• HİKMET DENİZİDEN İNCİ DANELERİ!..

  HİKMET DENİZİDEN İNCİ DANELERİ!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Güzel söz gül gibidir, çoktur onun seveni,

  Cahil ellerden korur, gayet serttir dikeni.

  Gül yağı, esans olur, koklandıkça koklanır,

  Aşıkların sırdaşı, defterlerde saklanır!..

  MM

   

  HİKMET DENİZİDEN İNCİ DANELERİ!..

   

  Bahar günleri geride kaldı, ancak baharda yetişen güllerin kokuları imbiklerden geçirenler tarafından şişelere aktarıldılar, kainatın yegane gülü olan Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) güzel kokuyu severdi, çünkü kendisi çok güzel kokardı, hatta derler ki dünyadaki bütün güller, nadide çiçekler kokularını o gülden almışlardır ki koklanıldığında O’na selat-ü selam okunur.

  Şeyh Sadi-i Şirazi “Gülistanını” güzel koku yerine güzel sözlerden oluşturmuş, her sözünde bir mesaj, her mesajında bir öğüt var, tıpkı dostluk üzerine söylediği şu söz gibi:

  · Dostların evlerini sil süpür, ne varsa al, fakat düşmanlarının kapısını çalma..

  · Sen iyi harekette bulun da kötü niyet sahibi kimse senin hakkında fena söylemeye vesile elde edemesin ve fırsat bulmasın.

  · Zevk ve sefa ile yaşayan, keyfine düşkün alim yolunu sapıtmış bir kimsedir, başkalarına nasıl yol gösterebilir.

  · Yama yamamak ve sabır köşesinden ayrılmamak, elbise edinmek için zenginlere tezkere yazmaktan daha iyidir, doğrusuna bakacak olursan

  Komşu şefaatiyle Cennete gitmek, cehennem azabiyle müsavidir.

  · Yemek, yaşamak ve Cenab-ı Hakkı’n nimetlerini şükür ile anmak içindir. Halbu ki sen zannedersin ki, yaşamak yemek içindir.

  · Allah seni servet sahibi yapmıyorsa o, bunu böyle muvafık görüyor demektir. Senin için hayırlı olan şeyi O senden daha iyi bilir.

  · İnsan, dua zamanı duasını yapmalı, kerem zamanı da eli cebine gitmeli. Aksi takdirde münacatta bulunmanın, göklere el açıp kaldırmanın yalvarıp yakarmanın ne faydası var?

  · Dünyayı aydınlatan güneş, yarasanın gözüne çirkin görünür.

  · Özlemek, usanmaktan daha iyidir.

  · İçki sarhoşu gece yarısı uyanır, lakin “saki” dünya sarhoşu mahşer sabahı uyanır.

  · Hepiniz günahlarınızın hamalısınız. Başkalarını kusur ve kabahatlerinden dolayı ayıplamayınız.

  · Yalnız ibadet neye yarar? İbadetin yanında kerem ve ihsan da lazımdır. Allah yolunda bir altın vermeleri lazım gelse, çamura batmış eşek gibi acizleşiyorlar. Ama Fatiha okumaya gelince yüz defa okurlar.

  · Muayyen bir gelirin yoksa az masraf et. Gemicilerin bir şarkısı vardır: Dağlara yağmur yağmazsa, Dicle nehri bir yılda kurur.

  · İki kişi boşuna zahmet çektiler, boşuna çalıştılar. Birincisi kazanıp yemeyen, ikincisi de ilim öğrenen ancak onunla amel etmeyen.

  · Günahtan çekinmeyen alim, elinde meşale tutan köre benzer. Herkese yol gösterir, fakat kendisi göremez.

  · İlim dini beslemek içindir. Dünyayı yiyip yutmak için değil.

  · Binamaz açlıktan ölse dahi ona borç para verme. O; rabbine karşı farz olan borcunu ödemiyor, sana olan borcunu mu düşünecek?

  · Bütün geceler Kadir gecesi olsaydı, o zaman kadir gecesinin ne kadri olurdu?

  · İki şey aklen muhaldir. Biri ezelden takdir edilmiş rızıktan fazla yemek ötekisi de ecel gelmeden ölmek.

  · Yoldan çıkmış zavallı bir cahil, günahtan çekinmeyen alimden daha iyidir, çünkü o körlüğü sebebiyle yoldan çıkmıştır, öbürü ise iki gözü gördüğü halde kuyuya düşmüştür.

  Konu başlığımıza “hikmet denizinden daneler” dedik her biri inci değerinden çok daha değerli olanları sizlerle paylaşmak istedik, zira bugün Cuma, güzellikler günüdür, azıcık katkımız olsun bu güzelliklere niyetiyle o inci danelerini azıcık sunduk.

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen