• ORUÇ SAĞLIKTIR!..

  ORUÇ SAĞLIKTIR!..
  Mevlüt MERGEN

  MEKTUP

   

  Sevgili gurbettedir, ona mektup yazmalı,

  Sözlerin imbiğindin acı, hüzün sızmalı.

  Özlem tütmeli sözler ve sormalı vuslat’ı,

  Kapımıza gelmeden son günün “tahta” at’ı!..

  MM

   

  ORUÇ SAĞLIKTIR!..

   

  Televizyon kanallarında günler öncesinden başlatıldı oruçluya tavsiyeler, hatırlatmalar, şunları yiyiniz, “şunları yemeyiniz” diye, amaçları ise oruçlunun sağlığını korumasını sağlamaya çalışmaktı, oya yüce Allah bize bu ibadeti Müslümanlığımızın beş şartından biri olarak bildirmiştir, her konuda biz ümmetine ve hatta bütün insanlığa “örnek” olan Allah Resulü Muhammed

   

  Mustafa (s.a.v.): “Oruç tutunuz ki sıhhat bulasınız” der, hastalık ve çok yaşlılık durumunda “fidye” ödemek suretiyle oruç tutulmasına “ruhsat” verilmiştir.

   

  Bazıları yeme içme hususunda “yasaklar” getirse de “İslam” oruçlu olsun olmasın insanların sağlığını da koruyan yüce bir dindir, nitekim Hıristiyan bir doktor Hadis alimlerinden Hüseyin bin Ali e-Vakidi’ye (r.a.): “Bilirsiniz ki ilim iki çeşittir: birisi (tıp) ilmi, diğeri de din ilmidir. Neden sizin kitabınız Kur’an-ı Kerim’de tıp ilmine dair hiçbir şey yoktur?” diye sorar. Hüseyin bin Vakidi (r.a.) şöyle cevap verir:

   

  “Muhakkak Allahü Teala bu ilmin tamamını bir ayetin bir kısmında beyan etmiştir” Doktor bu ayetin ne olduğunu sorunca: “O ayet (mealen): “…Ve yiyiniz ve içiniz,i israf da etmeyiniz. Şüphe yok ki, O (Allah) israf edenleri sevmez.” (A’raf suresi, ayet 31) der. Yani: Allahü Teala’nın sizin için helal kıldığıyiyecek ve içeceklerden yiyiniz ve içiniz, fakat israf etmeyiniz. Harama hiçbir surette teşebbüs etmeyin, çok fazla harcamaktan kaçının, kendinize zarar verecek şekilde ve çok yemekten de uzak durun.

   

  Bunun üzerine Hıristiyan doktor:

   

  “Peygamberiniz bu mevzuda bir şey söylemiş mi?” diye sorar. Hüseyin bin Vakidi (r.a) da: “Evet Peygamber efendimiz (s.a.v.) de tıp ilmini bir hadis-i şerifte beyan etmiştir (toplamıştır)Bu hadis-i şerif şudur: “Mide bütün hastalıkların evidir. Bütün hastalıkların baş ilacı da perhizdir. Her bedene alıştığı ve ihtiyaç duyduğu şeyi ver”

   

  Doktor bu cevabı alınca:

   

  “Hakikaten sizin kitabınız ve Peygamberiniz (en meşhur tıp alimlerinden) Calinus’a ihtiyaç bırakmamıştır. (Yani sıhhati muhafaza etmenin ve hastalıkları yok etmenin aslını ve özünü açıklamışlardır) diyerek hayranlığını beyan eder. (Fazilet takvimi 17 Ocak 2018)

   

  Oruç bir ibadettir, asla “perhiz” gözüyle bakılmamalı ve bu niyetle oruç tutulmamalıdır, bütün ibadetlerin içinde manevi yararının yanı sıra daha başka yararlarının olduğu gibi, mesela namaz içen sevgili peygamberimiz onu bir nehre benzetir ve günde beş kez o nehirde yıkanının bedeninde kir kalmayacağını söyler.

   

  Yine sadaka ibadeti, bu ibadeti yerine getiren mümin öncelikle “cimrilik” hastalığından kurtulur, zekat ibadeti öyle hem kişinin malını temizler, hem de başkalarının maddi sıkıntılarını giderir.

   

  Bazı hastalıkları olduğunu bildiğim bir dostuma: “Oruç nasıl gidiyor?” diye sorduğumda: “Çok iyi gidiyor” cevabını aldığımda, “seni bazı hastalıkların olduğunu biliyorum bunların başında şeker hastalığını vardı seni etkilemiyor mu?” Dostum şu cevabı verdi: “Ben tıbba inanırım ancak her hekime inanmam, tıbba inandığım için ilaçlarımı oruçlu olmadığım saatlerde kullanıyorum, yeterli miktarda suyumu içiyorum ve gün boyu hiç etkilenmiyorum”

   

  Bu dostumuz bir “istisna” tabii, ancak gerçek olan sevgili peygamberimizin “oruç tutunuz sıhhat bulasınız” mübarek sözleridir, yani oruç olası bazı hastalıkların da önüne geçen bir ibadettir, bazı insanlar çok yemeyi sanki “marifet” gibi görürler ve donatırlar masalarını, oysa ilahi emir “israf etmeyiniz” der, israf ederek çok ymeyiniz ki “obezite”olmayasınız, hastalanmayınız, dinimiz mensuplarını ve bütün insanlığı hem bu dünyada, hem de “öte” alemde her türlü tehlikeden, hastalıktan ve özellikle “Ateşten” korumayı amaçlayan bir dindir…

   

  Yeter ki biz onu anlayalım ve yaşamaya gayret edelim…

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen