• BİR BENZETME: ZAMAN VE UÇAK!..

  BİR BENZETME: ZAMAN VE UÇAK!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Görünmezlik zırhına bürünen zamana bak,

  Ufukta gün bitince onu görürsün ancak.

  Hayat yolculuğumuz zamanın içindedir,

  Zamanın kumandası Allah’ın elindedir.

  MM

   

  BİR BENZETME: ZAMAN VE UÇAK!..

   

  Uçakla seyahat edenler bilirler, uçak yeryüzünden ne kadar yukardadır, hangi vakit menziline ulaşacak, bütün u bilgileri kaptan pilot, havalandıktan kısa bir zaman sonra yolculara bildirir, çok süratli yol aldığı halde yolcular uçağın hızını ölçemezler, kaptan pilot söylemese tahmin dahi yapamazlar, ne zaman ki yolculuk biter kapılar açılır ve iniş gerçekleşir, o zaman anlaşılır ki varılmak istenen “uzak” yere varılmıştır.

  Acizane zamanı da uçağa benzetiriz, içinde yolculuk yapıyoruz ama ne kadar hızlı gittiğini bilmiyoruz, ne zaman nereye iniş yapacak, bizi nerede bırakacak meçhulümüz, sadece “zaman ne çabuk geçti” diyoruz, kabul etmemiz gerekir ki uçağa benzettiğimiz zamanın içinde yol alıyoruz, bizi ne vakit, nerede bırakacak bilmiyoruz, ama şunu biliyoruz ki bir gün mutlaka bu yolculuk bitecek, tıpkı uçak yolculuğumuzun biteceğine inandığımız gibi.

  Ve biz inmemiz gereken durakta istesek de istemesek de ineceğiz, kendi irademizle binmediğimiz ”zaman uçağından” yine kendi irademiz olmadan ineceğiz, uçakla başka bir ülkeye veya başka bir şehre gittiğimiz gibi başka bir dünyaya gideceğiz, giderken bizi sevdiklerimiz arkamızdan uğurlayacak, kimi gözyaşı dökecek, kimi mendil sallayacak, çünkü yolcuyu uğurlamanın usulü böyle kurulmuştur, tabii garipler müstesna, gariplerin çoğu zaman mezarı bile bilinmez, Yunus’un: “şurda bir garip öldü diyeler/üç günden sonra duyalar” şiirinde söylediği gibi..

  Dedik ya “zaman” uçak gibidir diye, bizler o uçağın içindeyken sağımızdan, solumuzdan, önümüzden, arkamızdan bazı yolcuların indirildiğini gördüğümüz halde oturduğumuz koltuğa sıkı sıkıya sarılmış sanki bizim için “iniş” yokmuş gibi davranıyoruz, “koltuk” rehaveti başka bir şey, aklı erenler: “mahkeme kadıya mülk değil” demişler bizim “zaman ve uçak” benzetmemiz misali bir başka şekilde benzetme yapmışlardır.

  Bazen de biz dünyamızı bir terminale benzetiriz, çünkü terminallerde çok sık görülendir bazı insanların araç beklediği, bazılarının bindiği araçla hareket ettiği, “beklediği araç” gelenler gidiyor, aynı terminale gidenlerin yerine başkaları geliyor, hareketlilik dur durak bilmiyor, çünkü “ilahi hüküm” böyle, zaman uçağının yeni yolcularını gördüğümüzde sevinir, indirilenlere üzülürüz, tıpkı geçtiğimiz günlerde vefat eden “Aygül Haspolat” hanımefendiye üzüldüğümüz gibi, üzüntülerimizi de merhumenin kocası D.Ü. Çocuk hastanesi Profesörlerinden Kenan Haspolat’a ilettiğimiz gibi..

  Yine tıpkı Nihat Aydın’ın vefatı dolayısıyla üzüntülerimizi oğlu “Adil Aydın’ın” şahsında bütün “Aydın” ailesine ilettiğimiz gibi, merhum Nihat Aydın hayatı boyunca bu şehre hizmetten geri durmamış birisidir, çok çalışkan, dürüst ve titiz bir kişiliğe sahiptir, kendisini D.Ü. Üniversitesinde çalıştığım yıllardan öte tanırdım, D.Ü. Yapı İşleri Daire Başkanı olduğu yıllarda da birlikte çalışmışlığımız var.

  Her gün onlarca insan bu şehirde vefat ediyor, tanıdık olsun olmasın hepsine Allah’tan rahmet diliyor,mekanları cennet olsun diye de Rabbimize de yalvarıyoruz, şunu da belirtmeden geçmek olmaz, “koltuk rehaveti” dedik ya, o koltuk “zaman” uçağının içindeki koltuktur, yanlış anlaşılmasın, hem sonra biz o rehaveti hissetmiyoruz, Allah Resulü (s.a.v) : “günde yirmi kere” o koltuktan indirileceğimizi hatırlamamızı bizlere emrediyor, biz unutmayıp hatırladığımız gibi yeri geldiğinde siz sevgili okurlarımızla da bir vesile ile paylaşıyoruz o emri..

  Doğum ve ölüm… Hayatın iki büyük gerçeğini ifade ediyor bu kelimeler, bazıları sanki ölüm kendilerini bulmayacakmış gibi bir tavır içinde görünebiliyorlar, bunlar için merhum hocamızın “kazan doğdu” hikayesini hatırlatmak isteriz, öyle ya “kazanın doğduğuna inandın da neden öldüğüne inanmıyorsun?”

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen