• “KATLİAM” SİLAHI POMPALI TÜFEK!..

  “KATLİAM” SİLAHI POMPALI TÜFEK!..
  Mevlüt MERGEN

  KATLİAM

   

  Gözü dönünce insan çok insanı öldürür,

  Kendi hayatı biter, yuvaları söndürür.

  Sanki yeni bir tüfek ne demekse “pompalı”,

  Patlayınca ölen çok sanırsın ki “bombalı!..”

  MM

   

  “KATLİAM” SİLAHI POMPALI TÜFEK!..

   

  Sevgili peygamberimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.) : “Dua müminin silahıdır” der, bu mübarek sözü öğrendiğimden beri başka silah taşımaya hiç mi hiç niyet etmedim, “ruhsatını” alıp evde bulundurmaya bile tevessül etmedim, bazen “sünnettir” diye bir “çakı” yanımda bulundurmak isterim de resmi dairelerdeki “X ray” cihazı kabul etmediği için onu da yanımda taşımam.

   

  Biz böyle düşünürken görüyoruz ki, bir bakıyorsunuz Aydın’da, bir bakıyorsunuz Şanlıurfa’da, bir bakıyorsunuz yurdun bir başka köşesinde birileri ellerindeki “pompalı tüfekle” ölüm saçıyorlar, son günlerde iki kez görüldü pompalı tüfekli beşer kişinin öldürüldüğü, hem de adamın jarjüründe mermisi tükeniyor yanında taşıdığı ikinci pompalı ile meramına eriyor.

   

  Umarız bütün ülke sathına yayılır bir il’deki düğünlerde bir polis memurunun bulundurulacağı, bazen düğünlerde de görülüyor pompalı dehşeti, medya “maganda” diye tanımlıyor düğünlerde, yol ortasında gelişi güzel ateş edenleri, acaba diyorum giyimde kuşamda, yemede içmede, her yanımızı saran “moda” silah kullanmaya da mı girdi, moda mı oldu insanları öldürmek için pompalı tüfek edinmek, moda mı oldu, her hangi bir silah satıcısına gidip silahlanmak?

   

  Çok mu ucuzdur bu pompalı denilen öldürücü silah, yoksa onu edinmek çok mu kolaydır isteyen istediği kadar edinebiliyor? Böyle olmamalı, herkes istediği gibi silah edinememeli, çünkü insanlar sinirlendiklerinde, hele kendilerince haksızlığa uğradıkları zehabına kapıldıklarında “adaleti (!) sağlamak için” dokunmamalı elindeki silahın tetiğine, çünkü bizim yüce dinimiz “bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir” der.

   

  İslam, insanı koruyan bir dindir, “kısas” hükmünde “hayat” vardır. İnsanı korumak vardır, bu yüce dinin ruhuna uymayan “beşeri” kanunlar bir değil, binlerce olduğu halde cinayetler işleniyor, yuvalar sönüyor, adalet bir türlü yerini bulmuyor, İslam “hak” terazisi üzerinde kurulmuş bir dindir, kendisine inananlar haksızlık yapmasın diye “ateşle” yani cehennemle korkutur.

   

  Günümüzdeki zihniyet “nasıl olsa birkaç yıl yatarım yine çıkarım” şeklinde olunca insanların elleri tetiğe rahatlıkla varabiliyor, her birinde beş kişinin öldürüldüğü son olaylar maalesef “dünya malı” bahane edilerek işlenmiştir, birinde boşaltılmayan bir dükkan, diğerinde paylaşılamayan arazi sebep olmuştur bunca insanın öldürülmesine, ölenler öldükleriyle kalırken geride hiç dinmeyecek acılar, kin ve garez de kalmıştır.

   

  Bu olaylar olmasın, insanlar ölmesin, öldürülmesin isteniyorsa mevcut yasalar yeniden gözden geçirilmelidir, bir kere silaha ulaşmak bu kadar kolay olmamalıdır, gerekirse bazı zamanlar çare olarak başvurulduğu gibi “toplanmalıdır” çünkü silahları toplamak kolay, insanların sinirlenmesine mani olmak zordur, her sinirlenen, her cinnet geçiren elinin altındaki silaha sarılmamalıdır.

   

  Her iki olayda katledilen insanları tanımayız bilmeyiz, ancak ülkemizin insanı, hatta din kardeşlerimizdir, haliyle üzülmemek, üzüntümüzü dile getirmemek mümkün olmadığı için biz de görüşlerimizi böylece dile getirelim istedik, ancak şunu ısrarla söyleriz ki, insanlar kendi yaptıkları kanunlarla kontrol altına alınamazlar, onları ancak “yaratıcının” koyduğu “ilahi” hükümlerle zaptürapt altına almak mümkündür.

   

  Selam ve dua ile.

  Yazarın Diğer Köşe Yazıları
  • Haber Ara

  • Gazete Manşetleri

 • Son Eklenen