• KİTAP FUARI ANILARI!..

  KİTAP FUARI ANILARI!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Küçük-büyük on binler kitap ile tanıştı,

  Standlarda eserler birbiriyle yarıştı.

  Fuarda sevinenler yayınevleri oldu,

  Standların her yanı sevgi doldu

  MM

   

  KİTAP FUARI ANILARI!..

   

  “Mekan” olarak çok güzel, güzelliğe çirkinlik katan ise şehirden çok uzak oluşu, buna rağmen binlerce ziyaretçisi vardı TÜYAP tarafından organize edilen 7. Kitap Fuarının, insanların gereksinimi her konuda düşünülmüş, annelerin bebeklerine süt emzirme odasının bile yer aldığını söylemek mümkün, güvenlik yönünden de “tam not” alacak bir organizasyon.

  Standların konumu daha yararlı olabilirdi, örneğin daha ziyade eğitime yönelik yayınevlerinin test vs. kitapları ayrı standlarda, fakat “aynı” alanda olabilirdi, zaten 3 ayrı salonda sergilendi bütün kitaplar, bu salonlardan birinde “eğitime yönelik” olmayan kitaplar ayrı standlarda sergilenebilirdi, o zaman okullara yönelik kitaplar bir bölümde, diğerleri ayrı bir bölümde olunca kitaba ulaşım alıcı ve satıcılar için kolaylaşabilirdi, diğer kitaplar için de aynısını söyleyebiliriz, kısaca keşke aynı salonda ayrı esnafın bulunduğu bir çarşı görüntüsü verilseydi, tabii bu bizim görüş ve düşüncemiz, TÜYAP bu konularda deneyimli bir kuruluş ihtimaldir bizim düşündüklerimiz de düşünülmüştür.

  Fuarın gerçek sahipleri diyebiliriz, geleceğin sahipleri olan çocuklarımız, onların neşesi, cıvıl cıvıl sesleri, dünyamızı şenlendirdiği gibi fuar alanına da neşe kattı, keşke bu yavruların elinde belli bir miktar para karşılığı “kupon” veya “fiş” olsaydı, o zaman bu çocuklar almak istedikleri kitabı alabilir, alamadığında “iç” geçirmez, hasret çekmezdi o kitap için, çocukları anlamak gerek, gönül arzu ederdi ki bu anlayış STK’larda kendisini gösterseydi.

  Kitap fuarı bütün şehir halkı için, özellikle STK’lar için bir “fırsattır” bu fırsatı halk fuar alanını ziyaret ederek değerlendirdi, STK’ları oluşturan esnaf kesimi, ticaret erbabı sanki uykudaydı, bir mankene trilyonları reklamını yapsın diye gözden çıkaran firmalar için fırsat ayaklarına gelmişti, her biri binlerce okul öğrencisini sevindirebilirdi sözünü ettiğimiz kuponlar sebebiyle, hem reklamını yaptıracaktı, hem de “duasını” alacaktı o miniklerin, şimdi bizim sözlerimizi okuyan o esnaflardan bazıları “he vallah” diyeceklerdir hepsi o kadar!..

  Konusu “roman” olan son kitabımız “on gözlüdür gamzedeler köprüsü” fuar vesilesiyle görücüye çıktı, biz söylediğimiz sözü önce kendimiz tutmalıyız onun için bazı öğretmenlere sınıflarındaki başarılı öğrencilere versinler diye “onar adet” hediye ettik, çünkü elindeki bir lira ile, bir buçuk lira standımıza gelen bazı çocuklara da kitap hediye ederek sevindirmeliydik, basım ücretinin yarısından fazlasını hala ödeyemediğimiz kitabımız okunsun isterken o minikler de sevinsin istedik, bizimki “karınca kadarınca” misalidir, bunu da kendimizi övmek için değil, örnek olsun için yazdık.

  Miniklerin dışında standımızı ziyaret gelenler arasında idi İl Milli Eğitim Müdürü Doç. Dr. Feysel Taşçıer, Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya, sağlığımızla yakından ilgilenen ve yanındakilere bu ilginin gereği için talimat veren İl Sağlık müdürü Doktor Sait Avar’a ayrıca teşekkür ederken, M. Şefik Korkusuz, M. Sait Mermutlu ve daha başka akademisyenleri gözümüz gördü,, aslında kitap okuma zevkinin aşılanması için, mülki erkan ve diğer yöneticilerin fuar alanına gelip gezmeleri gerekirdi, göremediğimiz için belirtelim istedik.

  Ömrümüz kifayet eder mi etmez mi bilinmez, 8. Kitap fuarının daha çok katılımcı ile açılacağını şimdiden söyleyebiliriz, çünkü şehirden uzak olmasına rağmen kitapseverlerin fuara ilgisinin büyük olduğunu söyleyebiliriz.

  Selam ve dua ile.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen