• RAHMET VE KUR’AN AYI HOŞ GELDİN!..

  RAHMET VE KUR’AN AYI HOŞ GELDİN!..
  Mevlüt MERGEN

  ORUÇ

  Bu akşam ilk teravih ve de sahur bu gece,

  Tutalım “hak” emrini, İblis görsün işkence.

  Sekiz cennet kapısı bu geceden açılır,

  Müminlerin üstüne sonsuz rahmet saçılır!.

  MM

   

  RAHMET VE KUR’AN AYI HOŞ GELDİN!..

   

  Mü’minin “gönül” mahyasındaki sözdür: “rahmet ve Kur’an ayı hoş geldin” evet hoş geldin ey şehr-i Ramazan, hoş geldin ey mah-i gufran, ne kadar hamd etsek, ne kadar şükretsek azdır Rabbimiz seni bize tekrar kavuşturduğu için, geçen yıl sen geldiğinde aramızda olanların bir kısmını bu yıl göremiyoruz, Rabbimiz senin vasıtanla onlara da rahmetini ve mağfiretini esirgemesin, eğer onlar hayatta olmuş olsalardı ömürleri boyunca senin kıymetini nasıl bilmişlerse öylece sana karşı tazimde kusur etmeyeceklerdi..

   

  Gelişini bize Sevgili Peygamberimiz Hazret-i Muhammed Mustafa (s.a.v.) şöyle bildiriyor: “Ramazan ayının ilk gecesi olduğunda cennet kapıları açılır, bütün ay oyunca cennetin hiçbir kapısı kapanmaz. Azgın cinler (şeytanlar) bağlanır. Her gece sabah namazı vaktine kadar seman şöyle seslenilir: Ey kötü amel işleyen kşi, bu ay tevbe ve Salih amel zamanıdır, kndii fenalıktan tutup tevbe et, tevben makbuldür.

   

  …İstiğfar eden yok mudur mağfiret olunsun. Tevbe eden yok mudur, tevbesi kabil olunsun. Dua eden yok mudur duası müstecap (makbul) olsun.”

   

  “Muhakkak Ramazan-ı Şerif’te iftar vaktinde her gece Allahü Teala altış bin kişiyi cehennemden azad eder. (Ramazan bayramı günü olduğunda) bütün ay boyunca azad ettiği kadar kulunu cehennemden azad eder.”

   

  “Ramazan-ı Şerif’in ilk gecesi olunca Allahü Teala bütün mahukatına rahmet nazarıyla bakar. Allahü Teala bir kuluna rahmet nazarıyla baktı m artık ona ebediyen ateşle azab etmez. Ramazan-ı Şerifin her günü ve gecesinde Allahü Teala milyon kişiyi cehennemden aad eder. Yirmi dokuzuncu gece olunca bütün ay boyunca azad ettikleri kadar kişiyi azad eder.”

   

  “Ramazan ayının ayının ilk gecesi olduğunda cennet kapıları açılır, Ramazan ayının son gecesi çıkıncaya kadar kapanmaz. Ramazan’ın bir gecesinde namaz kılan her mümine Allahü Teala’nın emriyle her secde için yediyüz bin sevap yazılır, cennette kızıl yakuttan bir köşk bina olunur. Ramazan’ın ilk günü orucunu tutunca geçmiş (küçük) günahları ve sonraki Ramazan’a kadar (küçük) günahları bağışlanır. Yetmiş bin melek her gün sabahtan akşama kadar onun için istiğfar ederler. Ramazan-ı Şerif’in gecesinde yahut gündüzünde yaptığı her secdesi onun için cennette öyle bir ağaç olur ki bir süvari onun gölgesini ancak beş yüz yılda aşabilir..(Fazilet takviminden)

   

  Sevgili peygamberimiz bölesi güzel muştular verir, bizleri oruç tutmaya, namaz kılmaya teşvik ederken İblis aleyhillane aksi yönde telkinlerde bulunur, kimimize derki “Çalışıyorsun, çalışmakta bir ibadettir, gençsin daha çok uzun bir ömür var önünde, sonra tutarsın” Kimimize de. “sen fakirsin, oruç tutarsan kuvetli bir gıda alamazsın, takatten düşer hastalanırsın, bırak orucu zengin olanlar tutsun”

   

  Ve mel’un şeytan bir şekilde girer zayıf iradeli kişilerin aklına, onları şaşırtır, yoldan çıkartır, böylece keyfine keyif katar, ama mümin kanmaz onu bu telkinlerine, yalanlarına: “Bu benim rabbimdir emridir, ben bu emri tutacağım, oruç yemek yemek için değil, Allah rızası gözetilerek tutulur, ben oruç tutarak, namazını kılarak, bu ay içinde daha çok sadaka vererek Rabbimin bana vad ettiği güzelliklere, cennete kavuşacağım” der…

   

  Allah rızasını gözetenler için işte en büyük fırsat, bu gece ilk teravih, ilk sahur ve yarın ilk oruçla geldi, fırsatı kaçırmamalıyız, hoş geldi, safalar getirdi, ne mutlu bize ki ona yeniden kavuştuk, Rabbimiz sana hamd-ü senalar olsun, orucumuzu senin rızan için tutacağız, kabul eyle…

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen