• ALLAH İÇİN SEVMEK!..

  ALLAH İÇİN SEVMEK!..
  Mevlüt MERGEN

  SÖZÜN ÖZÜ

  Kuru çeşmeye benzer gönül sevgisiz olsa,

  Hayal eden hep bekler bardağına su dolsa.

  Her seven mutlu olmaz, gerçek seven kurtulur,

  Allah için sevmeyen cehenneme yol bulur!..

  MM

   

  ALLAH İÇİN SEVMEK!..

   

  Allah sevgisinin sınırları içindedir diğer bütün sevgiler, severken o sınıra çok dikkat etmek gerekir, çünkü Allah’a eş olacak hiç kimse yoktur, o sınırı aşmamak şartıyla peygamberi O’nun elçisi olduğu için severiz, yüce kitabımız Kur’an-ı Kerimi de O’nun kelamı olduğu için okur ve severiz, başta Sahabe-i kiram olduğu halde bütün Allah dostlarını, ana, babamızı, eşimizi, çocuklarımızı severken sınırlarına riayet etmemiz gerekir.

  Bakara suresinin 165. ayet-i celilesinde mealen: “İnsanlardan öyleleri vardır ki Allah’a karşı denkler, benzerler tutarlar ki onları Allah’ı sever gibi severler” buyrulmuştur. Yani emirlerine, yasaklarına, arzularına itaat ederler de Allah’a isyan ederler.

  Şüphe yok ki böyle yapmak gerek Allah’ı inkar ederek olsun ve gerek olmasın ilahlıkta onları Allah’a ortak yapmaktır. Bunların bu kısmı şirki açıkça yaparlar. Nemrutlara yapıldığı gibi onlara açıktan açığa ilah, mabut namını vermekten çekinmezler. ‘Rabbimiz, Tanrımız’ derler. Ve hatta ilahlarının doğması ve doğurmasına kail olarak onlara aynı cinsten, mabud payesinde oğullar, kızlar tasavvur ve isnad ederler.

  Diğer bir kısmı da açığa vurmadan aynı muameleyi yaparlar, onları Allah’ı sever gibi severler, velinimet tanırlar, onların muhabbetini işlerinin başı kabul ederler, Allah’a yapılacak şeyleri onlara yaparlar, Allah rızasını düşünmeden onların rızalarını kazanmaya çalışırlar, Allah’a isyan olan şeylerde bile onlara itaat ederler.

  Bunun için Allah’ın evliyası, enbiyası, melekleri gibi sevgili kullarını severken iyi düşünmeli, muhabbetlerini Allah muhabbete derecesine vardırmaktan kaçınmalıdır.

  Zira Allah için sevmekle Allah sever gibi sevmek arasındaki farkı bilmek lazım gelir. Allah’ı sevenler Allah’ın yolunda giden sevgili kullarını da severler, lakin Allah gibi değil, Allah için severler ve bu sevgi ile Allah yolunda onlara tabi olurlar, uyarlar.

  “(Ey Muhammed!) De ki: Eğer siz Allah’ı seviyorsanız hemen bana uyun ki, Allah da sizleri sevsin…” mealindeki Al-i İmran Suresi, 31. Ayet-i kerimesine göre Allah’ın sevdiği kullarını sevmek ve onlara tabi olmak günah ve şirk değildir, bilakis Allah’ın sevgisine delil olur.

  Ve fakat bu muhabbet hiçbir zaman Allah muhabbeti gibi olmamalıdır. Yani Hıristiyanların Hz. İsa hakkında yaptıkları gibi onları mabud derecesine çıkaracak bir tapınmak suretini almamalıdır. Müslüman, bütün ömründe bu esasa uymalıdır. (Elmalılı, Hak dini Kur’an dili Tefsiri, Fazilet Neşriyat)”

  Günümüzdeki ses sanatçısı, film artisti, futbolcu gibi şöhret olmuş kişilerin hayranlarının ağzından çıkan kelimelerdir “tapıyorum” ya da “ilah” yakıştırması yapılarak sözün başında belirttiğimiz sınır aşan sevgilerdir, hem sonra eğer bir insanı çok seveceksek Allah’ın Resulünü neden annemizden, babamızdan hatta kendi öz nefsimizden en çok sevmeyelim? Ki, O’nun sevgisi kişiyi Allah’a götürür.

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen