• YEREL “KÜLTÜRE” ESİRGENEN DESTEK !..

  YEREL “KÜLTÜRE” ESİRGENEN DESTEK !..
  Mevlüt MERGEN

   

   

  DESTEK

  Bina çökmesin diye dıştan “destek” verilir,

  Sağlam olan binaya hoşluk ile girilir.

  Şehirler bir binadır kültürüdür desteği,

  Hakkında yazılanlar sanki arı peteği!..

  MM

   

  YEREL “KÜLTÜRE” ESİRGENEN DESTEK !..

   

  Yazılarımızı takip edenler bilirler, bize intikal etmiş olan her kitabı, dergiyi, çağrıldığımız kültürel etkinlikleri “tanıtmak” amacıyla “konu” ederiz, kitaplığımızda şahsımıza “imzalanmış” olarak verilen onlarca kitap mevcuttur ve biz bunların tamamını okurlarımıza tanıtmışızdır.

  Geçen hafta Salı günkü köşemizde Elazığ’lı şair “ozan” İhsan Nazik’in “gül yüzlüm” kitabından söz ederek şiirlerinden örnek vermiştik, kendisiyle yaptığımız görüşmemizde bize şöyle demişti: “Onca gazeteye kitabımı imzalayarak vermiştim, ancak içlerinden hiç biri sizden başka kitabımdan söz etmedi” İhsan Nazik’e söylemedim ama burada söyleyeyim “doğrusu ayıp etmişler”

  Her yeni basılan eser bulunduğu ilin Kültür Müdürlüğüne, Kütüphanesine birkaç tane verilir, ne hikmetse o eserini ISBN numarasını vererek ondan haberdar olan veren “Kültür Bakanlığı” bile o eserin bir miktarını alması gerekirken satın almaz ve o eserin yazarına destekte bulunmaz.

  Ancak “marka” olmuş bir yazarın kitabına aynı duyarsızlık gösterilmez,

  Oysa hiç kimse bir anda “başarı” merdiveninin en üst basamağına çıkmaz çıkamaz, “teşvik” tedbirleri, paketleri nedense “kültür” söz konusu olduğunda uygulanmaz, başarı merdivenin ilk basamağına ilk adımını atan yazar, şair veya sanatkar birileri elinden tutsun ister ki o birileri şahıslardan ziyade kurumlar olmalıdır.

  Bu durum “sıkıntı” doğurur. Biz o sıkıntıyı yaşamış birisi olarak İhsan Nazik’in “yakınmasına” hayret etmedik, hatta “normal” karşıladık, çünkü bir türkü sözündeki. “şimdi rağbet güzel ile zengine” sözünü hatırladık ve rağbetin merdivenin en üst basamağına çıkmış olanlara olduğunu gördük.

  Günümüzde deyim yerinde ise “sponsor” bulma mecburiyeti yaşanmaktadır, sanatçı meydana getirdiği eserini bastırmak veya sergilemek için illa ki bir miktar “maddi” destek bulmak durumundadır, bunu başarabilmek için sanki “yüz suyu” döker, yine de istediği desteği alamaz, çünkü kendisine destek verecek kişi ya “reklamını” yaptırmak ister, ya da “ideolojik” yaklaşım bekler.

  Yine günümüzde “görsel” medyanın cazibesi kendisinin dışındakileri “gölgede” bıraktığı içindir ki, kitaba, şiire karşı “soğukluk” oluşturur ve İhsan Nazik kardeşimizin serzenişini doğurur, şu söz ne kadar güzeldir: “bir gün anlaşılır şiir” o gün bugün için sanki uzak bir gündür, ancak “gün doğmadan neler doğar” sözünü de unutmayalım.

  Selam ve dua ile.

   

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen