• SEKSEN İKİ BURÇ İLE SEKSEN BİR VİLAYET NASIL KAYNAŞIR?..

  SEKSEN İKİ BURÇ İLE SEKSEN BİR VİLAYET NASIL KAYNAŞIR?..
  Mevlüt MERGEN

  TANITIM

  Her zaman sözle olmaz, reklam ya da anlatım,

  Seksen iki “burç” ile güzel olur tanıtım.

  Her burcun üzerinde bir ilin adı olsun,

  Yurdumun bu şehirde bir güzel yad’ı olsun!..

  MM

   

  SEKSEN İKİ BURÇ İLE SEKSEN BİR VİLAYET NASIL KAYNAŞIR?..

   

  Henüz geride kaldı Dicle Üniversitesi tarafından düzenlenen “Diyarbekir Şehir çalışmaları çalıştayı” geçtiğimiz pazartesi günü bu etkinlikten söz etmiş, lakin “detaylara” girmemiştik, özellikle çalıştaya katılanların önerileri ve dilekleri bu şehrin daha çok tanıtılmasına yönelik olduğu için okurlarımızla paylaşmak gerektiğine inanıyoruz.

   

  “Konu Diyarbekir olunca gerisi teferruattır” diye düşünen araştırmacı yazar “M. Şefik Korkusuz” bazı konularda görüş belirtirken şöyle bir öneride bulundu: “Diyarbekir surlarında seksen iki tane burç vardır, bu burçların her biri seksen bir ilimizi temsil eder, yani her burç bir ilin adını taşırsa o il Diyarbekir’de bir şekilde kendisine yer bularak “temsil” edilebilir”

   

  Yani Diyarbekir bir şekilde bütün Türkiye’yi kucaklayabilecek demektir, ya da bütün Türkiye Diyarbekir’de “birlikte” olacaktır, büyük bir birliktelik oluşturulacaktır, bu bir “hayaldir” ama hayali bile güzeldir, bu hayalin gerçekleşmesinde ise anlatılmaz güzellikler oluşacaktır ki bunların başında “iç turizm” gelir.

   

  Bu hayal gerçekleştirildiğinde surlara ve burçlarına yeni bir anlam kazandırılmış olacaktır, her ilin insanı kendi ili adına düzenlenmiş olan burcu görmeye gelecek, dolayısıyla Diyarbekir de ziyaret edilecektir, sözünü ettiğimiz “iç turizm” böylece canlanabilecektır.

   

  Günümüz dünyasında turizme büyük önem verilmektedir, bu önem ülkemizde de benimsenmekte ve turizm gelirleri nasıl arttırılabilir yönünde araştırmalar ve çalışmalar yapılmaktadır, nitekim M. Şefik Korkusuzun önerisi de bu yönde değerlendirilmelidir.

   

  Ve yine Şefik Korkusuz’un önerileri arasında idi surların çevresinde “raylı sistem” oluşturularak ayı bir turizm hareketi oluşturulması, gerçekten Diyarbekir surları bu şehir için potansiyel bir zenginliktir, bu zenginliği hayata geçirmek gerekir, şu anda başka yerlerden kimse gelmese bile şehir halkı her gün bu surları ziyaret etmekte düşme tehlikesine rağmen üzerine çıkıp dolaşmakta, fotoğraf çektirmektedir.

   

  Etrafı surlarla çevrili “sur içi” gerçek bir müzedir, iç ve dış turizm yönünden bundan yararlanılmalıdır, hem sonra bu şehirde turistlerin ilgisini çekecek öylesine çok tarihi eser ve ötesinde “ağız tadı” vardır ki, yeter ki şehrin “dört” kapısı dört bir yana açılsın ve dünyanın dört bir yanından insanlar burayı görmeye gelsin. .

   

  Bazıları hep sorarlar. “Neden böyle?” Bizde şöyle deriz: “Bu şehrin insanı bu şehirde yaşamıyor ki sahiplenilsin, hem sonra bu şehirde yaşamak başkadır, bu şehri yaşamak başkadır, bu şehri “yaşayanlar” onun değerini bilir, ondan ötesi ”veni, vidi, viçi” yani “geldim, gördüm, gittim” anlayışının içindedir.

   

  Türkiye, Recep Tayyip Erdoğan’la “çılgın proje” deyimine ve uygulamasına çok alıştı, olmazlar olmaya başladı, Marmaray gibi, üçüncü hava limanı gibi, Avrasya tüneli gibi daha birçok “dev” eserler kazandırıldı ülkeye, bunlar önce hayal edildi, sonra projelendirildi öylece hayata geçirildi, Diyarbakır’da da “Dicle Vadisi” projesi, yeni bir futbol stadyumu gibi projeler hayata geçirildi, geçirilmekte.

   

  Diyarbakır “şehircilik” alanında hızlı bir gelişim süreci yaşamaktadır, gerçi “raylı sistem” henüz tam manasiyle gerçekleştirilmemiştir, gelecek zaman içinde bunun da hayata geçirileceği beklentisi vardır, surlar ve burçlar “UNESCO” tarafından dünya listesine alınan kültür zenginliğidir bu şehrin, Eğer Korkusuz hocanın önerisi o kuruluş tarafından olumlu karşılanırsa Diyarbekir yeni bir çehre, yeni bir anlam kazanmış olacaktır, en azından biz böyle düşünmekteyiz.

   

  İlerideki zaman içinde çalıştayda dil getirilen bazı dilek ve temennileri de okurlarımızla paylaşmak üzere.

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen