• CORONAVİRÜS VE KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT!..

  CORONAVİRÜS VE KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Dünya insanla güzel üstelik “sınavı” var,

  Kontrollü yaşamalı artık kalabalıklar.

  Herkes önüne baksa ve de kendi işinde,

  Kendini kontrol etse koşmaz “haram” peşinde!..

  MM

   

  CORONAVİRÜS VE KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT!..

   

  Daha önce dokunmuştuk Coronavirüs’e ait “günlük vaka” tablosunun konuştuğuna, aradan çok zaman geçmedi, şimdi Coronavirüs Sağlık Bakanının dilinden bize söyleyeceğini söyledi: “kontrollü sosyal hayat” yani “kendinizi kontrol edin, çok ileri gitmeyin, çok ileri giderseniz yine yakanıza yapışırım, ben olmasam da bir başka virüs yakanıza yapışır” bu bir “mesajdır” ve herkes bu mesajı kendi vicdanında okumalıdır.

  “Çok ileri gitmek” her şeyin bir sınırı olduğunu bilerek sınırı aşmamak, misal verilmesi gerekirse futbol sahalarına bakmak yeterli olur, futbolcular meşin topun arkasından sadece kendilerine “tahsis” edilmiş, sınırları çizilmiş “sahanın” içinde koşabilir, uymaları gereken kuralları yani çizgiyi aşamazlar, futbolcu kurallara uymazsa “kırmızı” kart görür.

  Dünyamızı da bir futbol sahası gibi kabul edecek olursak burada yaşayacak olanların da uymaları gereken kurallar ve “çizgiler” olduğunu rahatlıkla anlarız, futbol ve diğer spor dallarıyla ilgili kuralları insanlar belirlemişken dünyamızla ilgili kuralları çizgileri de onu yaratan Allah belirlemiştir.

  Kurallara uymayan sporcunun göreceği “kırmızı” karta benzemese de Yüce yaratıcının belirlediği kurallara uymayanların göreceği kart da “renk” olarak “kırmızıdır” tıpkı Coronavirüsün rengi kırmızı olduğu gibi öte alemdeki “ateşin” rengi de kırmızıdır.

  Kırmızı kart gören futbolcu kural gereği bir veya birkaç maç sahada görünmez, cezası bittikten sonra yine meşin topun arkasından koşturabilir, dünyamızı yaratan ve bize “kontrollü yaşam” kuralları koyan Rabbimiz, eğer biz O’nu ve kurallarını tanımaz inkar edersek ebediyen o ateşin içinde yanar dururuz.

  Genel kanaat Coronavirüsün sosyal ve özel hayatımızı yeniden “dizayn” ettiği yönündedir, şöyle söyleyebilir miyiz “coronavirüsten sonra her şey eskisi gibi olmayacak” en azından olmaması gerektiğini anlamalıyız

  Bazıları coronavirüs ve benzeri musibetlerin insanların günahkarlıkları sebebiyle olduğuna inanmasalar da, yüce kitabımızda Rabbimiz bize geçmişteki bazı kavimlerin günahkarlıkları sebebiyle helak olduklarını bildirmektedir.

  Bazı kafalar, ya da bazı barolar diyelim “yaşam hakkı” çerçevesinden asla insani olmayan ve hatta hayvanlar arasında bile görülmeyen “eşcinsellik” misali çirkinliklerin sınırı aşmak olduğunu kabul etmeseler de “Coronavirüs” gerçek musibet olarak karşımızda durmaktadır.

  Şimdi ne yapıyoruz yakın temastan kaçınıyoruz değil mi, elimizi paraya bile sürmüyor, kapı tokmaklarına dokunursak ya sabun ve su ile hem de 20 saniye yıkıyoruz, yada herhangi bir şekilde dezenfekte ediyoruz, maske takıyor, insanlara solunum yoluyla olsa dahi zarar vermemek için dikkatli davranıyoruz..

  Şiddet uygulayıcıları başkalarına zarar vermiyor mu, ürettikleri ürüne “hile” katanlar, değeri birse beş katına satanlar başkalarına zarar vermiyor mu, çalarak çırparak “köşe dönme” isteklileri başkalarına zarar vermiyor mu, yüce dinimizin çizdiği “helal” dairesinin yanında “haramlar ve yasaklar” niçin belirenmiştir, başkaları zarar görmesin için, faizcilikten başkaları zarar görüyor, uyuşturucu kullanımından ve ticaretinden başkaları zarar görüyor..

  Misalleri sıralamak mümkün, eğer “kontrollü sosyal yaşam” sağlanırsa gece geç saatlerde birilerinin zevk için açtığı televizyon sesiyle başkaları zarar görmez, hatta ücretini ödese dahi boşa akıtılan musluktan,söndürülmeyen lambadan bile başkaları zarar görür, çünkü bütün bunlar sosyal hayat için gereklidir ve sosyal hayat için de kontrol gereklidir diye düşünüyoruz.

  EVDE KAL DUADA KAL

  Selam ve dua ile.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen