• AŞURA GÜNÜNÜN FAZİLETİ!..

  AŞURA GÜNÜNÜN FAZİLETİ!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Yevm-i aşura bugün, geçmişine bak düşün,

  Geleceğe yönelik müspet olsun görüşün.

  Nice önemli olay, bu gün içre yaşanmış,

  Cennetin içi bugün sanki biraz boşalmış!..

  MM

   

  AŞURA GÜNÜNÜN FAZİLETİ!..

   

  Bu günün faziletine geçmeden önce, geçmişte bugün içinde olmuş ve olacak bazı hadiselere dokunalım, “her yıl muharrem ayının onuncu günü aşura günüdür, aşura gününde çok büyük ve mühim hadiseler meydana gelmiştir. Fakih Ebu’l Leys Semerkandi hazretlerinin beyanına göre üşura günü meydana gelen hadiselerden bazıları şöyledir:

  · Yerlerin ve göklerin yaratılması.

  · Hazret-iAdem aliyhisselam’ın tevbesinin kabul edilmesi .

  · Hz. Musa aleyhisselam’ın Firavun’un şerrinden kurtulması ve Firavun’un helak olması.

  · Hz. İbrahim Aleyhisselam’ın dünyaya gelmesi ve ateşten kurtulması.

  · Hz. Eyyüp aleyhisselam’ın hastalıktan şifa bulması.

  · Hz. Yunus aleyhisselam’ın balığın karnından kurtulması.

  · Hz. Süleyman aleyhisselam’a saltanat verilmesi.

  · Hz. Nuh aleyhisselam’ın gemisinin Cudi dağı üzerinde durması.

  · Hz. Hüseyin Efendimizin (r.a) şehid edilmesi de aşura günü olmuştur.

  Kıyametin aşura günü kopacağı da hadis-i şerifle bildirilmiştir, bugünün faziletine gelince; bugün infakta bulunanlara, fakirleri sevindirenlere, ev halkına her günkünden daha cömert davrananlara, itaat ve ibadet edenlere Allah’ü Teala büyük sevaplar ihsan eder.

  Peygamber efendimizi (s.a.v.): “her kim Aşura günü çoluk çocuğuna cömert davranırsa, Allahü Teala senenin tamamında ona rızık genişliği verir.” Buyurmuştur.

  Tabiinin büyüklerinden Süfyan-ı Sevri (r.a.) (v. 161) “Biz bunu elli sene tatbik ettik, rızık genişliğinden başka bir şey görmedik.” Demiştir.

   

  Peygamberimiz (s.a.v) Medine-i Münevvere’ye hicret buyurduklarında Yahudilerin Aşura günü oruç tuttuklarını gördü ve: “Bu ne orucudur?” diye sordu.

  “Bugün büyük bir gündür. Bugün Allah’ın (Azze ve Celle) İsrailoğullarını Firavundan kurtardığı gündür. Musa (a.s.) (Allah’ın bu lütfuna şükür için) oruç tutmuştur (biz de tutarız)” dediler.

  Peygamber efendimiz (s.a.v.) : “biz Musa (aleyhisselam’ın sünnetini ihya’ya sizden daha layıkız.” Buyurdu ve o gün oruç tuttu, Ashabına da tutmalarını emreyledi. Böylece Aşura orucu vacip oldu. Ancak Ramazan orucu farz kılındıktan sonra aşura günü oruç tutmak vacip olmaktan çıkmıştır. (Gunyet’üt Talibin)

  “Fazilet Takvimi”nden “alıntı” dahi olsa bugün hakkında bazı önemli bilgileri okurlarımızla paylaşmış olduk, şunu da söylemek durumundayız, biz yıllarca aşura günü geldiğinde çarşıya çıkar evimizde olsa dahi bazı zahire ve gıda maddelerinden azıcık alır, evdeki gıda maddesinin üzerine boşaltırız sene boyu hanemizde rızık bolluğu yaşarız.

  Bu paylaşımı da “yaşadığımız” için sizlerle yaptık, amacımız size hayırlı olanı bildirmektir, riyakarlıktan rabbimize sığınırız.

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen