• BU AKŞAM BERAT GECESİDİR!..

  BU AKŞAM BERAT GECESİDİR!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Müminler bu gecede, mağfiret olunurlar,

  Kalplerini sevinçle ümitle doldururlar.

  Şu “Berat” gecesini ele geçmiş fırsat bil,

  Günahlara tövbe et, sebep olsun bu kandil!..

  MM

   

  BU AKŞAM BERAT GECESİDİR!..

   

  Bizim beşinci mevsim diye nitelediğimiz rahmet ve mağfiret günlerinin yaşandığı üç ayların ilk kırk dört gününü geride bıraktık ve 16 gün sonra gireceğimiz Allah nasip ederse, mübarek Ramazan ayına gün be gün yaklaşıyoruz, bugün Şaban-ı Şerif ayının 14’ü 15’e bağlayan, gün, bu akşam Berat gecesinin yaşanacağı gün, sevgili peygamberimizin mübarek duası olan: “Allah’ım Recep ve Şaban’ı mübarek kıl bizi Ramazan-ı Şerife kavuştur” duasının bereketiyle bu günlere kavuşmuş olduk.

  Coronavirüsten ve her zaman yaptığımız gibi siyasetten ırak durarak “berat Gecesi” hakkında Peygamberimiz (s.a.v)’in mübarek sözlerini aktaralım isteriz, buyurdular ki: “Şaban-ı Şerif aynın yarısı olunca, gecesinde kaim olunuz (namaz kılınız) gündüzünde oruç tutunuz…

  -…Her kim bu (Berat gecesinde) yüz rekat namaz kılarsa, Allah-ü Teala ona yüz melek gönderir, bunlardan otuzu ona cennet müjdeler, otuzu cehennem azabından emniyette olduğunu söyler, otuzu da dünya afetlerini ondan geri çevirir, on melek de şeytanın tuzaklarından muhafaza eder.

  -Kim bu beş geceyi ihya ederse o kimseye cennet vacip olur: Tevriye gecesi (arefeden önceki gece), Arefe gecesi, kurban bayramı gecesi, Ramazan bayramı gecesi, Şaban’ın on beşinci gecesi (et-Tergib ve’t-Terhib)

  Berat gecesinin hususiyetlerinden bazıları:

  *Hikmetli her iş –kulların rızıkları, ecelleri ve sair işleri- bu gecede ayır edilir; yazılır.

  *Bu gecede ibadet etmek çok faziletlidir.

  *Bu gecede rahmet iner. Hadis-i Şerifte: “Şaban ayının yarısı olduğu gecede Allahü Teala (rahmetiyle) dünya semasına tecelli eder..” buyruldu.

  *Müminler mağfiret olunur, günahları bağışlanır.

  *Resulullah efendimize (s.a.v.) tam şefaat salahiyeti bu gecede verilmiştir. Peygamberimiz (s.a.v.), Şaban-ı Şerif ayının on üçüncü gecesinde ümmeti için şefaat izni istedi. Allahü Teala ümmetinin üçte birine şefaat izni verdi, On dördünce gecesi kalan ümmeti için şefaat izni istedi Allahü Teala ümmetinin üçte ikisine şefaat izni verdi, On beşinci gecesi, kalan ümmeti için şefaat izni istedi Allahü Teala –devenin sahibinden kaçtığı gibi Allahü Teala’dan kaçanlar hariç- ümmetinin tamamına şefaat etmesine izin verdi.

  *Bu gecede zemzem suyunun aşikar bir şekilde artması, Allahü Teala’nın bir sünneti (adet-i ilahiyyesidir) . Bunda ilahi ilimlerin, hakikat ehlinin kalbinde artacağına işaret vardır. (* 06.04.2020 Fazilet takvimi)

  Bütün dünyada binlerce insanın ölümüne sebep olan coronavirüs musibeti göstermiştir ki “dua” elzem olmuştur, her zamankinden daha çok dua edilecek gecedir “berat gecesi” Rabbimiz bu mübarek geceyi bütün İslam alemine hayırlara vesile kılsın, dünyamızı her türlü musibetten korusun, İslam aleminin birlik ve kardeşlik duygularını güçlendirsin, bir sevgi ve barış dini olan İslam’ın bağlılarını korusun ve çoğaltasın.

  GÜNÜN ANONSU: “EVDE KAL, DUADA KAL”

  Selam ve dua ile.

   

  T E B R İ K V E D U A

  ALLAHIM!.. BERAT GECEMİZİ HAYIRLARA VESİLE KIL..BU GECEDE VE BUNDAN SONRAKİ GECELERDE YAPACAĞIMIZ DUALARIMIZI KABUL EYLE...BİZLERİ BERAT GECESİNDE AF ETTİĞİN KULLARIN ZÜMRESİNE DAHİL EYLE…SEVGİLİ PEYGAMBERİMİZİN (S.A.V.) ŞEFAATİNİ BİZLERE NASİP EYLE..ÜMMET-İ MUHAMMED’E BİRLİK VE BERABERLİK İÇİNDE YAŞAMAYI NASİP EYLE…DÜNYAMIZ VİRÜSLERİN KARANLIĞINDA DEĞİL İSLAMIN SÖNMEZ IŞIĞINDA AYDINLANSIN…BÜTÜN İSLAM ALEMİNİ, ÜLKEMİZİ, MİLLETİMİZİ, HER TÜRÜL KAZA VE BELADAN IRAK EYLE, SENİN HER ŞEYE GÜCÜN YETER

   

  MEVLÜT MERGEN AMİDİ

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen