• DİYARBAKIR’IN ANKARA’DAKİ TANITIMI

  DİYARBAKIR’IN ANKARA’DAKİ TANITIMI
  Mevlüt MERGEN

  TANITIM

   

  Çok bilinir olsa da yine gerek tanıtım,

  Manevi değerlerim eşsiz sanat yapıtım.

  Sur’un dışına taşsın kadim şehrimin ünü

  Varsın kısa tutulsun kentin tanıtım günü

  MM

   

  DİYARBAKIR’IN ANKARA’DAKİ TANITIMI

   

   

  6-9 Eylül günleri süresince Atatürk Kültür Merkezinde yapılan tanıtım etkinlikleri denebilir ki ülke genelinde ‘’ses getiren’’ bir coşku içinde gerçekleştirildi.

   

  Katılımın yoğun olduğu etkinliğe başta Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu olmak üzere İlçe Kaymakamları ile ticaret odası, DİTAV gibi sivil toplum kuruluşları katkısının olduğu etkinliklere devlet ricalinin de büyük ilgi gösterdiği görüldü, nitekim Cumhuriyet tarihinin son başbakanı Büyük Millet Meclisi Başkanı Sayın Binali Yıldırım İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Cevdet Yılmaz ve daha başka hükümet üyeleri kültür merkezine gelerek standları gezdiler.

   

  Etkinliğe katılan Diyarbakırlılar ile sıcak söyleyişlerde bulunarak etkinliğin daha da renklenmesinde, coşkunun artmasına vesile oldular.

   

  Özellikle Kayapınar Kaymakamı Sayın Ozan Balcı’nın etkinlik süresince gösterdiği performans ve biz yerel yazarlara karşı duyduğu ilgi ile büyük taktir topladı.

   

  Etkinlikte bazı ‘’ ilk‘’ lerde görüldü. Örneğin; Yenişehir belediyesinin kurduğu bando ve verdiği konserlerde icra edilen marşlar heyecanla dinlendi. Bando takımındakilerin kıyafeti gayet zengin bir görüntü verirken başlarına taktıkları

   

  ‘’fes’’ bir mehter takımını anımsattı. Yeri gelmişken Diyarbakır’da mehter takımının olmayışı bu tarihi kentin ‘’noksanlığı’’ olarak kabul edilmelidir.

   

  Yıllardır bizim yazdıklarımızı okuyanlar bilirler ki, biz hep yakınmışız bir zamanların kendi ürettiğini tüketirken ihracatını bile yapan Diyarbekirimizin bugün sadece ‘’tüketen’’ bir şehir olması duruma gelmesinden, ünü ülke sınırlarını aşan ustalarımızın ellerinde şekillenen sanat eserlerinden altının, gümüşün, bakırın, demirin ustaca işlenmesinden söz etmiş, bugün gelinen noktanın bizi nasıl hüzünlendirdiğini yana yakıla anlatmışızdır.

   

  Eğer bugün Diyarbekir İran’nın, Konya’nın, Maraş’ın, Edirne’nin peynirini tüketiyorsa, bunun sorumluluğunu yaşayan yöneticilerde değil de bu şehre ‘’yaşanmaz’’ deyip yad ellere gidenlerde aramak gerekir.

   

  Eleştirmek, yapılan güzelliği çirkin göstermek kolaydır, söz peynirden açılmışken bazı firmalar markalaşarak ülkenin her tarafına Eğilin, Çermiğin ve diğer ilçelerin ağızlara tat veren ürünlerini göndermektedirler, etkinlikte sergilenen bu gerçeği de görmek gerekir.

   

  Ankara A.K.M’deki Diyarbakır tanıtım günleri kendisinden beklenen hizmeti vermiş kültür merkezinin çevresindeki inşaatlara, ulaşım zorluğu yaşanmasına rağmen Diyarbakırlı olmayanlarında büyük ilgisini çekmiştir.

   

  Bu satırların yazarı bir Diyarbekir sevdalısı olarak olumsuz sağlık koşullarına rağmen ‘’konu Diyarbekir ise gerisi tefarruattır’’ diyerek etkinlik alanında dört gün süresince ‘’ispat-ı vücut’’ etmiş, yıllar önce elini sıkarken bırakmadığı Sayın Binali Yıldırım’a yine ‘’hızlı tren ne zaman bu şehre gelecek‘’ diye sormuştur.

   

  Bazıları mükellef bir sofradan kalkarken: ‘’Allah tekrarını nasip etsin’’ derler ya bizde böylesi bir mükellef bir etkinlik için ‘’Allah tekrarını nasip etsin’’ diyoruz.

   

  Dedik ya eleştiri kolaydır diye, yeri geldiğinde bu ‘’kolayı’’ kullanmak gerekir şöyle ki Dicle Üniversitemiz etkinlikte çok insanla temsil edileceğine fakülteleriyle, hastaneleriyle buralarda ki başarıları ile temsil edilseydi çok daha güzel olurdu, şimdilik biz tek kelime ile ‘’malasef’’ diyor ve konuyu şuan da çıktığımız ‘’uzun soluklu bir tatil’’ sonrasına ‘’İnşallah’’ kaydıyla bırakıyoruz.

   

  Teşekkürler Sayın Valimiz, Kaymakamlarımız, STK ve de Yelda Yakut hemşehrimiz.

   

  Tebrikler ‘’Diydo’’ dondurmamız, kadayıfçılarımız çiğköftecilerimiz, bu şehrin çöreğinin lezzetini Ankara’ya taşıyanlarımız…

   

  Yerel sanatçılarımızdan Ali Aktaş’ımız, Şeyhmus Can’ımız, folklor sanatçılarımız yad edemediğimiz tüm hemşehirlerimiz….

   

  Selam ve dua ile…

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen