• BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR!..

  BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Denizdeki dalgalar bazen içten oluyor,

  Siyaset fırtınası sözleri savuruyor.

  Yakışır mı boş durmak hele siyasetçiye,

  Hem memura, işçiye tarladaki çiftçiye!..

  MM

   

  BU PİLAV DAHA ÇOK SU KALDIRIR!..

   

  Siyaset denizi bazı zamanlar sukunetini koruyor gibi bir intiba verirken içten içe dalgalandığı daha sonraki zamanlarda ortaya çıkıyor, dün kısaca dokunmuştuk üst düzey bir CHP’linin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile gizli bir görüşme yaptığı ve bunun yalanlandığı konusuna, olay olduğu yerde kalmadı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu AKP’ye değil de doğruca Cumhurbaşkanına yüklendi, partisine bir komplo kurulduğuna dair bazı sözler söyleyerek.

  Erdoğan ise: “Cumhurbaşkanlığımı ortaya koyuyorum, sen sözünü kanıtlamazsan Genel Başkanlığını ortaya koyacak mısın?” diyerek “restini” çekti, CHP’de Kılıçdaroğlu cephesi geri adım atarak “genel başkanımız yanıltılmış” dedi, iddiayı ortaya atan gazeteci ise yurtdışından kaynağının yine bir gazeteci olduğunu söyledi, olay böylece başka bir boyut kazandı.

  O “başka bir gazeteci” ise haberi bir şekilde Kılıçdaroğlu’na doğrulattığını söyledi, siyaset denizi benzetmesi yaptık ya onun için ortada bir “dümen dönüyor” diyebiliriz, dümen kendi kendine dönmeyeceğine göre başında birisi veya birileri var demektir, gemilerde değişmez kuraldır dümenin başında hep kaptan veya ikinci kaptan bulunur, acaba birisi kaptanlığa mı oynuyor o dümeni döndürmekle?

  Çeşitli dedikodular yankılanıyor ekranlarda, CHP içinde “çete” sözü bile dillendirildi, ancak o çeteyi oluşturanlar kimlerdir, çete reisi kimdir, “Muharrem İnce” CHP Genel Başkanlığını arzulayan ve her kurultay öncesi ismi gündeme gelen bir CHP’lidir, bu olayda iddia edildiğine göre Cumhurbaşkanı ile gizli görüşme yapanın o olduğu söylendi, inkar etti, “iftira” dedi.

  Konu başlığında ne dedik: “bu pilav daha çok su kaldırır” değil mi, normalde pirinç ölçekle tavaya bırakıldığında bire iki su kaldırır ancak bizim Karacadağ pirincimiz diğer pirinç çeşitlerinin aksine bire üç hatta daha fazla su verilirse itiraz etmez, bu olayı da değerlendirirken bu pilav daha çok su kaldırır dedik, nitekim her geçen gün yeni bir iddia, yeni bir söz ortaya atılıyor, dümen dedik ve birinin o dümenin başında olduğu merakına kapıldık, ancak teknoloji gelişti ve araçlarda “otomatik vites” beğenildi, sürücü olmadığımız için bilmeyiz “otomatik direksiyon” ya da “otomatik dümen” icat edilmiş midirki ana muhalefet partisinde böylesi çalkantılar yaşanıyor?

  Sanki ana muhalefet partisinde “otomatik dümen” var gibi bir hava estiriliyor bazı zamanlar, bu partide ortaya iddialar ortaya atılıyor, oysa “kaptan köşkü” hiç boş kalmıyor, Kılıçdaroğlu o köşkü bırakmaya taraftar değil, olsa idi eğer Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisinden Cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıkardı.

  Olayı değerlendirirken şöyle bir soruyu sorabilir miyiz? Kimi zaman “sanatçılar unutulmamak için “reklam” kabilinden bazı olaylarla gündeme geliyorlar, bu olayda böyle bir reklam olsun diye mi gündeme geldi ya da getirildi?

  Siyasetle ve siyasilerle çok yakından ilgilenmesek de, bu olay düşüncelerimizi açıklamak için bir vesile oldu, merakımız olaya “son nokta” konuluncaya kadar devam edecek..

  Selam ve dua ile.

   

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen