• K U R T A R M A K !..

  K U R T A R M A K !..
  Mevlüt MERGEN

  İMDAT

  Darda olana Allah yardım eder, ettirir,

  Tutar naçar elinden, sıkıntısın bitirir.

  Merhameti sınırsız, kul yeter ki el açsın,

  Aslandan kaçar gibi günahtan uzaklaşsın!..

  MM

   

   

   

  Öteden beri var olan “canlılara” karşı duyarlılığımız, acıma hissimiz daha da olgunlaşmaya, yürekleri sarmaya başladı, fark etsek eğer bir kedi, ya da yavru bir köpek yardıma ihtiyaç duyuyor, kendiliğimizden bir şeyler yapmaya çalışır, üstesinden gelemezsek, çevremizden, olmadı “itfaiye” gibi kuruluşlardan yardım talep ederiz ve sıkıntıda olan o canlıyı “kurtarma” anları kameralara, dolayısıyla ekranlara yansıtılır.

   

  Bu hassasiyetle birlikte toplumda “hayvan sevgisi” de fazlalaşmaya ve evlerde “kedi” ve “köpek” besleme alışkanlığı da artmaya başladı, sözün başında belirttiğimiz gibi hayvan sevgisi var olan “doğal” bir sevgidir, nitekim tarihi Diyarbekir evlerinde kuşlar için yuvalar, havuz kenarlarında kediler için su yalakları vardı.

   

  Az da olan insan dostu bu yaratıklara “eza” edenlerin dışında hayvanlarla ilgili “kurtarma” haberleri medyada ilgi görüyor, nitekim yine geçenlerde “çatıya çıkan inek kurtarma” haberini izleyince içimden; ne güzel bir haslettir bu kurtarma istekleri ve sonuçları, ancak öylesine çok kurtarılacak, kurtarılmayı bekleyen var ki diye düşündüm, örneğin nefsimizi günah tutkusundan kurtarmamız gerekmez mi diyerek bir “öz eleştiri”yaptım?

   

  İnsanlığın en büyük iki büyük düşmanı var, biri cehalet, diğeri “nikotin” yani sigara, bunca eğitim kurumlarına rağmen, bunca ekranlarda halkı irşad etmeye çalışan “bilge”lere rağmen cehaletten kurtarabiliyor muyuz bu “cahil” tiryakileri, cahil olmasalar kendi hayatlarını çekilmez yaparlar mı?

   

  İnsanlar cehalet girdabına kapılmış olmasalar en yetkili tıp otoritelerinin dört bin çeşit hastalığın tetikleyicisi olarak duyurduğu “sigara” tüketimi bu kadar artar mı? O zaman önce insan kendi kendini kurtarmaya çalışmalıdır, cehaletten ve onun getirisi olan kötü alışkanlıklardan!..

   

  Kurtarmak!..

   

  Acaba mümkün müdür Yahudi’yi “zulüm” yapmaktan kurtarmak, orta doğu’daki masum halkı zulme uğramaktan mümkün müdür? Sorunun cevabı “mümkündür” ancak zamanını beklemek gerek, nasıl an rahminde çocuk günü saati gelmeden dünyaya gözlerin açmıyorsa, onun da bir günü ve saati vardır, o gün ve saat mutlaka gelecektir.

   

  Kurtarmak!..

   

  Darda olanın yardımına koşmak yüce bir duygu, insana insanlığını yaşatan yüce bir haslet ve biz bu duygu ile “ışıklarda” cam silerek el açan yavrulara birkaç kuruş verdiğimizde onu yoksulluktan kurtardığımızı mı zan ediyoruz, yoksa onu daha da batırıyor muyuz yoksulluk batağına?

   

  Ve bu yavruların çok af edersiniz, bir kedi kadar, bir köpek eniği kadar, bir inek kadar da mı değeri yok böyle gözlerimizin önünde istismar edilmelerine kayıtsız kalıyor ve onların kurtarılmaları için bir çaba sarf etmiyoruz?

   

  Kurtarmak!..

   

  Elbette ki darda olan kurtarılmalıdır ama gerçek kurtarılması gerekenlerin de darda olduklarını unutmamalıyız, ışıklarda cam silen, cami kapılarında el açan, mendil satan, ayakkabı boyacılığı yapan çocuklar öncelikle kurtarılması gerekenlerdir diye düşünüyor ve dikkatleri onlara çevirmek istiyoruz…

   

  Kurtarmak!..

   

  İnsanlar cehaletten kurtarılabilirse, bütün kurtarılması gerekenler kurutuluşa ermiş demektir, ne çocuk ışıklarda cam siler, ne cami kapılarında el açar, ne de kadın yuvasında şiddet görür, çünkü cahil kafalar “zulüm” tohumunun en verimli toprağıdır…

  Selam ve dua ile.

   

  İZLER

  Ruhumda can izleri,

  Toprakta kan izleri,

  Sahip çıksan silinmez,

  Kalpte iman izleri.

   

  İmanını tazele,

  Girme sahte gazel'e,

  Ta ebet'den ezel'e

  Sürsün iman izleri.

   

  Hak yarattı bu arşı,

  Ormanı dağı, taşı,

  Mü'minlerin gözyaşı,

  Taşıtır denizleri.

   

  Allah adını zikret,

  Ni'metine çok şükret,

  Nurunu görüp fikret,

  Işıltır dehlizleri.

   

  Her doğan mutlak ölür,

  Ölür ettiğin görür,

  Hesabı vermezlerin,

  Sararır benizleri.

   

  Adımın yanlış atma,

  Gaflet bahrine batma,

  İstiğfarsız gel yatma,

  Kalbinde "af" izleri.

   

  Yem olma kuşa kurda,

  Sakınmak vakti burda,

  Tamu denilen yurda,

  Almazlar temizleri.

   

  Gerçek gül Resulullah,

  Tek O'dur Habibullah,

  Seveni sever Allah,

  Korur kimsesizleri.

   

  Mü'min kimsesiz olmaz,

  Ki alemde kaybolmaz,

  O'nsuz cennet hiç dolmaz,

  Abdest, namaz izleri.

   

  Mergen, Hak'kı bildiysen,

  Açıkça söylediysen,

  Rabbim Allah dediysen,

  Yolunda "gül" izleri..

  Diyarbekir

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen