• 24 HAZİRAN SEÇİMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ!..

  24 HAZİRAN SEÇİMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ!..
  Mevlüt MERGEN

  BAŞARI

   

  En değerli “ödüldür”çalışana başarı,

  Örnek almalı insan, arıları, kuşları.

  Başkası çalışırken, hazıra konmak olmaz,

  Seçim “sandığı” dahi, durup dururken dolmaz!..

  MM

   

  24 HAZİRAN SEÇİMİNİN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ!..

   

  Siyasetin doğası gereği 24 Haziran seçimlerine katılan bütün parti ve adaylar “kazanmak” için “iddialı” konuşmalar yapıyorlardı, hepsi de kazanacağını, kazandıktan sonra neler yapacaklarını söylüyorlardı, o söylemler siyaset literatürüne“yapım” ekibi ve “yıkım” ekibi gibi deyimler kazandırdı, Erdoğan ve AKP’nin kazanmasıyla “yapım” ekibi kazandı dendi.

   

  CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise başarıyı şöyle tanımladı: “bana on beş milyon insan oy verdi” sonra ekledi: “bunu otuz milyona çıkarmak kolaydır” şimdi bunun için çalışacağını belirtirken: “mücadele etmek için illaki milletvekili olmak şart değil, siyasete devam” dedi, İnce şunu söylemek istedi aslında : “ben tek başıma bu başarıyı elde ettim, öyle ya partisinin genel başkanı o değildi ve partisinin genel başkanı meydanlarda pek fazla görünmüyordu.

   

  Mecliste üçüncü parti konumuna gelen HDP’nin bütün elemanlarını çalışır gördük, çalışmalarının semeresini de aldılar, onların çalışmaları sürerken

   

  AKP’nin milletvekili adayları ve parti yöneticileri “HDP nasıl olsa barajı aşamaz böylece 12 milletvekilini de biz çıkarırız” hayalinin “rehavetine kapıldılar..

   

  AKP Diyarbakır’da o “rehaveti” yalnız 24 Haziran seçimlerinde değil, bütün seçimlerde “nasıl olsa genel başkanımız çalışıyor” dercesine sergilediler.

   

  Meclise dördüncü parti olarak giren MHP’de ise ayrı bir rehavet vardı “cumhur ittifakı” rahatlığıydı bu rehavet, İYİ parti henüz kurulmuş bir parti idi ve Diyarbakırda teşkilatını da henüz kurmuştu, eğer il barajı aşılmış olsa idi bu parti bir milletvekilini Diyarbakır’dan meclise gönderebilirdi.

   

  Sözü toparlarsak 24 Haziran’da şu görüş herkes tarafından dillendirildi: “kazanan millet oldu” çünkü halkın demokrasiye olan inancı seçimlere yüksek katılımı sağladı, “Vatan Partisi” hariç seçime katılan partilerin hepsi meclise girmiş oldu.

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen