır bekleyecek.

  10:İlçede bulunan vatandaşların ulaşımda rahatlaması adına ilçe terminallerin yapımını başlatıldı. Bismil, Ergani ve Kulp ilçe terminalleri  yapıldı.Kulp’ta toplam bin594 metrekare alan üzerine inşa edilen Kulp Otogarı’nın 594 metrekaresi kapalı alandan bin metrekaresi ise açık sert zeminden oluşturuldu.

  11:Orhan Doğan Caddesi projesi, Bağcılar bölgesi yeni havaalanı bağlantı yolları, bölünmüş yol, yaya bisiklet yolu ve yeşil alan düzenlenmesini yaptı.

  12:Çevlik Caddesi projesi, Bağcılar bölgesi yeni havaalanı bağlantı yolları bölünmüş yol, yaya bisiklet yolu ve yeşil alan düzenlenmesini yapıldı.

  13:Yenihal Mahabat Kavşağı çevre düzenleme projesi yapıldı.

  14:6-18 yaş arası dezavantajlı çocukların eğitimlerine destek vermek ve sosyo-kültürel faaliyetlerini artırmak amacıyla Yenişehir İlçesi, Ofis semtinde yer alan ve daha önce Konuk Evi olarak kullanılan binada gerekli tadilatlar yapılarak, 12 derslik, 70 kişilik konferans salonu, etkinlik ve galeri salonları ile 20 Bin Kitaplık 2 kütüphane, 28 Bilgisayarlı 1 bilişim sınıfının yer aldığı Bilgi Evini kurdu..

  15:Vatandaşların spora teşvik etmek amacıyla açık ve kapalı olmak üzere, içerisinde basketbol, voleybol, futbol, kort tenisi ve jimnastik salonlarının yer aldığı 46 spor tesis tamamlandı. Spor tesisleri yapım, bakım ve onarımları kapsamında daha önce kentin farklı noktalarına inşa edilen ve yıpranmış durumda bulunan tesisler yeniden dizayn edildi. Aynı çalışma kapsamınd,a Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı ilkokul, ortaokul ve liselerin bahçelerinde 22 adet spor tesisi inşa edildi.

  16:Eğitime destek vermek için, Değerler Eğitimi Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile okullardaki öğrencilerde, sosyal ve kültürel değerlere yönelik farkındalık oluşturulması için çeşitli seminer, yarışma ve geziler düzenledi. Proje ile belirlenen okullardaki öğrencilerde, sosyal ve kültürel değerlere yönelik farkındalık oluşması amacıyla değerlere sahip olan kişilerde iç motivasyonun artırılması, öğrencinin kendini ve geçmişini daha iyi tanıması, öğrencilerde sorumluluk duygusunun geliştirilmesi hedefleniyordu. Proje kapsamında şu konularda çalışmalar yürütüldü:  Günümüz dünyasında önemli bir jeopolitik konuma sahip ülkemizde, vatanına ve devletine sahip çıkan, milletine faydalı yurttaşlar yetiştirilmesi, Diyarbakır ilimizde huzur ortamının öneminin kavranması, farklı kültür mozaiğine sahip ülkemizde herkesin kardeşçe, karşılıklı saygı ve hoşgörü ile yaşamasına imkan sağlayacak bilinç oluşturulması, kardeşlik duygusunun yaşam içinde öne çıkması, mutlu ve uyumlu gençlerin sayısının artması, okullardan başlayarak, aile içi, mahalle ve bölgemizde sevgi ortamının yaygınlaşması, aile olmanın önemi kavranarak belirlenen bireyler üzerinde farkındalık yaratılması.

      Kısacası ulaşım alanında, imar ve şehircilik alanında, çevreyi güzelleştirme hizmetleri alanında, kültür ve turizm alanında, sağlık ve sosyal hizmetler alanında, kurumsal yapının güçlendirilmesi alanında, afet yönetimi ve kent denetimi alanlarında, hizmet sunumunda güler yüzlülük gösterme, kaynakları etkin, verimli ve amacına dönük kullanması,

  Kamu yararı adına kurumsal kararlılık göstermesi, kentte yapılan müdahalelerde sosyal ve çevresel etkileri göz önünde bulundurma, hizmet sunumunda bilgi ve teknolojiyi kullanma, hizmetlerin oluşturulmasında ve uygulanmasında yenilikçi yöntemler uygulama, kent aktörleriyle istişare ile sağlıklı ve etkin bir iletişim kurması, dezavantajlı kesimlerin yoğunlukla yaşadığı bölgelere hizmet üretmede pozitif ayrımcı yaklaşım uygulamasıyla, insanların yaşam biçimlerine, haklarına, değerlerine ve inançlarına saygılı olma anlayışıyla çalışmalarını yaptı.

     En önemlisi kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ile belediyenin kaynaklarını, sadece Diyarbakır halkına hizmet için sunarak kaynak israfının önüne geçildi. Başkanımızdan hizmetlerin devamını bekliyor, Allahtan hayırlı ömürler diliyorum.

   

  Bu hizmetlerin şehrimize yapıldığına şahidiz Yarab!

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen