• SEÇMEN “ÇANTADA KEKLİK” M?!..

  SEÇMEN “ÇANTADA KEKLİK” M?!..
  Mevlüt MERGEN

  SEÇMEN

  Çantada keklik değil, seçmene saygı gerek,

  Gayet titiz davranır şol sandığa giderek.

  Emir almaz kimseden vicdanına danışır,

  Siyasetçi “avcıdır” bir oy için yarışır!..

  MM

   

  SEÇMEN “ÇANTADA KEKLİK” M?!..

   

  Siyaset “sahnesinde” bu ara oynanan oyunun adı “ittifak arayışları” olarak yansıyor televizyon kanallarına, partiler bundan önceki seçimde aldıkları oyları “baz” alıyor ve 31.Mart.2019 seçimlerinde mevcut oylarını daha da arttırmaya çalışıyorlar, oysa son milletvekili seçimlerinden bugüne köprülerin altından çok sular geçti.

  Seçmen “profili” değişmedi ama “sayısı” değişti, görüşleri değişti, niyetleri değişti, bu değişimler dört aya yakın bir zaman süreci içinde daha da değişeceğe benzer, ama bir şey değişmeyecek seçmenin “vicdan” terazisinin ibresi her zaman olduğu gibi yine kendinden yana, yani milletten yana ağırlığını hissettirecek.

  Partilerin yapmaya çalıştıkları “ittifak” düşünüldüğünde konu başlığımızdaki soru akla geliyor “seçmen çantada keklik mi?” acaba öyle düşünüldüğü için midir bazı illerden “aday” göstermemek, ya da bazı illerde birilerinin birilerini destekleyeceği, “al gülüm, ver gülüm” kabilinden ikramlarda bulunulmak istenmesi?

  Sanki “kesin” gözüyle bakılıyor bundan önceki 24 Haziran seçimlerinde sandıktan çıkan oyların hiç değişmeyeceğine, oysa o günden bugüne köprülerin altından çok sular akıp gitmedi mi, şöyle bir soruyu sormak gerektiği kanısındayız, futbol takımı tutar gibi midir “parti” taraftarı olmak, tamam her partinin deyim yerinde ise bazı bölgelerde “kemikleşmiş” oyları hem de “fanatikleri” vardır, ancak bu “oy” oranları “değişmez” değildir.

  Seçmen sandık başına gitderken “kandırılmış” değil, “inandırılmış” olarak gitmek ister, öncelikle “vicdan” terazisini kullanır her hangi bir partiyi benimseyecekse, onun söylemlerine, dolayısıyla vaatlerine bakar.

  Aslında “yerel” seçimlerde parti değil de “adaylar” çok önemli olmalıdır, seçmen tercihini partiden ziyade isimler üzerinde yapmalıdır, çünkü çözümlenecek bir meselesi olduğunda partinin değil de oy verdiği kişinin kapısını çalar.

  Gel gör ki isimlerden ziyade partiler ön plana çıkmış, sanki seçmen “çantada keklik” gibi algılanarak adaylar değil de “partiler” önemsenmeye başlanmıştır, oysa yerelde halka “hizmet” edecek olan partiden öte “makama” oturacak olanlardır, gönül arzu eder ki “ittifak” partiler arasında değil de seçilecek kişinin partisine bakılmaksızın tek bir aday üzerinde yapılmış olsa.

  O zaman seçilen belirli bir partinin adayı değil de bütün herkesin desteklediği bir “isim” olur ve o isim de bütün bir halka hizmet etmek mutluluğuna ermiş olur, gerçi “bana oy veren, vermeyen herkese hizmet edeceğim” klişeleşmiş sözü seçimlerin hemen akabinde söylenir, ama bir zaman sonra unutulan vaatlerin yanına konur bu “klişeleşmiş” söz…

  Evet, seçmen “çantada keklik” değil, önemli bir “realitedir” ve asla göz ardı edilmemelidir, çünkü şu anda “flu” olan “fotoğrafı” seçmen sandıkta netleştirecektir.

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen