• TOPLUMDA “DUYARLILIK” ARTIYOR!..

  TOPLUMDA “DUYARLILIK” ARTIYOR!..
  Mevlüt MERGEN

  HASSASİYET

   

  Kalbimizde sevginin her canlıya bağı var,

  İçinde keder yüklü bir de hasret dağı var.

  Sevenler “eza” etmez, canlıda “fark” gözetmez,

  Cehalet bitmedikçe, çirkinlikler de bitmez!..

  MM

   

  TOPLUMDA “DUYARLILIK” ARTIYOR!..

   

  “Medya” özellikle “sosyal medya” toplumun gözü kulağı olduğu gibi, tepki ve vicdani duygularını dile getirmek, çirkinlikleri sergilemekle önemini giderek arttırmaktadır, bu özelliğini ise bütün dünyayı kapsayacak şekilde sürdürmektedir.

   

  Çok uzak ülkelerde yaşanan bir “işkence” ya da garipsenen bir olay yaşandığı ülkenin dışında bütün dünyada aynı tepkiyi görebilmektedir, çünkü “dünya” üzerinde her tür “canlı” yaşıyor ve ne acıdır ki yine “canlı” denilen insanların eliyle yapılıyor hoşa gitmeyen, medyada ve özellikle sosyal medyada tepki toplayan olaylar.

   

  Bayram günlerinde çok konuşuldu, “patileri” ve “kuyruğu” kesilen köpek olayı, ardından “derisi” yüzülen köpek, eğer medyada yankılanmasa idi bu hadiseler belki de mevcut yasa yeniden gözden geçirilmek istenmezdi, bazılarımız “hayvan” der geçerler çevremizde bizimle yaşayan bazı canlılara, oysa onların da bir “ruh” bir “can” taşıdığını ve yüce yaratıcının yanında “değer” taşıdıklarını “idrak” etmezler.

   

  Her konuda biz ümmetine ve bütün insanlığa “örnek” bir yaşayış sergileyen sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) bir gün sokaktan geçerken bir çocuğun arkadaşlarıyla “oyun” oynamadığını, bir köşede üzgün bir halde oturduğunu görünce sebebini sorar, çocuklardan biri: “Ya Resulullah, bu çocuğun çok sevdiği bir kuşu vardı o kuş öldüğü için üzülüyor” deyince peygamberimiz o çocuğun elinden tutar, çocuğun evine gider, ailesine ve çocuğa taziyede bulunur.

   

  Duyarlılık, yani hassasiyet çok önemlidir ve hemen herkeste bulunması gerekir, özellikle “direksiyon” başındakilerin çok duyarlı olmaları gerekir, ne kadar çok görürüz değil mi caddelerin üzerinde çiğnenmiş kedi-köpek cesetlerini, çoğunlukla direksiyon başına geçince “hız” yapmayı “marifet” sayan sürücülerin “marifetlerinin” eseridir o kedilerin, köpeklerin asfaltın üzerinde çiğnenmiş geçilen cesetleri..

   

  İnsanlara ve bütün canlılara karşı “hassas” olmak durumundayız, böyle davranırsak “insan” olduğumuzu anlarız, ki, bazen hayvanların bile birbirlerine karşı hassas davrandıklarını görebiliyoruz, annesiz bir kedi yavrusunun bir köpek tarafından emzirildiği gibi.

   

  Son günlerde 3-4 yaşlarında kaybolan “Leyla’nın” ekranlara yansıyan o güzel yüzünü, o masum bakışlarını gördükçe yüreğimiz sızlıyor ve kendi evladımız imiş gibi göz yaşı döküyoruz, sele kapılan “Rüzgar” adlı çocuk için de aynı hassasiyeti gösterdik.

   

  Hala hatırlardadır İstanbul’da “Dilara” adlı kız çocuğunun “ihmal” sonucu açık bırakılan rögar kapağını görmeyerek içine düşmesi ve hayatının baharında bir gül gibi solup gitmesi olayı, toplum olarak herkes üzülmüştü Dilara’nın bu ölümüne, bizim de yüreğimizde bir “keder” izi bırakmış ve biz kerimiz şu şiirle dile getirmiştik.

   

  DİLARA

  Bu bahar yağmurlar yağmasa olur,

  Dökülen gözyaşım yeter Dilara.

  Hüzün teknesinde acı yoğrulur,

  Hasretin yürekte tüter Dilara.

   

  Sen değil biz idik suya kapılan,

  Gaflet rögarına düşüp boğulan,

  Sen bir çiçektin ki açmadan solan,

  Yürekte özlemin tüter Dilara.

   

  Beşinci baharın taze goncası,

  Misk kokan çimiydin, yeşil yoncası,

  Sırtına yapışan rögar kancası,

  Beterden çok daha beter Dilara.

   

  Gömüldün canların yüreklerine,

  Işıktın sevginin gecelerine,

  Çiçekler açsa da senin yerine,

  Bülbüller ağlayıp öter Dilara.

   

  Gülün ömrü azdır misali sensin,

  Yaprağını kalbe erken dökensin,

  İlahi takdire koy rögar densin,

  Gerçeği göremez gözler Dilara.

   

  Acını paylaştım öz acım gibi,

  Baban kardeş, annen öz bacım gibi,

  Bu şiir hatıran, ilacım gibi,

  Hüzün bahçesini süsler Dilara..

  Diyarbekir

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen