• BUNDAN BÖYLE HER BAYRAM EMEKLİNİN BAYRAMI!..

  BUNDAN BÖYLE HER BAYRAM EMEKLİNİN BAYRAMI!..
  Mevlüt MERGEN

  EMEKLİ

  Emek vermiş yıllarca çalıştığı kuruma,

  Yıllar getirmiş onu iş göremez duruma.

  Elleri öpülesi “saygın” kişi emekli,

  Saygının her türlüsü emekliye gerekli!..

  MM

   

  BUNDAN BÖYLE HER BAYRAM EMEKLİNİN BAYRAMI!..

   

  Emekliler ömürleri için “çoğu gitti azı kaldı” derler, yani “bir ayağı çukurda” olan insanlardır, yani aramızda “misafir” durumundadırlar, her birinin az veya çok, iyi veya kötü birazcık dünyalık geçer eline, o dünyalığı da eğer tahsilde olan çocukları varsa onların eğitimine harcar, herkes gibi “tatil” yapmayı düşünmezler, düşünemezler, çünkü ellerine geçen “dünyalık” buna izin vermez.

   

  1 Mayıs Emek ve Dayanışma günü, Başbakan Binali Yıldırım o gün emeklilerin yüzün güldürecek bir kelam etti ki, o güne kadar hiç akla hayale gelmezdi o kelam, şöyle dedi Başbakan: “her yıl biri Ramazan bayramında, diğeri Kurban bayramında emeklilere biner lira ikramiye verilecek” gerekli fakat geç kalınmış bir müjde yüklü idi bu haber.

   

  Bir emekli şöyle yorumladı bu haberi “can suyu” düşünmek gerek adam ne kadar sıkıntı çekiyor k i buna “can suyu” diyebiliyor, toplumda en rahat, en ferah yaşamayı hak eden insanlardır emekliler, çünkü yorgunluk onlarda, bıkkınlık onlarda, tamamında olmasa bile “karamsarlık” da onlarda, böyle olunca her ay ellerine geçen belli bir miktar “dünyalık” onların yorgunluğunu gidermiyor, bıkkınlığına çare olmuyor.

   

  Mevcut “huzurevleri” onlarla dolu, oysa onlar için “bakımevleri” kurulmalı değil midir, günümüz aile sisteminde onlara sanki “yer” yok, istisnaları ayrı tutmak şartıyla gelinler ya da damatlar tarafından istenmeyenlerdir emekliler, hele ellerine geçen o üç beş kuruşluk emekli maşları da olmasa kim bilir ne hale gelirler, onların en çok okudukları dualar arasındadır ”Allah devlete ve millete zeval vermesin” duası.

   

  Şimdi açıklandı ya emeklilere her bayramda bin lira ikramiye verileceği haberi, bu habere en çok sevinenler kimlerdir bilir misiniz; emeklilerden çok “torunlardır” sevinecek olanlar, çünkü emeklilerin “gönül şarzıdır torunlar” onları bir bakıma ayakta tutanlardır torunlar, torunsuz ne dede olunur, ne nene.

   

  Geç kalınmış olsa da çok güzel düşünülmüş bir bayram müjdesidir başbakanın sözleri, tabii başbakan sadece emeklileri değil, hiçbir sosyal güvencesi olmayan 65 yaş ve üstündekilerin de üç ayda bir aldıkları “yaşlılık parasını” yüzde yüze yakın arttırıldığını söyledi, ayda 500, üç ayda 1500 lira, az gibi görünse de 260 lira ile kıyaslandığında hiç de az değil.

   

  “İmar barışı” dedi, başbakan, 13 milyon civarında binaya imkan tanınacak ruhsat almaları, “kaçak” durumdan kurtulmaları için, “öğrenci affı” ve diğer müjdeler üst üste düşünüldüğünde bütün ülkeyi kapsayan olumlu gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz, bahar mevsimleri böyledir işte, bütün güzellikler bu mevsimde olur..

   

  Bereketli Nisan yağmurları başta olmak üzere, bütün yeni oluşumlar bu mevsimde yaşanır, hükümetin de bu kararları bu mevsimde alması gayet normal karşılanabilir.

   

  Bir zamanlar Süleyman Demirel Başbakan iken memurlara ekstradan bin lira verileceğini söylediğinde basın üzerine gitti ve paranın nasıl verileceğini sorduğunda hazır cevaplılığıyla ünlü merhum Demirel şöyle dedi: “Üstüme gelmeyin para paradır” Başbakan Binali Yıldırım ise paranın yasal dayanağı olsun diye ilgili teklifi meclise sundu, kabul edilmesi halinde Haziran ayı başlarında bu para ellerine geçecek onu bekleyenlerin.

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen