• Erasmus projeleri parıl parıl parlıyor!

  Erasmus projeleri parıl parıl parlıyor!
  Prof.Dr. Hamdi TEMEL

  Erasmus projeleri parıl parıl parlıyor!

   

  Uçarlı Gençlik Derneği başkanı Habat Altuntop’un daveti olarak Erasmus projeleri kapsamında Portekiz ve Belçika ülkelerinde iki projeye katıldım ve tüm eğitimlerinde aktif olarak rol aldım. Bu zamana kadar Akademik olarak Erasmus projelerine çok kez katılmış ve Avrupa ülkelerindeki farklı üniversitelere gidip gelmiştim. O üniversitelerde derslere katılmak, hocalar ile tanışmak ve ortak akademik çalışmalar yapmak son derece önemli idi.

  Sosyal boyutu da ilgilendiren projelerde yer almak benim için çok güzel ve özel olacağını bildiğimden dolayı derneğin teklifini canı gönülden kabul ettim. Uçarlı Gençlik Derneği Başkanı Habat Altuntop ve yöneticilerine, Genç Gelişim ve Girişimci Derneği Başkanı Mahmut Kılıç’a ve diğer ortaklarına teşekkürlerimi belirtmek istiyorum.

  Erasmus proje eğitimleri sizlere müthiş bilgi ve tecrübe katıyor. Farklı ülkelerden yeni insanlar ile tanışıyorsunuz. Hatta ileride çok samimi arkadaşlıklar kurabiliyor ve birbirinize gidip gelebiliyorsunuz.

  Düşünün; kültürleri farklı, yeme ve içme alışkanlıkları farklı, din ve diller farklı ama bir ortamda en az bir hafta berabersiniz. Birbirinizi orada tanımak zorunda kalıyorsunuz.

  İngilizceniz ister istemez gelişiyor. Çünkü konuşmak zorundasınız, ülkeler hakkında bilgi sahibi oluyorsunuz. Ekonomilerini öğreniyorsunuz, ilerisi için çok güçlü bağlantılar kuruyorsunuz. Bir sonraki projelerde ki partnerleriniz hazır artık…

  Yıllar öncesini hatırlıyorum da derneklerimiz projeler yazamazlar, yazsalar bile ortak bulamazlardı. Hep diğer ülkelere imrenirdik.

  Şimdi ise resmi ve özel kurumlarımız, derneklerimiz adeta şaha kalkmış.

  İnanılmaz derecede proje üretiyorlar.

  Hemen hemen her gün projeler hakkında paralı ya da gönüllü eğitimler veriliyor, takip ediyorum.

  Gönüllü gruplar oluşturmuşlar, dernekler adeta tatlı bir proje yazma yarışına girmişler.

  Resmi kurumlar ise proje birimleri kurarak rekabette bizde varız diyorlar.

  Müthiş bir proje yazma ve kabul ettirme yarışları var aralarında.

  Daha çok gençlik projelerine eğilim var, doğrusu da bu. Çünkü gençlik geleceğimizdir.

  Eğitim durumlarına bakılmıyor olması ayrı bir avantaj. Üniversite mezunu olmayan insanların proje yazmaya katılmaları, tecrübelerini ortaya çıkarmaları ve bende varım demeleri çok güzel bir şey. Takip ettiğim kadarı ile çok da güzel projeler yazıyorlar.

  Bazen tatsız olaylarda var tabi ki. Onlara nazar deyip geçelim.

  Artık dernek yöneticilerimiz işi o kadar ileri boyuta getirmişler ki diğer ülkelere de proje yazıp ortak oluyorlar. Bir derneğin ya da resmi kurumun inanılmaz derece de projesi geçiyor. Çok başarılı iller var.

  Eğer iyi iseniz, başarılı oluyorsunuz.

  Türkiye’de artık projelerin geçmesi çok zor diyorlar. Çünkü hepsi iyi imiş.

  Ulusal Ajans’ta müthiş işler yapıyorlar. Hakkını vermek lazım.

  Ama geçmeyen projeler ile ilgili detaylı hakem raporlarının yazılmamasından şikâyetçi proje yürütücüleri.

  Alınan puanların açıklanmaması, yurt dışına gidecek katılımcıların resmi izinlerinde sorunlar olması, yurt dışı harç pulunun alınması vs., bunların hepsinin dezavantaj olduğunu söylüyorlar.

  Sosyal medya hesapları takip edildiği zaman inanılmaz derecede insanların artık Erasmus projelerine yöneldiğini görüyorsunuz.

  Milli Eğitim Bakanlığı ise bence en önde gidiyor gibi. Üniversiteleri geçmişler. Projelere gönül vermiş öğretmenlerimiz artık vakitlerinin çoğunu projeleri yazmaya ayırıyor. Farklı ülkeleri geziyorlar, eğitimler alıyorlar, bilgi ve birikimlerini artıyorlar. Tüm hocalarımızı bu konuda tebrik ediyorum.

  Belki şuan için Türkiye’ye gözle görünür bir katkısı yok gibi görünüyor bu projelerin. Ama eminim hocalarımız orada gördükleri ve aldıkları eğitimleri önce kendi iç âlemlerinde sonra da derslerinde uygulayacaklardır ve uygulayanlar da vardır.

  Sevsek te sevmesek te, kabul etsek de etmesek te Avrupa ülkelerindeki eğitim sistemi bizden çok daha iyi.

  Zaten son sınavda başarısız öğrencilerimizin aldıkları puanlarda ortada.

  Ülkemiz ve bizim için Erasmus projeleri büyük bir fırsat.

  Bu projelerde başarılı olanlar desteklenmeli…

  Gereksiz bürokrasiden ise tamamen kurtulmalıyız.

  Tabi ki sıkı bir kontrolde şart. Özellikle de bütçe konusunda . O çok ayrı bir mesele…

  Eminim bu proje eğitimlerinin faydalarını ileri de göreceğiz.

  Erasmus projeleri parıl parıl parlıyor…

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen