• ÇOCUKSUZ DÜNYA YIKILSIN!..

  ÇOCUKSUZ DÜNYA YIKILSIN!..
  Mevlüt MERGEN

  ÇOCUK

   

  Gönüllerin meyvesi hayatın öz gülüdür,

  Çocuk sevmeyen gönül bilesiniz ölüdür.

  Masumiyet timsali, doğunca “cennet” kokar,

  Bizi yarına taşır, çocuk nehirdir akar!..

  MM

   

  ÇOCUKSUZ DÜNYA YIKILSIN!..

   

  Çünkü çocuk cennetin kokusunu dünyaya taşıyandır, Hz. Abbas’ın (r.a.) rivayette ettiği üzere Allah Resulünün mübarek sözlerindendir: “(Her bir mü’minin çocuğun(un) kokusu cennet kokusundandır.”

   

  Mel’un kavim Yahudi, çocukları öldürmekten adeta zevk duyar, bazıları için çocuk katili olmak sanki vazgeçilmezdir, yine bazı anneleri, babaları da çocuklarını öldürmüş olarak görmek mümkün, oysa çocuk öldürülmesi gereken değil, yaşatılması, hem de bir çiçek edasıyla, korunması gereken bir mücevher edasıyla korunması gerekendir.

   

  Çocuk güzellik sembolüdür, çocuk hayatın ta kendisi olduğu için “çocuksuz dünya yıkılsın” diyoruz, çocuk dünyaya tertemiz gelir, öylesine temiz gelir ki ondan cennetin kokusunu alırız, yalnız unutmamız gerekir ki, çocuğun babası hayatta ise babası üzerinde, değil ise dedesi üzerinde, o da hayatta değil ise annesi üzerinde, o da yoksa mevcut bulunan velisi üzerinde bazı hakları vardır.

   

  Peygamber Efendimiz (s.a.v): “Allah (Azze ve Celle) yüce kitabımız Kuran-ı Kerimde “sadık” ve “hayırlı” kimseleri, sadakat ve hayırlı olmakla vasıflandırdı. Zira onlar, babalarına, analarına ve evlatlarına güzellikle muamele edip çirkinliklerden sakınırlar ve yaratılışlarındaki iyiliğe meyletme hasleti ili iyilikler yaparlar. Nitekim babanın ve annenin evladı üzerinde hakkı olduğu gibi, senin evladının da senin üzerinde hakkı vardır” buyurmuşlardır, bu hadisi şerifi “İbn-i Ömer (r.a.) hazretlerine söylenmiş ise d hükmü umumidir.

   

  Yine sevgili peygamberimizin mübarek sözlerinden: “muhakkak her bir ağacın bir semeresi (meyvesi) vardır. Kalbin semeresi de evlattır:”

   

  “Evlad dünyada iftihar ve sürur sebebi ve ahirette nurdur”

   

  Evlad Allahü Teala hazretlerinin rızıklarından bir rızıktır.”

   

  Küçük çocuğunu öpmek müstehaptır. İmam Nevevi Hazretleri: “Küçük çocuğunu muhabbetle öpmek sünnettir” der.

   

  İşte yüce dinimiz İslam kız-erkek farkını gözetmeden çocuğa böylesine önem ve değer verir, çünkü çocuk dediğimiz gibi hayatın ta kendisidir, onun geleceğini hazırlamak için büyüklerin çok ama çok çalışması gerekir, yalnız bu “gelecek” sözü günümüzde dünya hayatı için önemsenirken öte dünya hayatı için sanki önemsizdir.

   

  Bilmiyorum bütün yaşlı insanlar benim gibi midirler, nerede bir çocuk görsem sanki benim torunum imiş gibi yüzüne bakar gülerken onun da bana gülücükler gösterdiğini görürüm, bazı zamanlar yanındaki büyüğüne: “dedesi yoksa ben o göreve talibim” derim, bazı zamanlarda torunlarım için onlar benim gönlümü “şarj” ediyorlar derim…

   

  Bir hatırlatma: Sözü toparlarsak ne çocuğa, ne kadına, ne de her hangi bir canlıya “şiddet” uygulanamamalıdır, bu çirkinliği yapanların yakasına mevcut yasalar yapışsa dahi unutulmamalıdır, çocuğun, kadının ve hepimizin tek sahibi vardır o da “Allah’tır” O’nun cezası ise pek çetindir, o zaman herkes aklını başına toplamalıdır.

   

  Bilinmelidir ki hiç kimsensin yaptığı yanına kar kalmaz ve mutlaka bir gün, merhum “Barış Manço” nun dediği gibi “sarı çizmeli Mehmet ağa bir gün öder hesabı!..

   

  Selam ve dua ile

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen